REKLAMA

Bezobalové produkty, recyklovanie, minimalizácia plastu a celkovo odpadu ako takého, šetrenie planéty a v konečnom dôsledku i financií – to všetko zahŕňa zero-waste filozofia. Aj vy ste jej podľahli? Možno ste len na začiatku cesty a možno sa snažíte uplatňovať ekologickejší prístup vo vašej domácnosti už dlhšiu dobu. Zero waste tipy na produkty, ktoré vám pomôžu s udržateľnejším spôsobom života, sa však zaiste hodia jednej aj druhej skupine eko nadšencov. My sme ich zosumarizovali presne 30!

Čo je podstatou zero waste filozofie?

V preklade to znamená nulový odpad a o to by sme sa mali v záujme ochrany nášho životného prostredia pokúšať, i keď cieľ je to zaiste náročný.

Podstatou teda je, aby boli všetky zdroje opätovne využívané, a to podľa príkladu, aký nám dáva príroda. Akýsi návod nám dáva 5 princípov zero waste filozofie.

Pozri tiež: Sójové sviečky: 3 dôvody, prečo potešia vegánov aj nevegánov

zero waste produkty

Zero waste má 5 princípov, tzv. 5R.

  • Refuse – odmietnutie toho, čo nie je potrebné pre vás a vašu domácnosť. Už žiadne zbytočné nákupy.
  • Reduce – zredukovanie vecí v domácnosti na nevyhnutný základ, teda na to, čo reálne potrebujete a využívate.
  • Reuse – znovupoužívanie vecí po ich oprave.
  • Recycle – recyklovanie všetkého, čo nemožno zamietnuť, zredukovať alebo znovu použiť.
  • Rot – skompostovanie zvyšku.
...

Zero waste tipy do kuchyne a jedálne

1) Začneme samotným nakupovaním potravín, v rámci ktorého sa dá ušetriť množstvo zbytočného plastu, a to či už na igelitových vrecúškach na ovocie či zeleninu, tak aj na igelitových taškách. Zbavte sa zlozvyku nakupovať či brať ich priamo v predajni.

Riešením sú vlastné textilné vrecká na potraviny a taktiež plátenka, prípadne sieťovka na celý nákup. Dôležité však je, aby ste ich mali vždy po ruke a nie niekde zastrčené doma.

Neprehliadni: Minimalizmus v živote: Netýka sa len kuchyne či šatníka!

zero waste

2) Slamiek na pitie je ideálne vzdať sa úplne, keďže nepatria pre väčšinu ľudí medzi nevyhnutnosti. Ruku na srdce, potrebujete ich? No pokiaľ sa ich vzdať nemienite, stále je lepšie siahnuť po dlhotrvácnych sklenených alebo nerezových slamkách, ktoré vydržia roky.

3) Kupovanie nebalených potravín z bezobalových obchodov je snom každého zero waste nadšenca. A hoci sú u nás tieto možnosti u nás stále obmedzené, lepší sa to. Potraviny nakúpené bez klasických plastových obalov, a to najmä orechy, šošovicu či fazuľu, no i múku, je potom dobré skladovať v sklenených dózach alebo v sklenených pohároch. Ideálne takých, ktoré vám zostali po iných potravinách.

...

4) Potravinová fólia či jednorazové papierové servítky (napr. na zabalenie desiaty) sa dajú taktiež nahradiť niečím ekologickejším, a to najmä vďaka možnosti opakovaného používania. Týmto malým zázrakom sú voskované, resp. voskové obrúsky. Tie si môžete  nielen kúpiť, ale aj celkom jednoducho vyrobiť.

5) Keďže hubka na riad býva klasicky plastová a po relatívne krátkom používaní putuje do koša, je na mieste pouvažovať nad inými alternatívami tejto kuchynskej pomôcky. Čo tak radšej využívať bambusové alebo kokosové kefky na riad?

zero waste obchody

6) Klasický papier a pečenie sa nedá recyklovať a jeho použitie býva jednorazové. Ekologickejším variantom je teflónový papier na pečenie alebo silikónová podložka na pečenie, ktoré sa používajú opakovane.

