Nebezpečné žalúdočné vredy vo zvýšenej miere zasiahli populáciu vyspelých krajín začiatkom 20. storočia a zaradili sa medzi civilizačné ochorenia. Predpokladá sa, že za ich zvýšeným výskytom stojí zásadnejšia zmena životného štýlu, ale na povrch vystupujú aj ďalšie nové informácie. Nielen o nich bude nasledujúci článok. Ako sa prejavujú žalúdočné vredy a ako vlastne vznikajú? Toto by ste mali vedieť, kým sa vrhnete do liečby žalúdočných problémov.

Čo sú to žalúdočné vredy?

V prvom rade je nutné pripomenúť, že žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením. Dochádza pri ňom k hlbšiemu narušeniu sliznice žalúdka, prípadne dvanástnika. Poškodená môže byť dokonca až svalová vrstva žalúdka.

K žalúdočným vredom sa človek dopracuje cez chronickú gastritídu. Ide vlastne o zápal žalúdka, ktorý vzniká narušením veľmi podstatnej hlienovej vrstvy tohto orgánu. Prečo je tak dôležitá?  

Pozri aj: Bylinkový čaj na žalúdok? Rebríček obyčajný pomôže aj pri iných ťažkostiach

žalúdok a vredy

Hlienová vrstva je bariérou chrániacou žalúdok pred pôsobením silných tráviacich kyselín. Bez nej dochádza k priamemu kontaktu žieravej kyseliny chlorovodíkovej s obalom žalúdka.

Pokiaľ sa zdravotný problém nerieši na počiatku, zápal postupuje hlbšie a vznikajú spomínané vredy. Tento stav je naozaj nebezpečný až život ohrozujúci, a to najmä v prípade krvácania a prasknutia vredu.

Peptické vredy vo väčšej miere trápia mužov, viac sú nimi ohrození starší ľudia, osoby s krvnou skupinou 0 i tí, u ktorých sa toto ochorenie už vyskytlo v rodine.

Nové fakty o príčine tvorby žalúdočných vredov

V minulosti sa gastritída i žalúdočné, resp. peptické vredy považovali za zdravotné problémy podmienené stresom.

Samozrejme, ani stres zdraviu človeka nepridá a mnohé chorobné procesy urýchli. Je však už dokázané, že u väčšiny ľudí s týmito zápalovými ochoreniami bola spúšťačom prítomnosť baktérie Helicobacter pylori.

Neprehliadni: Aké sú príznaky Helikobaktera? Spoznaj tráviace aj kožné symptómy 

Helikobakter

Je prekvapujúce, že vo svojom tráviacom trakte ju má až polovica obyvateľstva a len u niektorých zapríčiňuje vznik gastritídy či vredov. Predpokladá sa, že je to v dôsledku imunitnej reakcie tela konkrétneho jedinca na túto baktériu. Za zmienku určite stojí i to, že dlhodobá infekcia baktériou Helicobacter pylori zvyšuje aj pravdepodobnosť rozvinutia rakoviny žalúdka.

DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>

Za narušením ochrannej bariéry žalúdka však môžu stáť tiež iné rizikové faktory. Okrem škodlivej baktérie môže zápal spôsobiť aj nadmerný príjem alkoholu či nevhodná životospráva.

Patrí sem tiež zvýšené užívanie liekov proti bolesti, fajčenie či konzumácia potravín zvyšujúcich vylučovanie žalúdočnej kyseliny (napr. mäso, káva, polotovary, mliečne výrobky).

A čo stres? Ten síce priamo vredy nespôsobuje, ale situáciu môže zhoršiť tým, že taktiež zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny.

Ako sa vredy prejavujú?

Treba mať na pamäti, že príznaky peptických vredov sú rôzne. Určite však neprehliadajte nasledujúce signály tela a pri ich spozorovaní navštívte doktora.

> Nie vždy sa žalúdočné vredy prejavujú silnou bolesťou žalúdka, bolesť sa môže objaviť aj tesne pod hrudným košom.

> Podozrivá je bolesť v hornej časti brucha, ale aj tupá bolesť v žalúdku sprevádzaná nevoľnosťou i pocitmi na zvracanie.

> Nadúvanie, pálenie záhy a nadmerné slinenie býva taktiež varovným prejavom žalúdočných vredov.

> Prítomnosť vredov signalizuje i strata chuti do jedla a chudnutie, čo však vo všeobecnosti prichádza aj s mnohými inými ochoreniami.

Neprehliadni: Účinné kúry pre zdravie žalúdka

peptické vredy

> Pozor aj na pocit rýchleho naplnenia žalúdka počas jedenia.  

> Smole podobná čierna a hnilobne zapáchajúca stolica je taktiež jedným z veľavravných signálov k okamžitej návšteve odborníka.

> Zvracanie krvi sa objavuje už vo vážnych prípadoch.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.