Ocot je naozaj všestranným pomocníkom. Používame ho na ochutenie jedál, zaváranie, ale aj ako univerzálny čistič do domácnosti, poradí si dokonca aj s vodným kameňom v rýchlovarnej kanvici. No a okrem toho by sme na ocot nemali zabúdať aj kvôli jednému zdravotnému benefitu, za ktorý by dali ruku do ohňa aj naši predkovia. Sú to octové ponožky alebo i podkolienky!

Octové ponožky alebo podkolienky na horúčku

Tušili ste, že jednou zo super schopností octu je okrem iného aj znižovanie horúčky? Dobre vieme, že keď teplota tela v chorobných stavoch stúpne nad nad 38 °C, nastal čas jej zrážania. Samozrejme, možno na to použiť aj voľnopredajné lieky, avšak prvou pomocou bývajú aj klasické chladivé zábaly tela. No a špeciálnym babským trikom je taktiež využitie octových ponožiek.

Zaujme ťa: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne!

Prečo vlastne funguje ocot na horúčku? Je to preto, lebo je prirodzeným antipyretikom a pôsobí chladivo, teda odvádza nadbytočnú teplotu.

Ako ich pripraviť a aplikovať octové zábaly pri horúčke?

Základom je vyrobiť si octovú vodu v pomere 1 diel octu na 5 dielov chladnej (ale nie príliš studenej) vody. Do nej potom namočte bavlnené savé ponožky alebo podkolienky, dobre vyžmýkajte a navlečte na nohy.

Tip: Poznáš najzdravší typ octu? Pozri sa naň

No pokojne si ich dajte aj na ruky. Ideálne je mať na sebe octové ponožky dovtedy, kým „obsiahnu“ teplotu tela a potom postup zopakovať.

Nezabudnite octové ponožky či podkolienky na nohách zabezpečiť buď igelitovými vreckami s gumičkou, druhými suchými ponožkami alebo si pod ne dajte staršiu deku či osušku, aby ste okolo seba nenechávali mokro.

Oplatí sa prečítať: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

recept na octové ponožky

Od octových ponožiek nemožno čakať úplné zázraky, ale podľa našich babičiek a prababičiek je s ich pomocou možné teplotu stiahnuť o pol až jeden stupeň za dve hodiny. Teda v prípade, ak v tomto čase aplikujete ponožky aspoň 2-krát na 20 až 30 minút.

...

Okrem horúčky sú octové ponožky vhodné aj pre ľudí, ktorí bojujú s nervozitou, teda na akési upokojenie sa pred spánkom. Samotné octové obklady možno použiť aj ako úľavu na opuchnuté bolestivé miesta. 

Neprehliadni: Horúčka u detí: Ako efektívne zraziť teplotu?

Octové ponožky u detí?

Octové ponožky možno na maximálne 15 minút využiť na zníženie horúčky i u detí. Pozor však, rovnako ako u dospelých, tak ani u drobcov nerobíme žiadne zábaly (teda nevyužívame ani octové ponožky) v prípade, ak trpia zimnicou a majú nohy i ruky studené. Mohlo by totiž dôjsť k teplotnému šoku. 

Tiež ťa zaujme: Jazvečí tuk ako pomocník pre zdravie?

Pri deťoch je však celkovo vhodnejšie pri horúčke využiť komplexnejší zábal s obyčajnou vlažnou vodou okolo trupu, prípadne aplikovaný na ramená a stehná. Používajú sa na to textilné plienky či uteráky, ktoré sa obtáčajú okolo trupu či končatín. Vlhká vrstva sa prekrýva jednou suchou, rovnako textilnou. Takýto zábal by sa mal odstrániť po desiatich minútach. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.