V dnešnej dobe existuje množstvo účinných prírodných produktov určených na vlasy. Ak dbáte o svoje kadere, určite po nich siahate aj vy. Ale čo keď chcete dopriať svojej hrive čosi viac, prípadne intenzívnejšie riešiť nejaký konkrétny problém s korunou krásy? Je zrejmé, že absolútnym základom je výživa vlasov zvnútra. Čo ale funguje pri starostlivosti o ne zvonka? Okrem základnej očisty vďaka šampónom netreba zabúdať na vyživovanie, a to nielen vďaka kondicionérom a maskám, ale určite pri tom všetkom stavte aj na najlepšie oleje na vlasy. S nimi dosiahnete top formu aj lesk. Kľúčom je správny výber.
Predstavte si, že 100 % rastlinné oleje dokážu s vlasmi aj s pokožkou hlavy úžasné veci. Nech už trpíte na riedke vlasy, lupiny, lámavosť, fádnosť bez lesku alebo presušenosť a krepovitosť prameňov.
Zaujme ťa: Nechávaš si mokré vlasy na noc? Tu sú dôvody, prečo to nerobiť nielen v zime!
Najlepšie oleje na vlasy vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch, a to hneď aj spolu s postupom, ako ich správne používať.
No a dodávame, že výhodou takýchto prírodných olejov je ich všestranné využitie. Je totiž skvelé zaradiť ich aj do pleťovej starostlivosti. No a v konečnom dôsledku vás tak multifunkčný rastlinný olej s hodnotnými zložkami vyjde menej ako možno 3 rôzne produkty určené na pokožku či vlasy.
Poznáte správne použitie?
Ešte pred tým, ako prejdeme na tie NAJ prírodné oleje na vlasy, povieme si, ako ich správne aplikovať, aby ste z blahodarného pôsobenia vyťažili naozaj maximum.
Odporúčame nasledovný základný postup. Suché vlasy si pred umývaním hlavy jemne navlhčite rozprašovačom s vodou. Vybraný olej nakvapkajte do dlaní a nanášajte smerom od najpresušenejších častí, teda od končekov.
Olej dobre do vlasov vmasírujte a nechajte pôsobiť čo najdlhšie, minimálne však aspoň pol hodinu. Účinok pôsobenia oleja posilníte tak, že si vlasy zabalíte do uteráka alebo igelitu. Následne si vlasy už len klasicky umyte šampónom.
Neprehliadni: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ!
Podobne, ako môžete rastlinné oleje dodávať do domácich masiek na tvár alebo si z nich kvapnúť do krému na pleť na posilnenie účinkov, tak to urobte aj pri kondicionéroch či maskách na vlasy.
Najlepšie oleje na vlasy, ktoré vám predstavíme, viete veľmi jednoducho začleniť do svojej skrášľovacej rutiny a určite nebudete ľutovať. Keďže ide o prírodné produkty, nezabúdajte, že na to, aby sa prejavili, potrebujú čas. Prvé výsledky a zlepšenú kvalitu vlasov uvidíte možno až po mesiaci pravidelného používania. Olejové kúry na vlasy si doprajte pokojne aj 2-krát do týždňa.
1) Extra výživný avokádový olej na presušené a zničené vlasy
Avokádo je samo o sebe plné cenných mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín a popularitu si získalo najmä v kuchyni. No olej z avokáda si taktiež zaslúži pozornosť, a to napríklad pre obsah vitamínu E, ktorý bojuje proti starnutiu. Preto, keď si z neho kvapnete do domácej masky na pleť, urobíte si tak vlastne aj protivráskovú kúru.
Tento výnimočný olej obsahuje tiež magnézium, draslík, lecitín, betakarotén a vitamíny skupiny B.
Vďaka svojmu zloženiu napomáha olej z avokáda vyživovať ako suché vlasy, tak aj extra suchú pleť. Prispieva k regenerácii kožných buniek, podporuje hojenie rán i ekzémov. Preto je avokádo ako také vďačnou ingredienciou domácich masiek.
Pozri aj: Najlepšia výživa pre vlasy: Takto dosiahneš lesk, pružnosť a celkové ozdravenie koruny krásy
No a čo sa vlasov týka, avokádový olej je so svojou silnou regeneračnou a vyživujúcom silou vhodný najmä pre vlasy presušené, ktoré sa rýchlo štiepia a lámu. Jeho výhodou je to, že pomáha aj citlivej a veľmi suchej pokožke hlavy.
