Príjemné jesenné dni bývajú obvykle vrcholom hubovej sezóny. Práve v tomto čase majú hríby najideálnejšie podmienky pre rast. Zo zeme vychádzajú síce pomalšie, no o to sú kvalitnejšie a menej červivé. Máte už nasušené huby do vianočnej kapustnice aj dosť zaváraných hríbov a uvažujete tiež nad ich mrazením? Ste tu správne. Minule sme sa venovali zmrazovaniu zdravého rakytníka, dnes sa dozviete odpoveď na to, ako skladovať huby v mrazničke a taktiež zistíte bezpečný čas ich skladovania v chladničke. Ako dlho vydržia huby v chlade a prečo je vlastne výhodný tento spôsob skladovania?

Prečo vôbec zmrazovať huby?

Zber húb je pre mnohých relaxom. No hlavným faktom, prečo sa hríby zbierajú, je to, že pokrmom dodávajú lahodnú chuť. Netreba taktiež zabúdať i na ich zloženie, a to obsah bielkovín, vlákniny, vitamínu D aj B, ba dokonca stopového prvku selénu, ktorý podporuje obranyschopnosť organizmu.

Mikronutrientov je v hubách celá plejáda a zároveň majú nízky obsah tukov. Ide teda o skvelú potravinu, v ktorej by sme mali pomocou správneho skladovania zachovať čo najviac hodnotných látok. No a okrem sušenia je práve z tohto hľadiska šetrné aj ich zmrazenie. 

Samozrejme, že pokiaľ si urobíte jedlo z čerstvých húb, je to tá najlepšia možnosť. Bohatý „úlovok“ v lese však v chladničke nemožno nechať dlho, preto je zmrazovanie veľmi vhodným riešením.

Aj toto sa oplatí prečítať: Ovládaš správne mrazenie potravín? Mäso, zelenina, cestoviny či príkrmy – vďaka týmto postupom zmrazovania ochrániš chuť aj zdravie

skladovanie húb

Na čo dať pozor?

K hubám by sme sa mali pri skladovaní stavať podobne prezieravo ako k mäsu. Pokiaľ totiž nie sú dodržané štandardy ich správneho skladovania, môže sa to skončiť veľmi zle.

Vedeli ste o tom, že i jedlé huby môžu byť pre organizmus toxické, ak dôjde k ich zapareniu či k procesom hnitia? Práve preto je dôležité už pri zbere myslieť na to, aby boli umiestňované v dobre odvetranom košíku a spracovať ich čím skôr.

Ako dlho skladovať huby v chladničke?

Prišli ste z lesa celí nachodení a unavení? ´ Chcete si preto nechať spracovanie húb na ďalší deň? Vedzte, že minimum, čo musíte urobiť, je nasledovné.

Huby rozkrojte tak, aby ste odstránili prípadné červíky alebo napadnuté miesta. Potom ich vložte do cedníka z plastu a takto umiestnite do chladničky. 

ako skladovať hríby v chladničke

Určite však hríby neumývajte! Pokiaľ sa budete držať vyššie spomínaného postupu, tak v dobrom stave vám huby v chladničke vydržia bez problémov aj dva dni.

Ako správne skladovať huby v mrazničke a ako dlho?

Okrem toho, ako dlho vydržia huby v chlade mrazničky, zodpovieme a musíme dať do pozornosti aj nesprávny a správny postup pri ich zmrazovaní. Hneď aj spomenieme nesprávny spôsob mrazenia húb, ktorým je ich zmrazenie hneď z čerstvého stavu. Tento spôsob negatívne ovplyvňuje ich kvalitu, a to najmä čo sa ich textúry a chuti týka. Je to najmä kvôli vysokému obsahu vody v hubách. Výživové hodnoty však zostávajú.

Pokiaľ si chcete zachovať štruktúru a lahodnú chuť hríbov, treba postupovať nasledovne. Vo väčšom hrnci nechajte zovrieť vodu, do ktorej pridajte lyžičku citrónovej šťavy (pôsobí to preventívne proti zhnednutiu húb). Keď voda začne vrieť, pridajte na nakrájané huby. Nechajte ich 3 až 5 minút povariť. Potom ich cez sceďte a nechajte dobre vychladnúť. 

Pozri aj: Hubová káva: Prekvapí ťa chuťou aj účinkami

spracovanie a skladovanie húb

Následne dajte hríby do vrecúšok určených pre mrazničky a zamrazte. Tento spôsob úpravy jedla je známy ako blanšírovanie. Je dobré blanšírovať len jeden druh húb spolu a taktiež ich narezať na rovnako veľké kúsky. To prvoradé, ako skladovať huby v mrazničke už viete. Ako dlho tu však v tomto stave môžu pobudnúť, kým si na nich pochutnáte? V mrazničke vydržia blanšírované huby v bezpečnom stave až 9 mesiacov.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.