7) Čo sa týka dodržiavania pitého režimu mimo domu, určite nie je žiadnou novinkou nosenie si vlastnej fľaše s nápojom. No a pokiaľ chcete urobiť pre svoje zdravie aj pre prírodu lepšiu voľbu, než je plastová fľaša na pitie, vyberte si zdravú alternatívu z nerezu alebo skla.

8) Rovnako môžete plast eliminovať aj v rámci kuchynských pomôcok a dať prednosť naberačkám, vareškám, kliešťom či cedidlám z nerezu alebo dreva.

 9) Okrem už spomínaných materiálov treba v zero waste kuchyni špeciálne vyzdvihnúť bambus. Je to plne obnoviteľná prírodná surovina, z ktorej si môžete zadovážiť riady i príbory.

Neprehliadni: Škodlivé oblečenie: Vieš, ktoré módne kúsky majú negatívny vplyv na zdravie?

zero waste tipy na produkty kuchyňa
REKLAMA

10) Snažte sa minimalizovať využívanie jednorazových kuchynských utierok. Na utretie pracovných plôch využívajte handričky, ktoré môžete recyklovať z už vyradeného bavlneného oblečenia či prestieradiel.

11) Aj príprava čaju a kávy môže byť ekologickejšia. Stačí si prestať kupovať čaj porcovaný vo vrecúškach, nakoľko aj samotné vrecká zvlášť sú obalené a vyplytvaného materiálu na takýto čaj je celkom dosť, a prejsť na čaje sypané. K nim je potrebné mať len sitko, ktoré opakovane použijete. Pri káve je zas dobré vyhnúť sa kapsuliam, ktoré sú taktiež zbytočným odpadom navyše.

12) No a keďže kuchyňa je najväčším producentom rôznych rastlinných odpadov, ktoré možno skompostovať, je na mieste spomenúť kompostéry, z ktorých sa dajú vybrať väčšie na záhradu aj menšie vermikompostéry uspôsobené pre ľudí v bytovkách. Za zmienku však určite stoja aj kompostovateľné vrecká na odpad, do ktorých sa dáva zvyšok neskopostovateľného odpadu z domácnosti, ktorý by však mal byť aj náležite vytriedený.

Zero waste tipy na produkty do kúpeľne, resp. určené na hygienu

13) Kúpeľňa je taktiež miestom, na ktorom sa môžu hromadiť zbytočné plasty. Napríklad fľaštičky z tekutých mydiel, šampónov či inej kozmetiky. Nie všetko sa dá nahradiť, ale sprchové šampóny na telo môžete vymeniť za klasické mydlá, prípadne šampóny za tuhé šampúchy, ktoré sa dajú zohnať aj bez obalu, prípadne v kartónovej škatuľke vhodnej na recykláciu.

14) Namiesto menštruačných tampónov či vložiek možno dámske hygienické potreby zminimalizovať na praktický a pohodlný menštruačný kalíšok, ktorý sa používa opakovane. Stačí sa s ním len naučiť pracovať. Nie je to až také komplikované, ako by sa mohlo zdať. No a v konečnom dôsledku ušetríte nielen planétu od množstva odpadu, ale aj peniaze.

zero waste kúpeľňa

15) Na odličovanie minú niektoré ženy kvantum kozmetických vatových tampónov. Ak chcete urobiť krok vpred vo svojom eko zámere, stavte na textilné odličovacie tampóny. Majte ich v zásobe 5 až 10 kusov a po použití ich jednoducho vyperte a použite znova.

16) Papierové hygienické vreckovky sa pre nás stali každodennou nevyhnutnosťou, no mali by sme sa vrátiť o pár rokov späť. Čo používali ľudia pred papierovými vreckovkami? Boli to textilné vreckovky. Určite oveľa ekologickejšie riešenie v porovnaní s tými papierovými, ktoré navyše obsahujú aj plastový obal. Textilné vreckovky si kúpite bez problémov aj dnes.

17) Pre ľudí, ktorí si uvedomujú dopad mikroplastov na planétu a na naše zdravie, dávame do pozornosti vrecko na pranie proti mikroplastom. Je to skvelá vychytávka, keďže čističky vôd odchyt mikroplastov (napríklad z polyesterového oblečenia) nezvládajú.

