REKLAMA

Vieme, že mrazenie potravín je mimoriadne praktické. Najmä keď zvýši z navareného jedla či dokonca z napečených dobrôt, prípadne neviete, čo s prebytkami záhradných plodín. Čím väčšiu mrazničku máte, tým viac by ste mali využívať túto možnosť skladovania stravy. Práve mrazenie vás neskôr môže zachrániť, keď udrie vlčí hlad alebo vás poctí nečakaná návšteva.

Zmrazovanie zeleniny, ovocia, mäsa či polievok, príkrmov aj rôznych hlavných jedál dokáže šetriť čas i peniaze a v tomto období je mimoriadne aktuálne. Práve leto a následne aj jeseň nám toho ponúka mnoho na prípadné zmrazenie. Pravdou je však aj to, že počas celého roka sa nájdu príležitosti na mrazenie potravín pre ich neskoršie využitie.

Mrazenie chráni potraviny nielen pred pokazením, ale je skvelé aj kvôli dlhodobému zachovaniu takmer pôvodnej úrovne vitamínov a prospešných látok v jedle. Aj to sú dôvody, prečo sa zásobiť nádobami a vreckami vhodnými na mrazenie potravín. 

Ovládate však všetky postupy, ako správne zmrazovať rôzne druhy potravín? Tento komplexný článok vám ponúkne rady v zrozumiteľnom a jasnom prehľade.

Skladovanie zeleniny a ovocia v mrazničke

Celkom logicky začneme tipy na mrazenie potravín klasikou, akou je zelenina a ovocie. Na mrazenie sú najideálnejšie tie druhy, ktoré sú menšie a neobsahujú veľký objem vody. Vo všeobecnosti vydrží v čerstvom stave zamrazená zelenina a ovocie 9 až 12 mesiacov.

Kukurica, brokolica, karfiol, vylúpaná fazuľa či hrach, ale aj zelená fazuľka sú skvelé na samostatné mrazenie. Vytvoriť si môžete aj polievkové zmesi. Koreňovú zeleninu je vhodné pred zmrazením blanšírovať, čo okrem zachovania chuti zabezpečí aj jej 12-mesačnú trvanlivosť v mrazničke. 

Na druhej strane nie sú veľmi vhodné na uskladnenie v mrazničke paradajky, zemiaky, uhorky, cukety, melón, hrušky, jablká či listová zelenina. Zmrazenie ničí ich pôvodnú štruktúru, preto sú po rozmrazení nepríjemne zmäknuté a so zmenenou chuťou. Aj toto príkorie však môžete elegantne obísť. Ako? Napríklad tak, že si zmrazíte paradajky či špenát vo forme pretlaku a ako pyré môžete bez nepríjemných dôsledkov uskladniť v mrazničke aj jablká či hrušky.

Z melóna či citrusov si môžete zamraziť  šťavu a cuketu alebo uhorky mrazte radšej v nastrúhanej verzii.

Mrazenie jahôd a ostatného bobuľovitého ovocia

Sladučké zdravé jahody sú najlepšie čerstvé. V období ich sezóny vám však už možno „lezú ušami“. Ich nevýhodou je, že v top stave nevydržia veľmi dlho, rýchlo prichádzajú aj o svoje živiny, a preto ich treba čím skôr spracovať. Zmraziť ich môžete na niekoľko spôsobov. V celku vydržia jahody v mrazničke až desať mesiacov a ako pyré dva mesiace.

Boli ste na samozbere jahôd alebo vás záhradka prekvapila top úrodou? Tie najkrajšie kúsky strednej veľkosti môžete umyté a osušené v celku skladovať v mrazničke v nádobách a vrecúškach určených na zmrazovanie.

Inšpirácia: Recept na jahodový koláč s posýpkou: Dobrota aj pre vegánov

správne mrazenie potravín

Na horšie časy však môžete mrazničku zásobiť nielen celými plodmi jahôd. Tie mäkšie je ideálne spracovať napríklad s cukrom. Umyté jahody prerežte, posypte cukrom, roztlačte vidličkou, premiešajte a dajte zamraziť.

