Čo vám prvé napadne, keď je reč o jesenných dekoráciách? Gaštany, šišky, chryzantémy, vres, ozdobná kapusta, tekvice? Nech už si svoju ideálnu jesennú dekoráciu predstavujete honosne alebo minimalisticky, je veľmi pravdepodobné, že sa na nej objavia klasické farebné tóny do hnedej, žltej, oranžovej a možno i červenej a bordovej. Jesenné vence na dvere, ktorým sa ďalej budeme venovať, môžu byť naozaj rôznorodé.

Dáte prednosť prírodným materiálom, alebo stavíte na predpripravené umelé vetvičky a ozdoby? Bohatú inšpiráciu na jesenné závesné dekorácie aj s postupom na výrobu úchvatných vencov nájdete ďalej v článku.

Áno, je pravdou, že krásne jesenné dekorácie si môžete bez problémov zakúpiť. No vyrobiť si vlastný originálny jesenný veniec na dvere zo šípok, žita, tekvičiek alebo šišiek podľa svojho vkusu však nie je až také komplikované.

Na vlastnej DIY jesennej výzdobe navyše dokážete pekne ušetriť. Mnoho z využívaných materiálov je lacných a niektoré sú dokonca i celkom zadarmo. 

vence na dvere
Zdroj: Pinterest

Než prekročíte prah domova…

Čo sa týka dekorovania domova, veľakrát zostávame pri jeho interiéri, no nefalšovaná jesenná atmosféra môže na nás i našich hostí dýchnuť už pri vchodových dverách. Jesenné vence dokážu byť rovnako krásne ako tie vianočné, jarné či letné, len ozdoby na nich a farebnosť sa v zásade líšia.

Tiež môžeme vybadať, že jesenné vence na dvere sú oveľa populárnejšie, ako napríklad neutrálne ladené celoročné. A ich najväčšou konkurenciou sú už len vence zimné s vianočnou tematikou.

ponuka 4 HOME

Kým sa jarné a letné vence na dvere nesú skôr v pastelových tónoch a sú plné kvetov (hoci umelých), tie jesenné majú tlmenejšie farby a i v ozdobných detailoch odkazujú na príchod chladných dní. Na rozdiel od vyslovene vianočných vencov však ešte neobsahujú odkaz na zasneženú zimu a prísľub darčekov pod stromčekom. Čo je teda na nich špecifické? Sú bohaté na jesenné plody, lístie, všakovaké prírodniny a vyžarujú z nich jesenné tlmené farby. 

jesenný veniec z gaštanov a šišiek
Zdroj: Pinterest

Postup výroby? Žiadna veda!

Ideme na to? Pripravte si základ venca, jesenné dary prírody a hor sa dekorovať. Mimochodom, základ venca môžete mať kúpený mosadzný, prútený či polystyrénový, ktorý vyzerá pekne napríklad obalený vrecovinou, prípadne si môžete vyrobiť vlastný z rôznych dlhších pružných vetvičiek.

Potrebovať budete aj motúziky, drôtik či stuhy. Potom už len vezmite do rúk tavnú lepiacu pištoľ a začnite aranžovať a priliepať všetko pripravené na základ venca.  

prírodná dekorácia na dvere
Zdroj: Pinterest

Jesenné vence na dvere z lístia?

Napadané jesenné lístie hýriace farbami je hotovým umeleckým dielom. Jesenné dekorácie z listov môžu mať rôzne prevedenie. Už len jednoduchá kytica veľkých pestrofarebných listov vo váze skrášli interiér. No a pokiaľ sa pohrávate s myšlienkou, že by ste si s nimi ozdobili dvere, určite choďte do toho. Štýlové jesenné vence z listov sú neprehliadnuteľné. 

jesenná ponuka
Do vencov môžete dať buď umelé pestrofarebné listy, alebo sa vyberiete na prechádzku, nájdete si pekné kúsky, ktoré následne navoskujete a môžete si z nich vyrobiť niečo podobné, ako vidíte na koláži. Dolaďte šiškami či žaluďmi a zachytenie pravej jesene na venci bude dokonalé.
jesenný veniec z listov
Zdroj: Pinterest

Toto všetko vynikne na jesenných vencoch

Jesenné vence z vlastnoručne nazbieraných prírodnín vám prirastú k srdcu. Okrem šišiek, žaluďov či lístia využijete i orechy, gaštany, rôzne trávy, sušené steblá žita, konáriky, plody šípok a pokojne i vetvičky ťahavého brečtanu či zemolezu.

Pozri tiež: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

jesenné vence a dekorácie
Zdroj: Pinterest
Špeciálne treba vyzdvihnúť šípky, jarabinu a rôzne typicky jesenné plody, ktoré sa vo vencoch úžasne vynímajú. Môžete ich kombinovať s inými materiálmi, prípadne si vyrobte čisto červený bobuľkový veniec.
...

Nech už si vyberiete na dekoráciu svojich dvier vence z prírodnín, alebo niečo dlhotrvajúcejšie, nezabudnite na ich bezpečné upevnenie vďaka háčikom. A myslite tiež na to, že vence vyrobené z natrhaných bobuliek, resp. z vetvičiek s bobuľkami, mávajú kratšiu dobu trvanlivosti.

Zaujme ťa: Na tieto jesenné bylinky a ich účinky určite nezabúdaj!

jesenné dekorácie na dvere zo šípok a bobuliek
Zdroj: Pinterest

Jesenná výzdoba na dvere s tekvičkami

Klasicky sa jesenná výzdoba pred vchodové dvere nesie aj v duchu tekvíc a tekvičiek. Veď čo by to bola za jeseň bez tekvíc, či už strašidelnejších vyrezávaných, alebo menších, ktoré tvoria súčasť rôznych podzimných aranžmánov. Vítať nás môžu na podobločniciach, pred dverami, ale aj na venci.

jesenné vence 4HOME

Jesenné vence na dvere ozdobené tekvičkami mávajú väčšiu váhu. Vyberajte si teda z tých najmenších dekoračných tekvičiek, aby dobre držali. Taktiež to neprežeňte s ich množstvom na venci.

No a malý tip na záver. Pokiaľ vám nebudú tekvice farebne ladiť so zvyškom venca, pokojne ich prestriekajte vyhovujúcou farbou.

jesenné vence na dvere s tekvicami
Zdroj: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.