Rebríček obyčajný, odborne Achillea Millefolium či ľudovo myší chvost, patrí u nás medzi najznámejšie a tiež hojne sa vyskytujúce bylinky. Názov rastliny odkazuje na známeho hrdinu gréckych bájí – Achilla. Ten vyliečil rebríčkom zranenie mýzijského kráľa Télefa. V minulosti bol rebríček mimoriadne obľúbený práve pre svoju schopnosť rýchlo liečiť poranenia. Zároveň tomuto účelu nahrávajú aj jeho antiseptické a antibiotické účinky, ktoré bránia infekcii.

Pri vnútornom, ale i vonkajšom užívaní taktiež rebríček obyčajný napomáha pri hojení jaziev. Niet divu, že sa rebríček nazýva aj bylinou vojakov. Bylinkový čaj na žalúdok alebo tinktúra z rebríčka má v prírodnom liečiteľstve taktiež svoje stabilné miesto. Poďte sa pozrieť na rebríček obyčajný a jeho účinky ešte bližšie.

Neprehliadni: Poznáš jedovaté rastliny v záhrade? Pozor na ne!

Ako vyzerá, kde rastie a čo obsahuje rebríček obyčajný?

Ide o trvácu rastlinu z čeľade astrovitých, ktorá dorastá do výšky až 60 centimetrov. Má špinavobiele kvety vyrastajúce v súkvetiach a charakteristické pílkovité podlhovasté listy podobajúce sa na rebrík s jedným stredovým dielom. Rebríček, ľudovo tiež myší chvost alebo aj zajačí chlieb či husací jazýček rastie najmä na suchších miestach. Napríklad lúkach, pasienkoch, ale aj v záhradách či na poliach a krajoch lesov.

Kvitne od mája do októbra, pričom sa zberá práve kvitnúca vňať rebríčka, a to bez zdrevnatených častí. To znamená asi 30  cm dlhé kvetné vŕšky alebo len kvetné  úbory s krátkou stopkou. Po zbere sa rebríček najčastejšie suší v tieni zavesený vo zväzkoch s dobrým prístupom vzduchu. Má  horkastú  chuť a ostrú korenistú vôňu.

Čaj z rebríčka v TOP kvalite nájdeš TU >>> 

rebríček kvitnúci
Zloženie rebríčka obyčajného je naozaj zaujímavé. Pamätajte na to, že jeho silné a účinné zložky v podobe čaju či tinktúry by ste mali využiť len pri zdravotných ťažkostiach a nie dlhodobo. Rebríček nie je vhodný pre tehotné ženy, ľudí s problematickou zrážanlivosťou krvi a tých, ktorí trpia na ochorenie obličiek. Bylinka obsahuje  vzácnu protizápalovo pôsobiacu horčinu achilín, triesloviny, silice, organické kyseliny, ochranné flavonoidy, ale napríklad i hodnotné vitamíny predovšetkým skupiny B. 

Čaj na žalúdok z rebríčka obyčajného

Mnohé liečivé benefity rebríčka možno získať vďaka čaju z neho. Na šálku vám bude stačiť čajová lyžička sušenej vňate. Zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 10 minút. Počas nižšie uvedených zdravotných problémov si môžete dopriať jednu až dve šálky tohto nápoja denne, a to ideálne hodinu po jedle.

Aké má rebríček obyčajný účinky?

Chutný rebríčkový čaj vám pomôže so:

 • zažívacími problémami
 • nechutenstvom
 • eliminovaním plynatosti
 • tlmením kŕčov
 • gastritídou i kolitídou
 • nepravidelnou či bolestivou menštruáciou
 • migrénou
 • žlčníkovými ťažkosťami
čaj z myšieho chvosta
 • zápalom
 • respiračnými problémami
 • zavodnením
 • únavou
 • vysokým krvným tlakom

Zaujme ťa: Vieš, čo je Ivan čaj? Nápoj slovanských bohov

Ako ešte využiť liečivé benefity rebríčka obyčajného?

Na vyššie spomínané problémy možno využiť nielen čaj na žalúdok, ale aj tinktúru z tejto liečivej bylinky. Rozriedená vo vode v jemnej koncentrácii je vhodná na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine.

Proti ženským problémom zapôsobí i sedací kúpeľ z rebríčka. Stačí 30 gramov sušeného rebríčka 5 minút povariť v litri vody, nechať dlhšie vylúhovať a potom len priliať do vody určenej na sedací kúpeľ.

Odvar z rebríčka pomáha ako babský recept proti lupinám, takže si ním neváhajte prepláchnuť vlasy. Obkladmi dokonca možno zmierniť ekzémy a zápalové procesy v pokožke. Odvar z rebríčka vo forme pleťovej vody by mali vyskúšať aj ľudia s príliš mastnou a problematickou pokožkou.

Ďalšie bylinky na žalúdok

Najčastejšie problémy so žalúdkom sú nadúvanie, hnačka a zápcha. Ak vás trápi nadúvanie, pomôže vám odvar z rumančeka. Jeho liečivou zložkou je éterický olej a zlúčeniny, ktoré chránia žalúdok pred kŕčmi  a zápalom. Upokojujúci účinok proti nadúvaniu majú aj tymian a rasca. Lyžičku mletej rasce zalejte 250 ml vriacej vody, prikryte a nechajte postáť 15 minút. Rascový čaj  pite trikrát denne.

Pri hnačkách  sa odporúča zmes bylín s veľkým obsahom trieslovín, ktoré účinkujú antibakteriálne a protizápalovo. Na silnú hnačku sa z byliniek odporúča čučoriedka, harmanček a šalvia. Opačným problémom je zápcha. Účinným prírodným prečisťujúcim  prostriedkom je kombinácia extraktu z aloe vera a výťažku z kôry krušiny

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.