Strieborné šperky, svietniky či iné doplnky z tohto ušľachtilého kovu sú očarujúce, no aby si zachovali svoju krásu, treba sa o ne pravidelne starať. Časom totiž striebro naberá sivý až čierny odtieň, prirodzene oxiduje.
Sčernanie striebra je chemickou reakciou na zlúčeniny síry i látky obsiahnuté v pote, parfume či kozmetike. Veľa urobí aj správne skladovanie šperkov. Tie by nemali byť len tak niekde položené. Prinášame vám tipy, ako vyčistiť striebro doma naozaj efektívne.

REKLAMA

Pokiaľ teda nechcete svoje šperky zveriť do starostlivosti odborníka, vyčistiť ho napríklad ultrazvukom, prípadne roztokom na striebro, ktorý sa dá kúpiť, môžete skúsiť aj inú možnosť.

Vedzte, že aj v domácich podmienkach a s jednoduchými DIY čističmi a pomôckami to zvládnete ľavou-zadnou a s výsledkom budete spokojní.

Vybrali sme: Ako vyčistiť plastové nádoby? Skvelé tipy proti zápachu aj na zažltnutý plast

Na čo si dať pri čistení striebra pozor?

Na úvod treba poznamenať, že nie je striebro ako striebro. No a vy by ste mali vedieť, na ktoré strieborné šperky by ste nemali nasledujúce domáce čistiace tipy radšej skúšať. Týka sa to predovšetkým striebra ródiovaného.

Vizuálne sa ródiované striebro podobá na biele zlato a je ošetrené vrstvou ródia, ktorého úlohou je chrániť kov práve pred oxidáciou i poškriabaním. Ošetrovanie striebra s touto úpravou by malo byť veľmi jemné, v zásade ale jeho údržba nebýva problematická. Na vyčistenie ródiovaného striebra vám postačí klasický prípravok na riad rozrobený vo vode a na dočistenie handrička.

Problematické na domáce čistenie sú strieborné  prstene s očkom či kamienkami, ktoré sa môžu pri neodbornom prístupe v rámci čistenia uvoľniť, zakaliť či zmatniť. Nerobia im dobre kyseliny a zásady v čističoch, či už doma vyrobených, alebo i kupovaných. Ani čistenie ultrazvukom v takomto prípade nie je ideálnym riešením. Treba sa radšej obrátiť na zlatníka, ktorý zvolí šetrnejšie metódy.
striebro a jeho čistenie
Opatrní buďte aj pri šperkoch s kombináciou iných kovov. Taktiež je vhodné len jemné ošetrenie saponátom a mäkkou handričkou. Rukám odborníkov prenechajte aj prípadné škrabance na povrchoch strieborných šperkov. Dokážu ich zahladiť.

Starodávny babský tip

V minulosti si ľudia pomáhali pri mechanickom čistení striebra popolom z pahreby. Ide naozaj o starú metódu, ako vyčistiť striebro. A je nám zrejmé, že nie každý má doma kozub či kachle, takže ako inováciu vám poradíme vymeniť popol za prášok do pečiva. Troška na mäkkej handričke by vám mala stačiť na vyčistenie a preleštenie zájdeného striebra.

Kukuričný škrob na mechanické vyčistenie striebra

Okrem popola a prášku do pečiva možno mechanicky čistiť striebro aj kukuričným škrobom. Najskôr si však z neho a trošky vody vytvorte hustú pastu. Tú aplikujte na striebro textíliou a nechajte pár minút pôsobiť. Následne pastu zotrite a kov preleštite.

Čistenie striebra pivom

Jemne zoxidované strieborné predmety nechajte zo 10 minút a tie viac zájdené aj dlhodobejšie namočené vo svetlom pive. Bude na ne pôsobiť kyselina, vďaka ktorej sa zbavia skorodovanej vrstvy a škvŕn. Následne po vybratí z piva ešte striebro doleštite suchou jemnou tkaninou.

