REKLAMA

Biele ako sneh. Tak by mali vyzerať záclony, aby vdýchli interiéru čaro útulnosti a čistoty. No dobre, ale ako vybieliť zažltnuté záclony, ideálne ľahko a bez kupovania špeciálnych prostriedkov?

Dnes už síce záclony nie sú samozrejmou súčasťou domácností, keďže ich nahrádzajú žalúzie alebo moderné husté závesy, ale niektoré gazdinky sú im stále verné. Pre tie z vás, ktoré nedajú dopustiť na túto dekoratívnu clonu pred vonkajším svetom a slnečnými lúčmi, ponúkame super recepty na dokonale biele záclony.

Chýba ti ešte záclona do obývačky, kuchyne alebo detskej izby? Pozri SEM >>>

Ako a hlavne čím vybieliť záclony?

Pranie záclon je pomerne háklivá vec. No aj tie staré, ktoré sú zažltnuté či zašednuté, dokážete dostať do top stavu s obyčajnými ingredienciami, aby vyzerali ako záclony krásne a nové

Ako vybieliť zažltnuté záclony, aby aj tie zašlé na záver vyzerali tip-top? V nasledujúcich riadkoch zistíte, že na bielenie záclon až do snehovobielej podoby môžete použiť obyčajnú soľ, prášok do pečiva či dokonca tabletu do umývačky riadu. Pozitívne skúsenosti má s nimi už mnoho gazdiniek a gazdov.

ako vybieliť zažltnuté záclony vyprať v práčke do biela

Toto sú rokmi overené tipy pri praní záclon

Záclony veľmi rýchlo pohlcujú pachy aj rôzne nečistoty a zo žiarivo bielej sa tak stáva nažltlá či šedivá farba. Samozrejme, že v drogérii nájdete prípravky špeciálne určené na záclony, vystačíte si však úplne s prehľadom aj s týmito dostupnými ingredienciami.

Soľ nad zlato

Verili by ste tomu, že obyčajný roztok soli dokáže dodať záclonám vytúženú bielu žiarivosť? Áno, je to tak. Tu je postup.

Na 10 litrov prevarenej vody, v ktorej necháte záclony odstáť hoci aj celú noc, no minimálne tri hodiny, budete potrebovať 3 veľké lyžice soli.

Po odstátí v roztoku soli záclony jemne vyplákajte a vyperte v práčke. Nezabudnite, že na záclony by ste mali používať ten najšetrnejší prací program s 30-stupňovou vodou. 

Prejdi do obchodu so širokým výberom kvalitných záclon a textilu TU >>>

ingrediencie na zašednuté záclony

Prášok nielen do pečiva

Overeným tipom na pranie zažltnutých záclon je aj prášok do pečiva. Ako vybieliť zažltnuté záclony s jeho pomocou? Prací kúpeľ si vyrobte z 10 litrov vody a 5 balení prášku do pečiva. Záclony v ňom nechajte namočené aspoň pol hodinu, vyplákajte a potom dajte prať do práčky.

REKLAMA

Všestranný pomocník ocot

Pred vypratím záclon v práčke môžete podobne ako predošlé ingrediencie využiť aj rozriedený ocot. Na 10 litrov vody by vám mala stačiť šálka. Ocot si poradí so zažratými nečistotami aj na iných povrchoch a podobne je to aj v prípade tejto jemnej textílie.

Ocot však neváhajte využiť ani na zájdené krúžky držiace záclony na garnižiach. Pokiaľ sú zašlé a nebodaj sa do nich pustila hrdza, vyvarte ich jednoducho v octe a budú ako nové.

Ako vybieliť zažltnuté záclony s ústnou vodou?!

Okrem klasických overených tipov od babičiek môžete na vybielenie záclon využiť aj celkom moderný trik. Je ním využitie ústnej vody.

Pre niekoho možno prekvapujúce, ale v podstate celkom logické, keď sa pozriete na zloženie tejto tekutiny určenej pre sviežosť ústnej dutiny a na biele zuby. Postup na bielenie záclon zubnou vodou je nasledujúci. 

Pozri aj: Geniálne využitie zubnej pasty v domácnosti: 7 TOP tipov

ako na biele záclony

Pripravte si nádobu so studenou vodou, vlejte do nej približne 30 ml ústnej vody (na cca 5 litrov vody) a v tomto roztoku nechajte namočené záclony zhruba 10 minút. Následne ich preperte v rukách a na záver dajte vyprať do práčky.

Tablety nielen do umývačky riadu

Možno o tom netušíte, ale tablety do umývačky riadu sú pomerne multifunkčnou vecičkou a tiež odpoveďou na to, ako vybieliť zažltnuté záclony, ale napríklad aj biele oblečenie naozaj do snehobiela. Postačí tableta do umývačky a teplá voda a zažltnutie vymizne. Je na vás, či dáte do teplej vody s rozpustenou tabletou záclony vymáčať, alebo ju jednoducho hodíte aj so záclonami do práčky. V každom prípade však nezabudnite záclony vyplákať.

Pozor! Tablety do umývačky používajte naozaj len na biele tkaniny. Farebné kúsky by po takejto procedúre vybledli. V podstate tablety fungujú aj ako odfarbovač oblečenia, ak sa vám niekedy stane, že sa vám do bieleho oblečenia prepašuje červená ponožka a podobne. 

Hypermangán ako efektívne bielidlo

Okrem lekárničky uplatníte toto antiseptikum aj v domácnosti. Je to skvelé bielidlo nielen na záclony. Ako postupovať? Potrebovať budete naozaj slabý roztok manganistanu draselného, čiže hypermangánu.

V 10 litroch teplej vody rozpustite pár kryštálikov hypermangánu. Dávajte pozor, aby bol roztok len svetloružový. Pre náš účel na bielenie záclon nemôže mať tmavšie zafarbenie. 

Potom do vody s hypermangánom primiešajte a rozpustite 200 gramov prášku na pranie a môžete namočiť záclony. Tie by mali ostať v roztoku ponorené niekoľko hodín, ideálne i celú noc. Po vybratí ich už len klasicky operte v práčke na jemnom programe.

Určite sa vám oplatí, keď záclony po vypratí zavesíte ešte vlhké na garniže. Vlákna sa tak prirodzene vyrovnajú a máte o starosť menej.

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.