Už ste niekedy pozerali na svoje ruky a cítili frustráciu z toho, ako vyzerajú? Vaše ruky sú vašou vizitkou, no keď sú suché a šupinaté, máte skôr tendenciu skrývať ich. No to nie je riešenie. Suché ruky nie sú len vizuálne nepríťažlivé, ale tento stav smeruje aj k horším problémom, ako je praskanie či dokonca krvácanie. Do týchto malých raniek sa potom môžu zaniesť škodlivé mikroorganizmy. Preto si na starostlivosť u ruky jednoducho musíme nájsť vždy čas. Maska na ruky sa zaiste zíde. Možno hovoriť aj o istom type zábalu, ktorý si je vhodné aplikovať najmä v zimnom období, keď je taktiež pokožka rúk namáhaná mrazom a výraznými teplotnými prechodmi z interiéru do exteriéru a naopak.
Čo na veľmi suché ruky? Extra starostlivosť, ktorú si treba dopriať
Zamyslite sa, kedy ste naposledy dopriali vašim rukám skutočnú starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Nie je to len o kréme, ktorý nanesiete v rýchlosti a dúfate v zázrak. Veru tak, nejde len o to, aby ste po vyumývaní rúk na ne naniesli hydratačný krém zabraňujúci vysúšaniu. Hoci, samozrejme, to je absolútne minimum, bez ktorého ani neopúšťajte obydlie.
Z času na čas je však naozaj na mieste dopriať si ešte niečo výživnejšie a hĺbkovejšie. Niečo, čo pokožku rúk zregeneruje komplexnejšie. Samozrejme, masky na ruky zoženiete aj v drogérii či v internetových obchodoch. Maska na suché ruky však môže byť pokojne aj domácim výtvorom, nie je to nič komplikované.
Možno masku na ruky poznáte aj pod názvom zábal, keďže ruky sa s blahodarnými ingredienciami väčšinou balia do látky či špeciálnych kozmetických bavlnených rukavíc, aby bolo ich pôsobenie čo najúčinnejšie. Kozmetické rukavice nie sú nevyhnutnou podmienkou aplikácie. No pravdou je, že tento spôsob je pohodlnejší, maska nikde nezateká a regeneračné procesy sa zintenzívňujú. Dokonca svoju úlohu splní efektívnejšie aj obyčajný krém na ruky, pokiaľ si natriete výdatnú vrstvu, navlečiete kozmetické rukavice a necháte pôsobiť hoci aj celú noc počas spánku.
Samozrejme, domáca maska na suché ruky je o level vyššie. Pokožku vyhladí, zvláčni a vy sa zbavíte aj nepríjemných šupiniek. Je to skvelá kúra, ktorú by ste mali opakovať aspoň 2-krát za mesiac, ale pokojne aj častejšie. Vaše ruky vám poďakujú. V tomto článku nájdete konkrétne návod na tri reparačné masky, resp. zábaly na ruky.
Maska na začervenané a presušené ruky z ovsených vločiek a kyslou smotanou
Ovsené vločky sú úžasné nielen v podobe chutnej kaše. Ale to už viete, lebo skvelé upokojujúce a vyživujúce účinky má i pleťová voda z ovsených vločiek, ktorú ste si mohli vyrobiť podľa návodu z jedného našich predošlých beauty článkov. Je to ideálna ingrediencia práve na suchú, ale i precitlivelú pokožku. Dokonca aj na pokožku so sklonom k ekzémom.
Do tohto receptu na domácu masku na suché ruky budete potrebovať dve a pol lyžice ovsených vločiek, lyžicu medu, dve lyžice kyslej smotany a zhruba polovicu lyžice olivového oleja alebo iného rastlinného oleja vhodného na výživu kože.
Ovsené vločky je dobré predom trochu posekať, prípadne si pomôžte mixérom. V miske si ich následne dôkladne zmiešajte s ostatnými ingredienciami. A toto je správna aplikácia. Hmotu si naneste na ruky a aby vám počas vyživujúcej kúry nestekala, nasaďte si kozmetické rukavice. Prípadne vám budú stačiť aj obyčajné jednorazové. Ideálne by bolo, ak si necháte masku na rukách aj dve hodiny. Po umytí sa môžete tešiť z vláčnych a krásnych rúk.
Domáca maska na suché ruky s prídavkom žĺtka
Pokiaľ nemáte doma kyslú smotanu, skúsiť môžete aj variant masky na ruky so žĺtkom. Ten je okrem iného ideálny aj na starnúcu pokožku. V maskách na tvár zohráva akúsi liftingovú zložku a podobne je to i v tejto.
Ostatné ingrediencie zostávajú takmer nezmenené. Najskôr si vymiešajte žĺtok spolu s dvoma lyžicami olivového oleja. Potom dodajte lyžicu medu a jeden a pol lyžice ovsených vločiek, ktoré trochu podrvíte alebo posekáte. Všetko treba dobre premiešať. Rovnako sa pri aplikovaní sa nezaobídete bez rukavíc.
Doba pôsobenia je taktiež totožná, teda dve hodiny. Že je to veľa času? Pokojne si masku na suché ruky naneste v čase pozerania celovečerného filmu.
Pozri aj: Prevencia proti vráskam: Čomu sa vyvarovať a čo robiť, ak ich nechceš mať
Ten pocit hladkých a jemných rúk určite stojí za to. Masku po dobe pôsobenia opláchnite teplou vodou. Prečo by ste mali čakať na zázrak, keď ho môžete dosiahnuť s obyčajno-neobyčajnými ingredienciami v pohodlí vášho domova?
Domáci zábal na suché ruky zo zemiakov proti pigmentovým škvrnám
Máte ruky nielen suché, ale aj poznačené vekom? Domácou maskou na pokožku rúk viete zabojovať aj proti škvrnám staroby. Poďme jeden z receptov. Na túto masku, resp. zábal na suché a zničené ruky sú potrebné dva uvarené a popučené zemiaky, mlieko/smotanu a zhruba lyžica olivového oleja. Všetky tri ingrediencie vymiešajte do nie príliš hustej, ale ani veľmi riedkej hmoty. Hustotu regulujte množstvom priliateho mlieka, prípadne smotany.
Po aplikácii na ruky nechajte tento bieliaci a výživný elixír pôsobiť aspoň štvrť hodinu. Znova je ideálne mať nasadené rukavice. Po dobe pôsobenia opláchnite.
Máme pre vás aj expresnejšiu verziu zemiakového zábalu na suché ruky s pigmentovými škvrnami. Potrebovať budete jednu až dve lyžice najemno nastrúhaného surového zemiaku a približne lyžicu olivového oleja, pričom môžete pridať pár kvapiek oleja ľubovníka. Jeho super účinky spomíname nižšie. Aplikácia a doba pôsobenia zostáva ako pri predošlom návode.
Inšpirácia: Trblietavá aj minimalistická zimná manikúra: Inšpiruj sa trendmi
Ktorá bylinka účinkuje na suchú a poškodenú pokožku?
Do masky na suché ruky alebo pokojne i do bežného krému určeného na ruky, ktorý na dennej báze používate, môžete primiešať vynikajúci regeneračný ľubovníkový olej. Ten ochráni aj citlivé ruky náchylné na šupinky či začervenanie pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Môžete si ho vyrobiť podľa receptu, ktorý sme už rozpísali v článku Ľubovník bodkovaný: Využiješ čaj alebo olej z neho?
Foto: Freepik