Tiež ťa zaujme: Ako využiť pivo v domácnosti? Tieto vychytávky musíš poznať!

REKLAMA

Čistenie striebra kečupom

Aj paradajkový pretlak či kečup obsahujú prírodné kyseliny, ktoré pomôžu pri čistení striebra, hoci to možno na prvý pohľad nemusí dávať zmysel. Vytlačte si z kečupu na hubku alebo na kefku na zuby a zájdené strieborné predmety ním vyčistite. Ešte pred opláchnutím vodou a doleštením čistou handričkou nechajte kečup pôsobiť 10 – 15 minút.

Ako vyčistiť striebro sódou bikarbónou?

Sóda bikarbóna, resp. jedlá sóda je naozaj všestranným pomocníkom v domácnosti. Možností, ako ňou vyčistiť strieborné šperky, je viacero.

Spomenieme dva osvedčené postupy, ako vyčistiť striebri doma vďaka sóde. Okrem sódy bikarbóny budete k tomu potrebovať i alobal.

Neprehliadni: Šperky podľa znamenia: Prstene, prívesky či náušnice? Toto sa ti zapáči!

ako vyčistiť striebro sódou bikarbónou
Ako prvú spomenieme expresnú metódu so sódou bikarbónou. Natrhajte alobal do hrnca, položte naň striebro, zasypte sódou bikarbónou, a to všetko zalejte zovretou horúcou vodou. Nechajte pôsobiť, no a po vychladnutí vyberte a doleštite handričkou.
Aj v druhom prípade budete taktiež potrebovať kúsky alobalu, hrniec, vodu a jedlú sódu. Rozdiel je v tom, že voda v hrnci s primiešanou jedlou sódou môže byť vlažná a vy v nej necháte svoje strieborné predmety dlhší čas. Ideálne cez noc. Potom už len opláchnete, osušíte a doleštíte.
...

Variant čistenia striebra s pracím prostriedkom

„Čarovať“ môžete aj s alobalom a pracím práškom. Do misky vystlanej alobalom nalejte teplú vodu, v ktorej rozpustíte lyžicu prášku na pranie a do roztoku ponorte na pár minút strieborné predmety. Počas tohto času nimi môžete hýbať, prevracať ich. Podporíte tak proces čistenia. Potom ich stačí prepláchnuť a prirodzene vysušiť, lesklé by mali byť aj bez dolešťovania.

Prevencia pred urýchlenou oxidáciou striebra

Aby ste nemuseli každú chvíľu uvažovať nad tým, ako vyčistiť striebro, dbajte na preventívne kroky a zamedzte jeho sčernaniu. Ako? Urobte nasledovné.

  • Strieborné šperky skladujte na suchom mieste. Najlepšie je využívať uzatvárateľné šperkovnice, ktoré samé osebe vyzerajú veľmi pekne. Ak do šperkovnice k tomu umiestnite kúsok kriedy, ktorá pohltí zbytkovú vlhkosť, urobíte tak pre svoje striebro maximum. 
ako dobre vyčistiť striebro doma
  • Pokiaľ nemáte šperkovnicu, umiestnite svoje strieborné prstene či retiazky aspoň do textilných vrecúšok na to určených.
  • Zamedzte kontaktu striebra so silnou chémiou, ako je napríklad amoniak či bielidlo. Krásu striebra ohrozujú rôznorodé čističe domácnosti, ba dokonca chlórovaná voda.
  • Taktiež sa ako preventívny krok proti rýchlemu černaniu striebra odporúča zložiť strieborné šperky pred športovou aktivitou, keďže pot je ich nepriateľom. Rovnako sa vyvarujte ponechaniu strieborných šperkov na sebe počas kúpania či sprchovania a dbajte na to, aby sa na ne omylom nedostali ani telové mlieka, parfum či iné kozmetické produkty.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.