REKLAMA

Objavte super zdravotné benefity, ktoré vám prinesie obyčajný pár ponožiek! A tiež zistite, čo tento zvyk nosenia ponožiek počas spánku špeciálne prezrádza o osobe, ktorá ho obľubuje. Ako to vyzerá u vás? Preferujete spanie s ponožkami alebo bez?

Čo spanie s ponožkami prezrádza o človeku?

Zdá sa, že preferencia mať počas spánku nohy v teple alebo mať ich voľne bez ponožiek môže fakticky niečo naznačovať aj o danom človeku. Čo konkrétne? Ľudia, ktorí spia s ponožkami, patria medzi tých, ktorí hľadajú pohodlie a bezpečie. Prípadne k nim možno zaradiť ľudí, ktorí majú radi pod kontrolou každý detail svojho života, a to vrátane teploty ich nôh. Teplé nohy môžu byť tiež spojené s pocitom emocionálnej pohody a bezpečia, čo je taktiež dôležitý aspekt pre kvalitný spánok. 

A čo na druhej strane hovorí o človeku spanie bez ponožiek? Pravdepodobne má takýto človek radšej počas spánku chladnejšie a dobre vyvetrané prostredie. Fyzicky to naznačuje, že ľudia preferujúci spánok bez ponožiek majú rýchlejší metabolizmus a dobré prekrvenie. Z psychologického hľadiska to môže znamenať, že sú nezávislí a milujú slobodu.

Aký je vedecký pohľad na spanie s ponožkami?

Štúdie preukázali, že teplota tela má priamy vplyv na kvalitu spánku. Ak teda máte studené nohy, môže to narušiť spánkový cyklus. Ponožky pôsobia ako mäkká teplá ochrana pre chodidlá. Regulujú cirkuláciu a pomáhajú udržať optimálnu teplotu pre zdravý spánok. 

Štúdia uverejnená v časopise Nature preukázala, že ľudia v ponožkách zaspávajú zhruba o 15 minút skôr.

Oplatí sa prečítať: Odhaľ, ako zaspať rýchlo a bez liekov: Posledný tip je ideálny pre dospelých aj dojčatá!

studené nohy a ponožky na noc

A pre tie a tých z vás, ktorí bojujú s Raynaudovým syndrómom (porucha spôsobujúca prechodné zníženie prietoku krvi do určitých častí tela ako sú napr. prsty na nohách, a to až do úplného zbelenia), prípadne máte vo všeobecnosti problém so studenými nohami (pokojne aj v období leta), môže byť spanie s ponožkami skutočným vykúpením.

REKLAMA

Ďalším konkrétnym príkladom štúdie, ktorá poukázala na priaznivé benefity spania so zahriatymi nohami, pochádza z experimentu publikovaného v „The International Journal of Raynaud’s and Scleroderma“ v roku 2007, ktorý skúmal vplyv zahriatia nôh na spánok u pacientov s Raynaudovým syndrómom. Výsledky ukázali zlepšenie kvality spánku a zníženie frekvencie epizód tejto choroby počas noci.

Ponožky verzus teplé mlieko

Prekvapivo, spanie s ponožkami by mohlo byť oveľa efektívnejšie pre dobrý nočný odpočinok ako stará a dobre známa babská rada so šálkou teplého mlieka. 

Teplé mlieko a jeho spojenie so spánkom je obklopené mýtmi a nie je podložené tak silnými dôkazmi, ako by sa mohlo zdať. Ponožky na nohách môžu byť omnoho efektívnejšie a bez potreby spoliehať sa na konzumáciu niečoho tesne pred spaním.

Tiež zaujme: Ako prebieha zdravý spánok a ako si pomôcť so zaspávaním?

aké výhody má spánok s ponožkami

Napríklad aj v štúdii z roku 1999, ktorá bola publikovaná v časopise Sleep, vedci potvrdili, že zahriatie nôh a rúk vedie k rýchlejšiemu zaspávaniu.

Aké sú ďalšie zdravotné benefity spánku s ponožkami?

Okrem teplejších nôh a lepšieho spánku môže nosenie ponožiek poskytnúť úľavu od nočných kŕčov a podporiť zdravé prekrvenie. Sú i prevenciou proti prechladnutiu. Tiež je to skvelý spôsob pomoci pri syndróme nepokojných nôh. Taktiež majú ponožky počas spánku praktický hygienický dopad, nakoľko ochránia posteľné obliečky pri potení nôh.

Spanie s ponožkami môže mať prekvapivo blahodarný účinok i na návaly tepla v menopauze. Keď nohy zostanú v teple, dochádza k rozšíreniu krvných ciev, čo umožňuje lepšiu reguláciu telesnej teploty a môže teda pomôcť zmierniť náhle zvýšenie teploty tela. Znižuje sa k teda pravdepodobnosť prebudenia spôsobeného návalmi tepla. 

No a v neposlednom rade môže mať spanie s ponožkami pozitívny dopad na intímnu sféru. Možno sa to na prvý pohľad zdá nezvyčajné, ale ponožky v posteli môžu mať fakticky pozitívny dopad na milostné chvíle. Predstavte si, že ponožky sú akýmsi spúšťačom pomáhajúcim k uvoľneniu sa a pohodliu, čo môže viesť k väčšej ochote k intímnostiam.

Navyše, vedecké štúdie naznačujú, že keď sú nohy v teple, môže to zvýšiť pravdepodobnosť dosiahnutia orgazmu. Prečo? Pretože keď sú nohy teplé, cirkulácia krvi je lepšia a to môže zvýšiť citlivosť a celkové pocity blaha. 

Vybrali sme na prečítanie: Návod na octové ponožky: Pozri, kedy a ako využiť túto osvedčenú babskú radu

Záverečné zhodnotenie tohto zvyku

Záverom možno konštatovať, že spanie s ponožkami je viac než len otázka osobného pohodlia. Je to pozitívne hodnotený zvyk podporený vedeckými poznatkami, ktorý môže mať priaznivý vplyv na kvalitu spánkových cyklov. A k tomu ešte dodáme, pokiaľ si spánok bez ponožiek neviete predstaviť, dbajte na ich kvalitu. Vyberajte si jednoznačne ponožky z prírodných materiálov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.