Výživové produkty nikdy úplne nenahradia zdroje vitamínov a minerálov v jedle. Preto treba dbať na hodnotnú a vyváženú stravu. Dnes sa špeciálne zameriame na selén. Je to pre telo významný stopový prvok, ktorý je súčasťou mnohých metabolických procesov. Selén v potravinách pôsobí predovšetkým antioxidačne, ale má aj mnohé iné účinky. Čítajte ďalej a dozviete sa aj to, čo jesť, aby ste ho mali v organizme dostatok.

REKLAMA

Ešte sa krátko pristavme pri tom, prečo si dopriať selén v strave. Ide okrem iného aj o schopnosť ukladania a využívania selénu telom. Zatiaľ čo anorganický selén z tabletiek sa zle vstrebáva a zároveň ľahko vylučuje močom, selén v organickej forme sa ukladá v tkanivách a využíva oveľa efektívnejšie.

Nenahraditeľný selén a jeho účinky

Selén v potravinách i výživových doplnkoch má hneď niekoľko zásadných funkcií. Už sme spomínali, že ide o dôležitý antioxidant zabraňujúci oxidačnému stresu a tiež brzdiaci procesy starnutia.

Je to aj imunostimulátor, čiže priaznivo vplýva na imunitu a obranyschopnosť tela voči škodlivým vírusom a baktériám. V neposlednom rade má z preventívneho hľadiska protirakovinové a antimutagénne účinky. Znižuje LDL cholesterol, zmierňuje zápaly a tiež zneškodňuje ťažké kovy v organizme.

Nedostatok selénu v tele  môže znamenať pokles imunity, výraznú únavu, nárast „zlého“ cholesterolu, problémy so štítnou žľazou, pečeňou, srdcom, kĺbmi i hormonálnu nerovnováhu. Deficit selénu sa dokonca podpisuje i pod mužskou neplodnosťou. Viditeľným výsledkom jeho zníženého príjmu býva okrem iného aj zhoršená kvalita kože či vlasov.

Komplexné riešenie na zlepšenie stavu pleti TU >>> 

REKLAMA
paraorechy a selén

Potraviny bohaté na selén

Dobrou správou je, že selén si prostredníctvom stravy môžu bez problémov doplniť aj vegeteriáni a vegáni. Začneme teda rastlinnými zdrojmi, v ktorých je selén výrazne zastúpený. Na prvom mieste sa umiestňujú para orechy, s ktorými to však taktiež netreba preháňať. Denne postačia dva až tri kúsky para orechov. Jednak sú to kalorické bomby, no a na druhej strane treba myslieť aj na odvrátenú stranu selénu.

Tak ako jeho nedostatok, rovnako i jeho nadmerné prijímanie môže ústiť do zdravotných problémov. Akých? Prekročenie dávkovania spôsobuje napríklad  hnačku, výrazné výkyvy nálad, točenie hlavy, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov či nezdravú stratu váhy.

Ďalším zdrojom selénu aj pre vegánov a vegetariánov sú huby a z nich špeciálne hríby shiitake, ktoré sú spájané s dlhovekosťou. Z rastlinných zdrojov ešte treba spomenúť ovsené vločky, slnečnicové semienka a nelúpanú ryžu. Za zmienku stoja aj hrušky, avokádo a cesnak. Pre vegetariánov by mal byť známy fakt, že Slovensko patrí ku krajinám s nízkym statusom selénu v pôde, takže spoliehanie sa na lokálne zdroje selénu nemusí byť riešením.

Zaujme ťa: Recept na rakytníkový olej: Jeho liečivé účinky využiješ nasledovne

Pre „všežravcov“ sú ideálnymi zdrojmi selénu v živočíšnej strave predovšetkým morčacie a kuracie mäso. Nezanedbateľné množstvá sa nachádzajú aj vo vnútornostiach.

Určite sa oplatí naservírovať si aspoň raz za týždeň ryby, ktoré majú pre organizmus množstvo zdravotných benefitov, no nachádza sa v nich okrem iného aj selén. Ten má výraznejšie zastúpenie najmä v platese, lososovi, sleďovi, ale aj sardinkách a rozličných plodoch mora. 

Inšpirácia: Recepty na zdravé raňajky: Sladké a fit 

selén v morských plodoch

Zo živočíšnych produktov možno selén dopĺňať aj mliečnymi výrobkami, pričom dominujú syry.

No a na záver spomenieme mimoriadne výživnú potravinu, ktorá okrem selénu v sebe skrýva množstvo bielkovín, zdravých tukov aj mikronutrientov (napríklad vitamíny skupiny B, vitamín D i E). Sú to vajíčka.

Foto: Pinterest/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.