REKLAMA

Hľadáte top bylinkový čaj na žalúdok? Ste tu správne. Rebríček obyčajný, odborne Achillea Millefolium či ľudovo myší chvost, patrí u nás medzi najznámejšie a tiež hojne sa vyskytujúce bylinky. Názov rastliny odkazuje na známeho hrdinu gréckych bájí – Achilla. Ten vyliečil rebríčkom zranenie mýzijského kráľa Télefa. V minulosti bol rebríček mimoriadne obľúbený práve pre svoju schopnosť rýchlo liečiť poranenia. Zároveň tomuto účelu nahrávajú aj jeho antiseptické a antibiotické účinky, ktoré bránia infekcii.

Pri vnútornom, ale i vonkajšom užívaní taktiež rebríček obyčajný napomáha pri hojení jaziev. Niet divu, že sa rebríček nazýva aj bylinou vojakov. Bylinkový čaj na žalúdok alebo ešte silnejšia tinktúra z rebríčka má v prírodnom liečiteľstve taktiež svoje stabilné miesto a zahŕňa liečenie širokého spektra ťažkostí. Poďte sa pozrieť na rebríček obyčajný a jeho účinky ešte bližšie. Pretože čaj na žalúdok, to je len začiatok. V závere však spomíname aj iné bylinky určené na špecifické žalúdočné problémy.

Ako vyzerá, kde rastie a čo obsahuje rebríček obyčajný?

Ide o trvácu rastlinu z čeľade astrovitých, ktorá dorastá do výšky až 60 centimetrov. Má špinavobiele kvety vyrastajúce v súkvetiach a charakteristické pílkovité podlhovasté listy podobajúce sa na rebrík s jedným stredovým dielom. Rebríček, ľudovo tiež myší chvost alebo aj zajačí chlieb či husací jazýček rastie najmä na suchších miestach. Napríklad lúkach, pasienkoch, ale aj v záhradách či na poliach a krajoch lesov.

Kvitne od mája do októbra, pričom sa zberá práve kvitnúca vňať rebríčka, a to bez zdrevnatených častí. To znamená asi 30 cm dlhé kvetné vŕšky alebo len kvetné úbory s krátkou stopkou. Po zbere sa rebríček najčastejšie suší v tieni zavesený vo zväzkoch alebo rozprestretý v tenkej vrstve s dobrým prístupom vzduchu. Má horkastú chuť a ostrú korenistú vôňu.

Čaj z rebríčka v TOP kvalite nájdeš TU >>>

Zloženie rebríčka obyčajného je naozaj zaujímavé. Pamätajte na to, že jeho silné a účinné zložky v podobe čaju či tinktúry by ste mali využiť len pri zdravotných ťažkostiach a nie dlhodobo. Rebríček nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí s problematickou zrážanlivosťou krvi, deti do 5 rokov veku a tých, ktorí trpia na ochorenie obličiek.

Bylinka obsahuje vzácnu protizápalovo pôsobiacu horčinu achilín, triesloviny, silice, organické kyseliny, ochranné flavonoidy, ale napríklad i hodnotné vitamíny predovšetkým skupiny B a tiež vitamín A, C a K a jej súčasťou sú i meď, zinok, železo či síra.

REKLAMA

Čaj na žalúdok z rebríčka obyčajného

Mnohé liečivé benefity rebríčka možno získať vďaka čaju z neho. Na šálku vám bude stačiť čajová lyžička sušenej vňate. Zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 10 minút. Počas nižšie uvedených zdravotných problémov si môžete dopriať jednu až dve šálky tohto nápoja denne, a to ideálne hodinu po jedle. Už jeden hrnček čaju z rebríčka uľaví od pálenia záhy. No pozrite sa aj na ďalšie účinky tejto liečivej rastliny.

Aké má rebríček obyčajný účinky?

Chutný rebríčkový čaj vám pomôže so:

  • zažívacími problémami
  • nechutenstvom
  • eliminovaním plynatosti
  • tlmením kŕčov
  • gastritídou i kolitídou
  • nepravidelnou či bolestivou menštruáciou
  • migrénou
  • žlčníkovými ťažkosťami
  • zápalom
  • respiračnými problémami
  • reumatickými bolesťami
  • zavodnením
  • únavou
  • vysokým krvným tlakom

Zaujme ťa: Vieš, čo je Ivan čaj? Nápoj slovanských bohov

rebríček kvitnúci
čaj z myšieho chvosta

Ako ešte využiť liečivé benefity rebríčka obyčajného?

Na vyššie spomínané problémy možno využiť nielen čaj na žalúdok, ale aj tinktúru z tejto liečivej bylinky. Rozriedená vo vode v jemnej koncentrácii je vhodná na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine.

Proti ženským problémom zapôsobí i sedací kúpeľ z rebríčka. Stačí 30 gramov sušeného rebríčka 5 minút povariť v litri vody, nechať dlhšie vylúhovať a potom len priliať do vody určenej na sedací kúpeľ.

Odvar z rebríčka pomáha ako babský recept proti lupinám, takže si ním neváhajte prepláchnuť vlasy. Obkladmi dokonca možno zmierniť ekzémy a zápalové procesy v pokožke. Odvar z rebríčka vo forme pleťovej vody by mali vyskúšať aj ľudia s príliš mastnou a problematickou pokožkou. Preplachovanie vlasov a masírovanie vlasovej pokožky výluhom z rebríčka by malo taktiež zmierniť nadmerné mastenie vlasov.

Ďalšie bylinky na žalúdok

Najčastejšie problémy so žalúdkom sú nadúvanie, hnačka a zápcha. Ak vás trápi nadúvanie, pomôže vám odvar z rumančeka. Jeho liečivou zložkou je éterický olej a zlúčeniny, ktoré chránia žalúdok pred kŕčmi a zápalom.

Upokojujúci účinok proti nadúvaniu majú aj tymian a rasca. Lyžičku mletej rasce zalejte 250 ml vriacej vody, prikryte a nechajte postáť 15 minút. Rascový čaj pite trikrát denne.

Neprehliadni: Poznáš jedovaté rastliny v záhrade? Pozor na ne!

 

Pri hnačkách  sa odporúča zmes bylín s veľkým obsahom trieslovín, ktoré účinkujú antibakteriálne a protizápalovo. Na silnú hnačku sa z byliniek odporúča čučoriedka, harmanček a šalvia. Opačným problémom je zápcha. Účinným prírodným prečisťujúcim prostriedkom je kombinácia extraktu z aloe vera a výťažku z kôry krušiny.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.