2) Ricínový olej na zahustenie, rast vlasov aj proti lupinám
Olej zo semien ricínu obyčajného je vynikajúcim a dlhodobo overeným stimulantom rastu vlasov. No nielen to, používa sa i na zahustenie rias či napríklad na záchranu zle vytrhaného obočia.
Hlavnou zložkou ricínového oleja je kyselina ricínolejová, mononenasýtená mastná kyselina. Okrem posilnenia rastu chĺpkov, mihalníc či vlasov sú zrejmé aj jeho protiplesňové účinky. Neváhajte ho teda aplikovať ani v prípade, ak sa vám napríklad na nechte objavila mykóza.
Ricínový olej má taktiež skvelé regeneračné a posilňujúce účinky na pokožku, v ktorej prirodzene stimuluje tvorbu kolagénu. Ten je dôležitý pre pružnú mladistvú pleť, no okrem tváre sa mu potešia aj vlasy.
Pokiaľ chcete mať vďaka ricínovému oleju bohatú hrivu alebo husté riasy, vedzte, že ho treba aplikovať čo najviac ku korienkom.
Treba dodať, že na pokožke hlavy dokáže ricínový olej účinne zabojovať aj proti otravným lupinám. Použiť ricínový olej môžete podľa vyššie spomínaného základného postupu, ale vyskúšajte aj jednoduchú dvojzložkovú kúru, ktorú spomíname nižšie.
Ricínová kúra proti lupinám a pre rast vlasov
Na podporu rastu vlasov i v boji proti lupinám si urobte masku z ricínového a kokosového oleja. Oba oleje v pomere 1:1 zmiešajte a dôkladne zmesou premasírujte pokožku hlavy.
Následne nechajte oleje na pokožke pôsobiť, ideálne hodinu i dve. Potom si klasicky umyte vlasy šampónom a ricínovo-kokosovú kúru opakujte aspoň raz za týždeň.
3) Najlepší olej na vlasy? Nazývajú ho tekutým alebo marockým zlatom
Na hĺbkovú regeneráciu a všetky druhy vlasov je najlepší arganový olej, ktorý sa získava zo stromu Argania spinosa rastúcom v Maroku. Arganový olej je známy svojimi omladzujúcimi účinkami, ktoré možno využiť najmä na pleť.
Tento vzácny olej taktiež chráni hrivu pred nepriaznivými vplyvmi znečistenia, slnečného žiarenia alebo aj nadmerného tepla z kulmy či fénu. Bonusom navyše je to, že sa vám po jeho aplikácii bude s vlasmi aj lepšie pracovať a upravovať ich do účesov.
Detoxikačná kúra pre všetky typy vlasov s arganovým olejom
Skúste okrem výživnej olejovej kúry aj prečisťujúcu kúru s marockým ílom a arganovým olejom. Je to taký detox pre vlasy aj pokožku hlavy, keď ste dlhodobo používali klasické šampóny a začala vás napríklad svrbieť hlava alebo sa vám vytvorili lupiny. Je tiež skvelá pre mastnú pokožku a vlasy.
Potrebovať budete cca zo tri polievkové lyžice marockého ílu, čajovú lyžičku arganového oleja a vlažnú vodu. Všetky ingrediencie zmiešajte v keramickej miske tak, aby vám vznikla stredne hustá konzistencia. Masku potom naneste ku korienkom vlasov a dobre vmasírujte do pokožky. Nechajte pôsobiť aspoň 5 minút. Potom ešte navlhčenými rukami stiahnite masku aj do dĺžky vlasov, aby zapôsobila, a následne zmyte.
Ďalší prírodní pomocníci na záchranu koruny krásy
Ak máte pocit, že sú pre vás olejové kúry na vlasy príliš zdĺhavé a nenájdete si na ne čas, tak minimálne spomínané oleje hľadajte v zložení produktov, ktoré budete na vlasy pravidelne aplikovať.
Okrem vyššie spomínaných najlepších olejov na vlasy sú vynikajúce aj nasledujúce zložky, ktoré sú taktiež prírodného pôvodu, a možno sa na ne spoľahnúť pri rôznorodých problémoch.
- Kofeín. Nájdete ho najmä v tonikách na vlasy určených proti vypadávaniu vlasov a na stimulovanie ich rastu.
- Extrakty z lopúcha a zo žihľavy. Tieto dva prírodné zázraky zlepšujúce kvalitu vlasov objavíte celkom bežne v šampónoch i tonikách.
- Olej z čiernej rasce. Býva súčasťou toník a sér na vlasy, ktoré pomáhajú zbaviť sa lupín, ale i iných dermatologických problémov s pokožkou hlavy. Kúpiť sa však dá aj samostatne.
Foto: Freepik