REKLAMA

Pokiaľ sú zdravé, ani o nich nevieme, pritom vykonávajú pre telo zásadné funkcie – obličky. Tento párový orgán, ktorý je súčasťou vylučovacej sústavy človeka, pracuje 24 hodín vkuse a filtruje krv od toxínov a splodín metabolizmu, tvorí moč, reguluje množstvo vody a soli v organizme, zabezpečuje produkciu hormónov i absorpciu minerálov. Bylinky na obličky, o ktorých sa dočítate v článku, pomôžu aj v prípade začínajúcich obličkových problémov. Nezabúdajte však na prevenciu!

Obličkám sa „zavďačujeme“ a ničíme ich tým, keď nepijeme dostatok tekutín, zle sa stravujeme a do organizmu dostávame kvantá cukru, soli či živočíšnych bielkovín. No pozor, takéto správanie sa časom vypomstí! 

Bylinkový čaj určite vaše obličky nespasí, pokiaľ už sledujete ich chorobné príznaky, ktorými sú napríklad nevoľnosť, nutkanie na zvracanie, dlhodobá únava, bolesť v krížoch, dýchavičnosť, zmena vo farbe či konzistencii moču. Tieto signály tela určite nepodceňujte a neváhajte vyhľadať lekára.

neprehliadni: Čo najviac škodí ľadvinám? Je horšie pivo alebo soľ?

Pri zásadnejšom narušení funkcie obličiek je totiž ohrozený samotný život človeka. Časté sú tiež ochorenia ako zápaly obličiek či obličkové kamene. Ťažšie choroby si už vyžadujú i dialýzu a dokonca transplantáciu tohto orgánu.

Bylinky na obličky a ich prečistenie

Z vyššie spomínaného je zrejmé, že by sme mali obličkám venovať dostatočnú pozornosť a okrem zdravej životosprávy im dopriať z času na čas, ale predovšetkým po chorobe či záťažovom období prečistenie.

Pokiaľ chcete podporiť činnosť svojich obličiek a zregenerovať ich, môžete siahnuť po výživovom doplnku Urixin s mnohými prírodnými extraktmi alebo priamo po bylinkách. Tie bylinky na obličky, o ktorých sa dočítate ďalej, sú dobre dostupné, pričom čajík z nich si urobíte raz-dva.

Výborný nielen do polievky či nátierky – petržlen

Stačí vám lyžička sušeného, ale ideálnejšie čerstvého petržlenu, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 5 minút. Po scedení vypite ešte teplý nápoj.

Petržlenovým čajom podporíte produkciu moču a vyplavovanie škodlivín z organizmu, nakoľko petržlen je silným diuretikom, čiže má močopudné účinky. Petržlenový čaj si môžete dopriať dvakrát denne, ale nie dlhšie ako týždeň.

Všestranný zázvor

Nastrúhaný zázvor, z ktorého si jednoducho pripravíte lahodný čaj s mierne pikantnou chuťou, je vynikajúci nielen na imunitu v chrípkovom období či na problémy so zažívaním.

Ďalšia inšpirácia na zdravý nápoj: Recepty: Zázvorový shot 🫚 GINGER SHOT – posilni si imunitu

Zázvor vo všeobecnosti dokáže potlačiť zápalové procesy v tele a obličkám napomôže zbaviť sa nahromadených toxínov. Dôležité je to, aby ste zázvor nelúhovali v príliš horúcej vode. Stačí ho v nej nechať 5 minút a precediť.

Posilňujúce jahodové listy

Vynikajúcou prevenciou pred problémami s obličkami sú aj jahodové listy. Pôsobia močopudne a zregenerujete si s ich pomocou aj pečeň, dokonca podporíte nervový systém a doplníte potrebný vitamín C. Jahodový čaj dokáže vyplaviť aj menšie kamienky z obličiek.

REKLAMA

Dôležité však je, aby ste naň zbierali listy z lesných jahôd, klasické záhradné nie sú účinné. Na detoxikačný čajík budete potrebovať dve lyžice nadrobno nasekaných mladých jahodových listov na pol litra vody. Vo vode ich najskôr tri minúty povarte a následne nechajte lúhovať ešte 15 minút a sceďte. Tento čajík je ideálne popíjať priebežne počas dňa po dúškoch.

Pomocníčka zo záhradky – žihľava

Žihľavu dvojdomú si môžete kúpiť priamo v podobe čaju, ale pokiaľ máte záhradku, možno ju tam nájdete tiež.

Prečisťujúca kúra by nemala s touto bylinkou presiahnuť týždeň, pričom dopriať si môžete za deň jednu až dve šálky žihľavového čaju.

Pozri aj: Ako hydratovať telo a docieliť optimálny pitný režim?

Žihľavou podporíte detoxikáciu organizmu, boj proti vnútorným zápalom a taktiež preventívne zakročíte proti tvorbe obličkových kameňov. 

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Okrem čajov nezabúdajte pri detoxikácii a pre podporu fungovania obličiek piť aj dostatok obyčajnej pitnej vody. S očistou tela vám pomôžu aj bylinky v strave. Okrem petržlenovej vňate si ochuťte pokrmy aj rascou, bazalkou, ligurčekom, kôprom či koriandrom.

Treba si však zapamätať jedno. Bylinky na obličky zaberú najlepšie, keď si budete robiť pravidelné očistné kúry a vyhnete sa všetkým vyššie spomínaným neduhom, aby ste nemuseli riešiť už zdravotné komplikácie, s ktorými sa treba nevyhnutne obrátiť na lekára.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.