REKLAMA

Ruku na srdce, čistíte rúru po každom pečení? Pokiaľ nie, môže vás po čase naozaj prekvapiť nelichotivý stav tohto kuchynského pomocníka. Samozrejme, že najideálnejšou cestou je čistiť rúru priebežne, aby v nej nevznikli ťažko odstrániteľné nánosy špiny a mastnoty. No pokiaľ je pre tú vašu rúru už neskoro, pamätajte na to do budúcna a vyhrňte si rukávy. Alebo aj nie. Tipy, ktoré vám prezradíme, si nevyžadujú veľkú námahu. Ako vyčistiť rúru na pečenie naozaj efektívne, a to napríklad pomocou prášku na pečenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čím vyčistiť rúru na pečenie?

Pokiaľ nemáte doma rúru na pečenie, ktorá má samočistiaci program na báze pyrolýzy alebo s katalytickým samočistením, keď si pokojne vystačíte len s obyčajnou vlhkou handričkou, musíte sa popozerať po iných riešeniach.

Samozrejme, môžete klasicky siahnuť po chemických prostriedkoch z drogérie, ktoré vám pomôžu a uľahčia čistenie. Pokiaľ však uvažujete ekologickejšie, dokážete nahradiť agresívnu chémiu za domáce čističe, ktoré sú nielen bezpečnejšie a ohľaduplnejšie k prírode, ale aj naozaj efektívne. Recepty na ne nájdete nižšie v článku.

Na úvod však treba zdôrazniť, že do rúry nepatria žiadne ostré predmety, ako napríklad nože alebo skrutkovače. Nimi teda nánosy špiny určite neodstraňujte. Rovnako nevhodné sú aj rôzne drôtenky. Nech by vyzerala vaša rúra hoc aj ako zo zlého sna, určite tieto pomôcky na ňu nepoužívajte.

Zaujme ťa: Vďaka týmto praktickým veciam si zorganizuješ špajzu i chladničku

Pokiaľ uvažujete nad fyzickým odstraňovaním nečistôt, zvoľte kuchynské hubky alebo maximálne špeciále škrabky určené na sklokeramické dosky.  

Je však dôležité pripomenúť, že pripečená mastná špina pôjde z rúry ľahšie po nanesení čistiaceho prostriedku. Nech sa páči, inšpirujte sa jednoduchými DIY čističmi.

Ako vyčistiť rúru práškom do pečiva?

Medzi babskými tipmi na efektívne čistenie rúry kraľuje zaujímavá ingrediencia, a to prášok do pečiva. Použiť ho môžete napríklad týmito dvoma spôsobmi.

Zmiešajte 200 mililitrov vody s dvoma balíčkami prášku do pečiva a s lyžicou octu, prípadne s lyžicou šťavy z citróna. Tekutinu umiestnite do misy vhodnej na pečenie a dajte do predhriatej rúry, ktorú nastavte na 100 stupňov Celzia. 

Tiež ťa zaujme: Citrón do mikrovlnky? Poď sa pozrieť, prečo je to dobrý nápad

REKLAMA
ako vyčistiť rúru kypriacim práškom

Misku v nej nechajte zhruba trištvrte hodinu, kým všetka mastnota povolí. Následne by ste mali po miernom vychladnutí rúry odstrániť špinu z rúry bez veľkej námahy, a to s obyčajnou bavlnenou handričkou.

Druhý spôsob je nasledovný. Na zažratú špinu môžete použiť aj pastu z prášku do pečiva. Tú si vyrobíte primiešaním trochy vody do prášku. Vymiešaním vznikne pasta, ktorú aplikujte na znečistené plochy a nechajte dlhšie pôsobiť. Pokojne aj celú noc.

Následne pastu zotrite vlhkou handričkou a dočistite i dosušte suchou handričkou. Spomínaná pasta je úplne skvelým čističom aj na dvierka od rúry. Sklo nezabudnite na záver pekne doleštiť, aby na ňom nezostali šmuhy.

Ako vyčistiť rúru soľou?

Na vyčistenie rúry na pečenie vám postačí i jedna ingrediencia. Je to soľ, ktorou by ste mali posypať znečistené plochy rúry utreté predtým vlhkou handričkou.

Po aplikácii soli, ktorá by sa mala prichytiť na problematické špinavé miesta vďaka vlhkosti, nechajte rúru zohriať na 50 stupňov Celzia, kým soľ nezhnedne. 

Neprehliadni: Zero waste tipy na produkty: 30 vychytáviek do domácnosti 

ako vyčistiť rúru na pečenie

Po vyčistení od soli spolu s ostatnými nečistotami, ktoré sa pouvoľňujú počas jej pôsobenia, rúru na záver ešte poutierajte vlhkou a následne aj suchou bavlnenou handričkou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.