Hovorí sa, že rakytník je ovocím a liekom zároveň. Spracovávajú sa plody rakytníka. Mohli by sme ich pokojne označiť za prírodný multivitamín. Majú jasne oranžovú farbu a ich chuť je výrazne kyslá s horkastým nádychom, niekedy mierne sladká v závislosti od odrody. Sú výnimočné svojím zložením. Plody rakytníka obsahujú 10 vitamínov, z nich spomenieme beta karotén, vitamíny skupiny B, vitamíny C, D, E a K, 24 minerálov a stopových prvkov, ako sú mangán, horčík, železo, zinok, meď, selén a iné. Jedným z najžiadanejších produktov z týchto hodnotných plodov je rakytníkový olej. Jeho účinky i recept naň nájdete ďalej v článku.
Čistý rakytníkový olej je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie.
Pri vnútornom použití rakytníkový olej:
- regeneruje tkanivo sliznice tráviaceho traktu,
- poradí si aj so zápalom hrtanu a hltanu,
- znižuje hladinu cholesteloru,
- používa sa pri liečbe vredových ochorení tráviaceho traktu,
-
pomáha pri cukrovke, chudokrvnosti, vysokom krvnom tlaku, ateroskleróze,
Neprehliadni: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?
- vďaka bohatstvu antioxidantov je vhodný pri prevencii rakoviny,
- zmierňuje niektoré dôsledky chemoterapie a rádioterapie,
- posilňuje imunitu organizmu.
Použitie a účinky pri aplikácii zvonka:
- podporuje hojenie rán,
- lieči dermatídy a ekzémy,
- používa sa na spáleniny, omrzliny i kŕčové žily, ošetrovanie jaziev,
- účinkuje na preležaniny,
- pomáha pri liečbe akné vďaka svojim antioxidačným a antibakteriálnym vlastnostiam,
- regeneruje pokožku, udržiava jej elasticitu a pružnosť, ošetruje popraskané bradavky pri dojčení,
- odporúča sa na zvýšenie rastu vlasov,
- má antioxidačné a anti age účinky.
Inhalovanie oleja z rakytníka sa odporúča ľuďom, ktorí pracujú v znečistenom prostredí ako prevencia proti chorobám dýchacích ciest.
Existuje niekoľko spôsobov priemyselnej výroby rakytníkového oleja. Najčastejšia sa vyrába extrakciou sušenej hmoty rozdrvených semien a šupiek skvapalnením CO2 pri vysokom tlaku.
Vyrobiť čistý olej z rakytníkových bobúľ je komplikované, na 100 ml oleja je potrebných 5 kg plodov. 100 % rakytníkový olej si môžete kúpiť (napríklad TU) a rovnako sú dostupné aj produkty pre starostlivosť o pokožku, ktoré obsahujú túto blahodarnú prírodnú ingredienciu.
Domáci rakytníkový olej – recept
Rakytník je zaujímavý aj tým, že ovocie zvyčajne neobsahuje olej, v rakytníkových plodoch je ho 2 percentá, a to nielen v semenách, ale aj v dužine.
V domácich podmienkach si vyrobíme olej zo semienok a šupiek, ktoré nám zostali pri výrobe rakytníkového sirupu. Vysušíme ich najideálnejšie v sušičke potravín. Môžeme však usušiť aj celé plody.
Usušenú zmes rozomelieme v elektrickom mlynčeku a vložíme do skleneného pohára. Zalejeme rovnakým množstvom olivového oleja. Vynikajúcim pomocníkom pre výrobu nielen kvalitného domáceho rakytníkového oleja je ručný lis pre domácnosť.
Olej necháme stáť týždeň na tmavom mieste a občas ho pretrepeme. Potom ho precedíme cez hustejšie plátno a získame olej krásnej oranžovej farby a charakteristickej rakytníkovej vône. Účinky oleja môžeme zosilniť, ak proces zopakujeme s novou dávkou sušenej zmesi. Skladujeme ho v sklenenej nádobe v chladničke.
Takto pripravený olej môžeme použiť na zálievky do šalátov alebo ochutenie jedál, ale vyhneme sa jeho tepelnej úprave. Lieči aj zápalové prejavy na pokožke, napríklad pri akné, ale aj rany a jazvy.
Foto: redakcia krasaastyl.sk