REKLAMA

Čo je si najdôležitejšie zapamätať si pri hnačkovitých ochoreniach? To, že dôsledkom sú zapálené a podráždené črevá, ktoré treba upokojiť a preliečiť. Zistite, čo je potrebné robiť a ako zastaviť hnačku u detí. Dáme vám jednoduchý návod, ktorý funguje vo väčšine prípadov. Pripomíname ale, že ak riedka stolica a intenzita vyprázdňovania neustúpi do troch dní, a to napriek dodržiavaniu diétnych opatrení, je nevyhnutné navštíviť lekára. Situáciu je pritom najmä u malých bábätiek vhodné konzultovať už od začiatku hnačkového stavu.

Ako zastaviť hnačku u detí – základné opatrenia

Pri hnačke u detí, ale napokon aj u dospelých je vždy nutné dodržiavať pitný režim a vhodnú diétu. V rámci tohto chorobného stavu telo prichádza o tekutiny a minerály, ktoré treba doplniť. A tiež dodržiavať aj ostatné nižšie spomínané zásady, ktoré spejú k rýchlejšiemu hojeniu črevnej sliznice.

K tomu ešte dodáme, že niekedy je hnačkovité ochorenie u detí spojené aj s horúčkou. V tom prípade podávajte antipyretiká a dodržiavajte aj zásady, ktoré uvádzame v článku – Horúčka u detí: Ako efektívne zraziť teplotu?

Správny pitný režim pri hnačke u detí

Ako sme spomínali, dôsledné hydratovanie organizmu počas hnačky je extrémne dôležité. Tekutiny dieťaťu dopĺňajte v pravidelných intervaloch, pričom nápoje by mali byť izbovej teploty.

A ktoré konkrétne nápoje sú vhodné pri hnačke u detí?

  • prevarená čistá voda
  • pre dojčatá a malé deti je špeciálne vhodný ryžový a mrkvový odvar (HiPP)
  • neperlivá alebo dobre vyprchaná minerálna voda s vysokým obsahom minerálov (napríklad Fatra)
  • špeciálny prípravok s minerálmi Kulíšek
  • slabý čierny čaj (Pigi)

Situácia, keď je vhodné s podávaním tekutín počkať: Vracanie u detí: Ako postupovať? Kedy dať dieťaťu piť a čo môže jesť?

REKLAMA
pitný režim pri hnačke dieťaťa

Na druhej strane NEVHODNÝMI nápojmi pri hnačke sú perlivé minerálky, sladené bublinkové nápoje a MLIEKO! Čo sa mliečnych výrobkov týka, tie môžete dieťaťu ponúknuť až v čase, keď sa stolica normalizuje. Aj to na začiatok len vo forme nakysaných mliečnych produktov, čo sú najmä jogurty. A to preto, lebo neobsahujú mliečny cukor. Podávať môžete prípadne bezlaktózové mlieko. 

Hnačka u dojčiat a pravidlá podávania mlieka

Čo sa dojčiat týka, pediater vám väčšinou poradí vysadiť ako sa dá mliečne dávky a na čas ich nahradiť ryžovým alebo mrkvovým odvarom. U dojčiat pri opätovnom podávaní mliečnych dávok nezačínajte plným mliekom, ale zriedeným vodou na polovicu.

...

Ako zastaviť hnačku u detí diétnym režimom?

Vhodným diétnym režimom pri hnačke je nasadenie takzvaných suchých potravín, no podávať môžete aj nasledujúce pokrmy.

Medzi protihnačkové diétne potraviny patria:

  • sucháre
  • ryžové chlebíky
  • aspoň dva dni odstáte biele pečivo
  • vo vode varené kuracie mäso
  • varená mrkva
  • varené zemiaky
  • varená ryža
  • z ovocia sú vhodné banány a strúhané jablká

Doplnková domáca liečba hnačky u detí

Ako zastaviť hnačku u detí vďaka diétnym opatreniam už viete, no domáca liečba riedkej a častej stolice môže spočívať aj v užití voľne dostupných medikamentov. Okrem podávania mineralizačného roztoku Kulíška, ktorý sme už spomínali a je pre liečbu hnačky naozaj dôležitý, viete kúpiť aj iné prostriedky zlepšujúce regeneráciu slizníc.

V prvom rade je to Smecta prášok na rozrobenie vo vode, ktorý sa podáva medzi jedlami. Účinkuje na zahustenie s je ideálny v prípade početných stolíc. V druhom rade podávajte probiotiká napomáhajúce osídľovaniu črevnej sliznice dobrými baktériami. Tie majú potenciál vytlačiť tie škodlivé, pričom sa urýchľuje hojenie črevnej sliznice. V prípade hnačiek sú dostupné napríklad Enterol, Enterina či Nutrolin B.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.