Biele ako sneh. Tak by mali vyzerať záclony, aby vdýchli interiéru čaro útulnosti a čistoty. Dnes už síce záclony nie sú samozrejmou súčasťou domácností, keďže ich nahrádzajú žalúzie alebo moderné husté závesy, ale niektoré gazdinky sú im stále verné. Pre tie z vás, ktoré nedajú dopustiť na túto dekoratívnu clonu pred vonkajším svetom a slnečnými lúčmi, ponúkame super recepty na dokonale biele záclony. Pranie záclon je pomerne háklivá vec. No aj tie staré, ktoré sú zažltnuté či zašednuté, dokážete dostať do top stavu s obyčajnými ingredienciami. Ako vybieliť zažltnuté záclony, aby aj tie zašlé vyzerali ako nové? Vyberte si z týchto šikovných pomocníkov.

...

Toto sú rokmi overené tipy pri praní záclon

Záclony veľmi rýchlo pohlcujú pachy aj rôzne nečistoty a zo žiarivo bielej sa tak stáva nažltlá či šedivá farba. Samozrejme, že v drogérii nájdete prípravky špeciálne určené na záclony, vystačíte si však úplne s prehľadom aj s týmito dostupnými ingredienciami.

Soľ nad zlato

Roztok soli dokáže dodať záclonám vytúženú bielu žiarivosť. Na 10 litrov prevarenej vody, v ktorej necháte záclony odstáť hoci aj celú noc, no minimálne tri hodiny, budete potrebovať 3 veľké lyžice soli. Po odstátí záclony jemne vyplákajte a vyperte v práčke.

Prejdi do obchodu so širokým výberom záclon a textilu >>>  

ingrediencie na zašednuté záclony

Prášok nielen do pečiva

Overeným tipom na pranie zažltnutých záclon je aj prášok do pečiva. Ako vybieliť zažltnuté záclony s jeho pomocou? Prací kúpeľ si vyrobte z 10 litrov vody a 5 balení prášku do pečiva. Záclony v ňom nechajte namočené aspoň pol hodinu, vyplákajte a potom dajte prať do práčky.

Všestranný pomocník ocot

Pred vypratím záclon v práčke môžete podobne ako predošlé ingrediencie využiť aj rozriedený ocot. Na 10 litrov vody by vám mala stačiť šálka. Ocot si poradí so zažratými nečistotami aj na iných povrchoch a podobne je to aj v prípade tejto jemnej textílie.

Ďalšia inšpirácia: Starostlivosť o orchidey: Tipy, ktoré musí poznať aj začiatočník 

Ocot však neváhajte využiť ani na zájdené krúžky držiace záclony na garnižiach. Pokiaľ sú zašlé a nebodaj sa do nich pustila hrdza, vyvarte ich jednoducho v octe a budú ako nové.

Ako vybieliť zažltnuté záclony s ústnou vodou?!

Okrem klasických overených tipov od babičiek môžete na vybielenie záclon využiť aj celkom moderný trik. Je ním využitie ústnej vody.

Pre niekoho možno prekvapujúce, ale v podstate celkom logické, keď sa pozriete na zloženie tejto tekutiny určenej pre sviežosť ústnej dutiny a na biele zuby. Postup na bielenie záclon zubnou vodou je nasledujúci. 

Pozri aj: Geniálne využitie zubnej pasty v domácnosti: 7 TOP tipov

ako na biele záclony

Pripravte si nádobu so studenou vodou, vlejte do nej približne 30 ml ústnej vody (na cca 5 litrov vody) a v tomto roztoku nechajte namočené záclony zhruba 10 minút. Následne ich preperte v rukách a na záver dajte vyprať do práčky. 

Hypermangán ako efektívne bielidlo

Okrem lekárničky uplatníte toto antiseptikum aj v domácnosti. Je to skvelé bielidlo nielen na záclony. Ako postupovať? 

Potrebovať budete naozaj slabý roztok manganistanu draselného, čiže hypermangánu. V 10 litroch teplej vody rozpustite pár kryštálikov hypermangánu. Dávajte pozor, aby bol roztok len svetloružový. Pre náš účel na bielenie záclon nemôže mať tmavšie zafarbenie. 

...

Potom do vody s hypermangánom primiešajte a rozpustite 200 gramov prášku na pranie a môžete namočiť záclony. Tie by mali ostať v roztoku ponorené niekoľko hodín, ideálne i celú noc. Po vybratí ich už len klasicky operte v práčke.

Nezabudnite, že na záclony by ste mali používať ten najšetrnejší prací program s 30-stupňovou vodou. Určite sa vám oplatí, keď záclony po vypratí zavesíte ešte vlhké na garniže. Vlákna sa tak prirodzene vyrovnajú a máte o starosť menej.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.