18) Bambus ako výborný eko materiál sme už spomínali vyššie v súvislosti s kuchyňou. V kúpeľni si však taktiež nájde miesto. Spomenieme napríklad bambusové vatové tyčinky, bambusové kefky na zuby, medzizubné bambusové kefky či mydelničky alebo hrebene.

zero waste tipy na produkty

Bambusové výrobky plnohodnotne nahradia vo vašej kúpeľni množstvo tých z plastu a príroda sa poteší.

19) Počuli ste už o čapovaných eko produktoch? Podstatou je, že si do bezobalového obchodu alebo prevádzok, kde podporujú túto zero-waste myšlienku, zoberiete vlastnú fľašu, do ktorej vám načapujú od šampónov cez prostriedky na čistenie domácnosti po pracie gély a aviváže. 

20) Ďalšou skvelou eko vychytávkou do kúpeľne je klasický holiaci strojček, do ktorého sa len vymieňajú žiletky a základ zostáva. Je to určite lepšie riešenie ako jednorazové plastové holítka, ktoré zaťažujú ekosystém.

21) Vyhnite sa používaniu plastových hubiek do sprchy či vane. Aj v kamenných drogériách nájdete ekologickejšie alternatívy. Do pozornosti dávame najmä bambusové kefy s prírodnými štetinami.

22) Pokiaľ máte radi DIY produkty, mohli by ste si popozerať recepty na rôzne kozmetické produkty a vyrobiť si ich doma. Bez problémov si môžete „ukuchtiť“ domáce masky na tvár i vlasy, peelingy, voňavé soli do kúpeľa, balzamy na pery, krémy či séra a mnohé ďalšie. A pokiaľ sa na to necítite, dajte prednosť skôr prírodnej kozmetike, ktorá je šetrnejšia k vašej pokožke i k prírode. 

domáca prírodná kozmetika

23) Ekologické a dostačujúce pre hygienickú domácnosť sú i DIY čistiace prostriedky vytvorené z takých jednoduchých zložiek, ako je jedlá sóda, citrón, resp. kyselina citrónová a ocot. Existuje množstvo návodov, ako si z nich urobiť čistič na prihorenú rúru alebo napríklad univerzálnu dezinfekciu na povrchy.

Ostatné zero waste tipy

24) Nevyhadzujte perá, keď dopíšu, jednoducho si len dokúpte náplne do nich. Tento znovu napĺňací princíp možno využiť pri rôznych produktoch, a to i pri drogérii či kozmetike.

25) Kovový a znovu napĺňateľný zapaľovač nevyzerá len štýlovo, ale je aj viac naklonený zero waste filozofii v porovnaní s tými plastovými, ktoré sa po vyminutí náplne vyhodia.

26) Lístky na vlak či mnohé potvrdenky o nákupe možno vyhotoviť aj elektronicky. Pokiaľ máte túto možnosť, vyberte si ju a šetrite papierom. Podobne to môžete urobiť aj s knihami. Dajte prednosť tým elektronickým, či už na čítanie alebo na počúvanie. Okrem iného vám to ušetrí miesto v byte a nebude sa na ne prášiť.

27) Ekologickejšou verziou klasických bateriek sú nabíjateľné baterky. Stoja síce viac, no investícia sa vám však čoskoro vráti a životné prostredie poďakuje. Nabíjateľné baterky vydržia od 300 do 3000 cyklov nabití.

Zaujme ťa: Mikrobylinky: Vitamínová bomba za oknom

tipy na minimalizmus

28) Určite poznáte lepiace valčeky na oblečenie, ktoré na seba nachytajú drobné nečistoty či chlpy. Je to naozaj neoceniteľná vecička, a to najmä pre majiteľov domácich miláčikov. Namiesto papierových valčekov, z ktorých sa odvíja lepiaca vrstva a priebežne zahadzuje, môžete mať niečo ešte lepšie. Touto vychytávkou je umývateľný lepiaci valček, ktorý po použití dáte len pod vodu, necháte osušiť a používate veselo ďalej.

29) Vymeňte nešetrné halogénové žiarovky za LED.

30) Snažte sa nakupovať oblečenie, elektroniku a veci do domácnosti z druhej ruky.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.