Helikobakter, latinsky Helicobacter pylori, je baktéria spôsobujúca veľmi častú infekciu. Na Slovensku je Helikobakter rozšírený v 40 až 52 percentách populácie. No nie u každého človeka sa prejaví naplno a spôsobí zdravotné komplikácie. Môže vyvolávať málo zreteľné, no i celkom jednoznačné symptómy. Aké sú príznaky Helikobaktera?

V nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli najčastejšie prejavy a zdravotné problémy, ktoré sa s ním spájajú. Komplikácie spôsobené Helikobakterom, týmto mimoriadne odolným mikroorganizmom, sa týkajú v prvom rade žalúdka a zažívania, no v niektorých prípadoch i kože.

Zistite, či sa Helikobacter pylori nachádza vo vašom tele, aby ste mohli proti nemu zasiahnuť, efektívne zabojovať antibiotikami či prírodnou liečbou a zbaviť sa ho.

DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>

Helikobakter pylori – záškodník, ktorého treba odhaliť čím skôr

Cesta prenosu Helikobaktera nie je úplne vedecky objasnená. Predpokladá sa však prenos z osoby na osobu, a to fekálno-orálnou či orálno-orálnou cestou. 

V tomto zmysle za infekciou Helikobakterom môže stáť napríklad nedostatočná hygiena po použití WC, pitie z pohára po druhej osobe či bozkávanie. S týmto mikroorganizmom majú vo veľkej miere do činenia už malé deti. Predsa len je dodržiavanie hygieny v detských kolektívoch o čosi komplikovanejšie.

helikobakter príznaky

V organizme sa Helikobacter pylori najčastejšie usádza v oblasti tráviaceho traktu, predovšetkým v žalúdku a dvanástniku. Nevadia mu dokonca ani silné kyseliny podieľajúce sa na trávení. Je mimoriadne odolný, preto je tiež náročné zbaviť sa ho. Vďaka svojim enzýmom dokáže neutralizovať pôvodne kyslé prostredie žalúdka, čím sa pre neho stáva obývateľným, no zároveň je to aj prvý krok k narušeniu slizníc žalúdka a zvýšeniu rizika vzniku vredu.

Tento mikrób tyčinkovitého tvaru s charakteristickými bičíkmi, by sme mali v ideálnom prípade odhaliť už pri prvých symptómoch, aby sa infekcia nerozvinula z menších zápalov do ochorení, ako je žalúdočný vred, dvanástnikový vred či rakovina žalúdka. Ako teda zistíte, či máte Helikobaktera?

Aké sú najčastejšie príznaky Helikobaktera?

Symptómy infekcie Helikobakterom môžu byť rôzne. Vo veľkej väčšine prípadov sú pacienti bezpríznakoví. Medzi počiatočné príznaky môže patriť neustála chuť na jedlo až pažravosť, ale aj bolesti brucha, nafukovanie, nechutenstvo, zvracanie, pálenie záhy alebo hnačka. 

Ku skorým príznakom Helicobactera Pylori sa neskôr pridružujú aj:

 • časté grganie i pálenie záhy
 • nadúvanie
 • zlé trávenie
 • zápchu
 • zápach z úst
 • bolesti až kŕče v žalúdku a pocity nevoľnosti
 • horkú pachuť v ústach
 • zvracanie
 • chudnutie bez zrejmej príčiny

DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>

Helikobakter a kožné príznaky

Aj keď medzi hlavné príznaky Helikobaktera patria tráviace problémy, jeho prítomnosť môžu odhaliť dokonca aj kožné ochorenia. A to predovšetkým tie, ktoré sú chronického zápalového charakteru. Preto by sa na Helicobacter pylori mali testovať ľudia, ktorí trpia na:

 • žihľavku nealergického pôvodu
 • atopickú dermatitídu a rôzne typy začervenaní pokožky
 • rosaceu
 • psoriázu
 • alopéciu
 • svrbivosť kože

Zaujme ťa: Zápach z úst: Spoznaj bežné aj šokujúce príčiny

kožné príznaky helikobaktera

Odstránením Helikobaktera z tráviaceho traktu sa u mnohých pacientov zmiernili alebo úplne odstránili aj spomínané kožné symptómy. Dôležité je poznať a liečiť podstatu problému a neriešiť len príznaky kožných ochorení rôznymi masťami.

Diagnostika Helikobaktera 

Najpresnejšou, ale pre organizmus najnáročnejšou a nepríjemnou metódou na zachytenie prítomnosti Helikobaktera v tele je gastroendoskopia. Pri nej lekár zavedie do žalúdka tenkú rúrku s kamerou. Vďaka nej dôkladne prezrie sliznice žalúdka a vyhodnotí stav.

Posledné roky sa však do popredia dostávajú menej invazívne a komfortnejšie spôsoby zisťovania Helikobaktera v tele. U lekára si môžete požiadať o dychový test alebo test z krvi. 

Medzi najnovšie diagnostické metódy patrí test zo stolice. Ten si dokonca môžete urobiť aj sami doma po zakúpení diagnostickej sady.

Po tom, ako identifikujete príznaky Helikobaktera a je vám následne i diagnostikovaný, treba započať liečbu. 

testovanie na helikobaktera

Helikobakter by sa mal začať liečiť čím skôr po infikovaní sa, kým táto baktéria nestihne napáchať na organizme závažné škody. Práve preto netreba váhať navštíviť odborníka ani pri relatívne na prvý pohľad neškodných príznakoch. Predovšetkým v prípade, ak sú dlhotrvajúcejšie.

Ako sa zbaviť Helikobaktera?

Liečba Helikobaktera je v mnohých prípadoch zdĺhavá. Býva založená na užívaní troj- niekedy až štvorkombinácie liečiv. Táto kombinácia pozostáva antibiotík a liekov tlmiacich tvorbu žalúdočnej kyseliny. A čo liečba tejto nepríjemnej infekcie bylinkami a prírodnými zložkami? Áno, pacienti sa tiež obracajú na prírodné výživové doplnky, pričom medzi tie najúčinnejšie patrí dračia krv či chioská masticha.

Z jedla sa odporúča vynechať všetky dráždivé potraviny – pikantné a mastné pokrmy, tiež bublinkové nápoje, kofeín, ale aj paradajky, papriku či sladkosti, kysnuté a biele pečivo. No a po užívaní antibiotík je dôležité siahnuť po probiotikách, ktoré zregenerujú mikrobiotu sliznice tráviacich orgánov. Taktiež sa odporúča jesť menšie porcie v častejších intervaloch. Vhodnými potravinami sú chudé mäsá, zelenina s vysokým obsahom vlákniny či pšeničné alebo ovsené vločky.

Treba dodať, že samotná diéta nepomôže v liečbe Helikobaktera. No má svoj význam z toho titulu, že odľahčuje tráviaci systém a urýchľuje regeneráciu sliznice zažívacieho traktu.

 Foto: Freepik

Odborný garant článku: Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.