REKLAMA

Vianoce sú čarovným obdobím, ktoré patrí rodine. Záleží nám na tom, aby všetko bolo úžasné. Po darčekoch sa obzeráme od jesene a uvažujeme, čím by sme najbližším vyčarili úsmev na tvári. Sviatočnú náladu dotvárajú vianočné dekorácie, ktoré si môžeme vybrať zo širokej ponuky obchodov alebo si ich môžeme vytvoriť sami. Ponúkame vám niekoľko tipov a nápadov, ako si vianočne vyzdobiť domov.  

Minimalistické Vianoce

V dnešnej dobe vsadia mnohí na minimalistickú vianočnú výzdobu z viacerých dôvodov. Niektorí v duchu hesla „menej je viac“ obľubujú jednoduchú eleganciu pred tradičnou farebnosťou vianočných dekorácií. Ďalšími dôvodmi pre takúto voľbu je nedostatok času na veľkolepé prípravy, veľkosť bytu či ekologický prístup k životu. 

Posledný spomínaný dôvod je naozaj zásadný. Musíme si uvedomiť, že po skončení sviatkov odstraňujeme výzdobu a časť z nej zvyčajne putuje do odpadu. Čo s tým? Preto namiesto umelohmotnej prečačkanosti volíme predovšetkým prírodné materiály, ktoré vieme bez problémov recyklovať. 

Pozri tiež: Zero waste tipy na produkty: 30 vychytáviek do domácnosti

Typickou pre tento jednoduchší a udržateľný štýl vianočnej výzdoby je biela farba a v neposlednom rade prírodné materiály.

minimalistické vianočné dekorácie

Foto: Pinterest

Vianočný stromček z dreva

Niekto miluje pestrú a veľkolepú vianočnú nádheru, iný uprednostňuje jednoduchú eleganciu. To platí aj pre vianočné stromčeky. Ak hľadáte kreatívnu a štýlovú alternatívu, môžete si ho vyrobiť z drevených rámčekov v tvare trojuholníka v podobe vianočného stromčeka.  

nápady na vianočné dekorácie drevené stromčeky

Foto: Pinterest

Veľkosť takýchto drevených stromčekov je možné prispôsobiť podľa priestorových možností. Vyplňte ho vianočnými guľami, reťazovými svetlami, ozdobami podľa vašich farebných preferencií. Vianočné gule môžete zavesiť na lanká, ktoré upevníte z vnútornej strane rámu, prípadne zo základne smerom nahor opatrne nalepíte pomocou taviacej pištole. Fantázii a kreativite sa medze nekladú. 

Vianočné dekorácie na stôl

Vianoce sa nezaobídu bez slávnostne pripraveného stola. Najskôr si premyslite farebný koncept, ktorý by mal harmonizovať s ostatnou výzdobou miestnosti. Na dosiahnutie elegantného vzhľadu zvoľte len niekoľko farieb, jednu ústrednú a jednu či dve doplnkové. 

vianočná výzdoba na stôl

Foto: Pinterest

Niekedy na vyčarovanie atmosféry Vianoc stačí zopár halúzok z ihličnanov či cezmíny a krásne sviečky. Základom slávnostného prestierania je obrus, tradičný z bielej bavlny, sivý alebo béžový. Čím dlhší, tým pôsobí elegantnejšie.

Ak chcete nechať vyniknúť krásny drevený stôl, položte naň len obrus behúň. V strede stola naaranžujte malé vianočné ozdoby či drobné dekorácie z prírodných materiálov, ktoré môžete prestriekať zlatou či striebornou farbou.

Ďalšia inšpirácia: Vianočné dekorácie zo šišiek: Pozri, čo sa dá vyčarovať z tohto prírodného materiálu

vianočné dekorácie na stôl
REKLAMA

Foto: Freepik

Vianočné svietniky

Svetlá, svetielka, lampášiky. Neodmysliteľne patria k vianočnej atmosfére. V obchodoch si môžete vybrať zo širokej škály, ale so štipkou kreatívnosti  dokážete s tým, čo nájdete doma, v záhrade či na prechádzke v lese si vytvoriť vlastné kreácie.

vianočné svietniky ozdoby na stôl

Foto: Pinterest

Na zaujímavú podložku, dekoratívny tanier alebo plát dreva otočte dnom vínové poháre rozdielnej veľkosti a výšky. Pod vínové poháre položte vianočné gule alebo iné ozdoby a na otočené dno pohárov umiestnite sviečky. Dozdobte podľa vlastnej fantázie a farebne zlaďte s ostatnou výzdobou.

Zaujme ťa tiež: Vianočné dekorácie z papiera: Lacné, nápadité, úchvatné!

Efektnú svetelnú dekoráciu si vytvoríte z väčšieho konára krútenej vŕby alebo podobného prírodného materiálu, ktorý prilepíte tavnou pištoľou na podložku a omotajte ho svetelnou reťazou. Pre výraznejší efekt môžete konár pred výzdobou prestriekať strieborným sprejom.

Aj ďalšiu svetelnú kompozíciu si vyrobíte z komponentov, ktoré sa nájdu doma. Na väčší plytký tanier položte priesvitnú sklenenú vázu ideálne v tvare valca. Vložte do nej svetelnú reťaz na batériu. Vázu naplňte vianočnými guľami rôznej veľkosti. Prázdne miesto na tanieri okolo valca dodekorujte vianočnými ozdobami. Jednoduchú eleganciu dosiahnete, ak použijete viac sklenených valcov so spomínaným obsahom.

...

Adventný veniec

Štyri nedele pred Vianocami zdobí naše domácnosti adventný veniec. Klasickým materiálom sú vetvičky borovice, cezmíny, vavrína a tiež šišky. Na adventný veniec sa umiestňujú štyri sviečky, ktoré sa postupne zapaľujú štyri nedele do Vianoc. 

adventný veniec

Foto: Pinterest

Na trhu je veľký výber klasických aj moderných, no a na ďalší rok vymeníte len sviečky. Bez problémov si však dokážete vyrobiť vlastný z prírodných materiálov a dozdobíte si ho podľa  vlastných predstáv.

Vianočná výzdoba okien

Ako vyzdobiť okná na vianočné sviatky? Okná sú prepojením bytu s exteriérom a výzdobu okien vidno aj zvonku. Vianočné dekorácie prispôsobte veľkosti okna. Najčastejšou možnosťou je osvetlenie okna. Ponuka vianočných svetielok je každý rok rozmanitejšia a zaujímavejšia. 

Okná sa ale okrem osvetlenia dajú vyzdobiť rôznym spôsobom a dekoráciami. Na doladenie okennej výzdoby môžeme zavesiť na sviatočné orámovanie okien, ale aj na ozvláštnenie podobločnice výraznejšie vianočné girlandy s čečinou či cezmínou.

...
vianočné dekorácie na okno

Foto: Pinterest

Tradíciou sú aj papierové ozdoby v tvare hviezd, vločiek, snehuliakov či iných vianočných motívov nalepené na okenné sklá. Ak nemáte čas na strihanie, vsaďte na nálepky s vianočnou tematikou. Okno môže zdobiť aj adventný veniec alebo kvet vianočná hviezda.

Tiež zaujme: Živá vianočná výzdoba: Vianočná ruža a vianočný kaktus

Na podobločnicu môžete postaviť lampáše s led svetielkami. Ich využitie spoločne s pár vianočnými figúrkami sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť útulnú a zároveň sviatočnú atmosféru.

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.