Super maškrtou nielen pre deti je i jahodová dreň, na ktorú sú vhodné taktiež už nie veľmi výstavné, ale stále chutné jahôdky. Očistené jahody umyte, roztlačte na kašičku alebo použite mixér a oslaďte podľa preferencií. Ak chcete pekný tvar, zamrazte dreň v nádobkách na nanuky. Jahodovú dreň môžete pokojne premiešať a zjemniť aj smotanou. Alebo si vyrobte fit verziu neosladeného jahodového pyré v kockách na ľad, ktorými si neskôr ochutíte smoothies či iné zdravšie dobroty.

Ríbezle, čučoriedky, maliny i černice sú rovnako skvelými kandidátmi na zmrazenie. Všetky bobuľoviny môžete vložiť do nádobiek na ľad, zaliať ich šťavou, sirupom a vyrobiť si tak efektnú ozdobu do letných drinkov. Očistené a umyté však vydržia vo vhodných obaloch do mrazničky v celku bez zhoršenia kvality a chuti taktiež 10 až 12 mesiacov.

Orechy v mrazničke?

Samostatnou kategóriou, na ktorú sa pri mrazení potravín zabúda, sú orechy. Vylúpané orechy, napríklad vlašské či lieskovce, bez problémov uskladnite v mrazničke. V dobre uzavretých igelitových vrecúškach vydržia oriešky naozaj dlho, a to až pol roka. Okrem toho ich takto uchránite pred prípadným náletom molí. Podobne môžete naložiť aj so sušeným ovocím.

Mrazenie mäsa

Surové mäso v mrazničke je takým typickým štandardom. Naporciované kúsky zabalené  v igelitových vreckách, ideálne vákuované,  využijete v pravú dobu. Menšie nakrájané kúsky či mäso na steaky v mrazničke vydrží aj osem mesiacov. Celé zamrazené kura či morka aj rok.

Na zamrazenie je vhodné aj mleté mäso či dokonca predpripravené fašírky alebo guličky do plnenej papriky. Tie by ste ale mali spotrebovať čím skôr.

Vyber si: Super praktické veci do mrazničky 

ako zmrazovať a rozmrazovať mäso
REKLAMA

Čo sa rýb týka, tak tie morské vám bez straty kvality vydržia v mrazničke aj rok, no sladkovodné len zo tri mesiace.

Údeniny v mrazničke

Aj prebytok šunky a klobás môžete skladovať v mraze. Vybrať a skonzumovať by ste ich však mali do dvoch mesiacov. Podobne je na tom i slanina, u nej však dbajte na to, aby doba pobytu v mrazničke neprekročila mesiac.

Pečivo, múčne jedlá a cestoviny

To, že chleba, rožky alebo bagety a žemle sú vhodné na skladovanie v mrazničke, asi viete. Využiť túto možnosť v prípade potreby je naozaj fajn. Vydržia tam dobre zabalené v igelitových vreckách aj tri mesiace bez straty chuti. Na rozmrazenie nie je vhodná mikrovlnka, pečivo nechajte rozmraziť postupne v izbovej teplote.

Menej využívanou možnosťou je v porovnaní s pečivom skladovanie múčnych jedál v mrazničke, čo je škoda. Najmä v prípade, ak ste urobili buchiet ako pre regiment a členovia rodiny sú nimi už prejedení.

Zhruba na dva mesiace môžete dobre zabalené uchovať v mrazničke ako spomínané buchty, tak napríklad aj bábovku, mufiny, palacinky aj suché typy vianočného pečiva. 

Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

čo dať do mrazničky

No dokonca i niektoré druhy tort a zákuskov sú vhodné na mrazenie, pokiaľ neobsahujú šľahačku, ktorá po rozrazení mení konzistenciu. Vyššie spomínané dobroty rozmrazujte pozvoľna, ideálne ich z večera do rána preložte z mrazničky do chladničky.

V predpripravenej, teda neuvarenej podobe, skladujte pokojne v mrazničke aj pirohy, šúľance či slivkové knedle. Po tom, ako ich urobíte, nechajte na podnose chvíľku zmraziť každý kúsok zvlášť a až následne ich preložte do igelitových vreciek po dávkach, ktoré vám budú vyhovovať. Týmto postupom zabezpečíte to, že sa nebudú na seba lepiť. No a napokon nezabúdajte, že pred prípravou sa nerozmrazujú, ale hneď dávajú variť.

Čo sa uvarených cestovín týka, pobyt v mrazničke v každom prípade neprospieva ich kvalite, no pokiaľ ste ich urobili zbytočne veľa, nevyhadzujte ich. Ak ich zmiešate a dáte zamraziť s mäsovou šťavou alebo dobrou omáčkou, určite si na nich ešte pochutnáte.

Ako zmrazovať a rozmrazovať materské mlieko?

Mrazenie materského mlieka je veľmi šikovné v prípade, pokiaľ sa mamička potrebuje od dieťatka vzdialiť na dlhšiu dobu. Ak je dojčené bábätko naučené aj na fľašku, nie je problém, aby ho v tomto čase nakŕmil aj niekto z rodiny. Stačí odstriekať mlieko do špeciálnych malých nádobiek na to určených (ktoré sa mimochodom skvele hodia aj na mrazenie prvých príkrmov).

Pri mrazení materského mlieka treba mať na pamäti, že ešte pred umiestnením v mrazničke ho treba aspoň na jednu hodinu nechať schladiť v chladničke. A taktiež sa vyhnete zbytočným problémom, ak nádobky určené na mrazenie mlieka nenaplníte po samotný vrchný okraj. Jeho objem sa totižto zmrazením zväčší. Takže v nádobke zachovajte rezervu.

Samozrejmosťou by malo byť označenie materského mlieka zreteľným dátumom odstriekania. A to z dôvodu prehľadu a udržania nezávadnosti. V chladničke je bezpečné skladovať materské mlieko 5 až 8 hodín. V mrazničke vydrží aj vyše 6 mesiacov.

Oplatí sa prečítať: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

V tomto čase zostávajú v mlieku zachované aj všetky potrebné živiny a vitamíny, i keď mlieko samotné môže mať mierne zmenenú vôňu a chuť, čo je spôsobené istým enzýmom štiepiacim tuk na mastné kyseliny.

Ideálne je následne rozmraziť materské mlieko v teplom vodnom kúpeli, prípadne v chladničke počas noci. Využitie mikrovlnky sa neodporúča, podobne ako zahrievanie mlieka nad 40 stupňov Celzia, keďže tak prichádza o svoju kvalitu.

...

Mrazenie príkrmov

Samozrejme, že tak ako všetko jedlo, i prvé príkrmy pre bábätká sú najlepšie čerstvo uvarené. Samozrejme ale, nie vždy majú mamičky pri všetkých povinnostiach dostatok času každý jeden deň špeciálne chystať malé dávky polievočiek, mäska s mrkvičkou a podobne.

A preto je skladovanie zmrazovaním aj v tomto prípade veľkou pomocou. Pri mrazením príkrmov pre detičky sa odporúča udusiť do mäkka v dojčenskej vode každý druh zeleniny i mäsa zvlášť. Následne sa môžu príkrmy uchovávať v mrazničke maximálne dva mesiace rozmixované na kašičku v osobitných nádobkách. 

ako zmrazovať príkrmy a materské mlieko

Na mrazenie si pripravte jednotlivé miniatúrne dávky, k čomu viete využiť napríklad tieto šikovné dózičky do mrazničky. V čase zhonu potom už len stačí vybrať pár vhodne nakombinovaných minidávok a po zohriatí doladíte príkrm pre bábätko za moment.

Do mrazničky pokojne uskladnite v malých porciách aj viaczložkové polievočky. Tie krémové (bez smotany či mlieka, ktoré prípadne pridajte až po rozmrazení) sú na mrazenie priam ideálne.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.