REKLAMA

Vracanie u detí dokáže celkom neočakávane prekvapiť a nie raz sa k nemu pridruží aj teplota. Ide v podstate o obranný reflex. Nie je to choroba, ale varovný signál. Základnou funkciou zvracania je eliminovanie škodlivého či nadbytočného obsahu žalúdka, a to vďaka silným sťahom tohto orgánu.

Či už ide o pokazený žalúdok, nevoľnosť z cestovania alebo rotavírus, existujú pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať, a to špeciálne pri malých deťoch. Zhrnuli sme ich pre vás v tomto článku. 

Keď vracanie u detí bezodkladne riešiť s lekárom

Hneď však na úvod apelujeme na rodičov a vychovávateľov detí s týmito ťažkosťami, aby kontaktovali pediatra. A to najmä v prípade, ak ani opatrenia, ktoré spomíname nižšie, nezabrali a hrozí dehydratácia dieťaťa.

Vracanie u detí môžete síce vo väčšine prípadov zvládnuť bez ďalších komplikácií v domácich podmienkach, no sú situácie, ktoré si vyžadujú bez váhania okamžitú návštevu lekára. A ide konktétne o tieto.

> Ide o naozaj malé dieťatko, dojča, ktorého organizmus nedokáže hospodáriť s tekutinami na primeranej úrovni.

> Pokiaľ máte podozrenie na otravu. Dieťa zjedlo niečo, čo nemalo.

Oplatí sa pozrieť: Poznáš jedovaté rastliny v záhrade? Pozor na ne!

> Ak dieťa zvracia opakovane počas niekoľkých hodín, pričom pri bábätkách netreba vôbec otáľať a nechať dlhší časový priestor, aby ich zvracanie úplne oslabilo. 

> Pokiaľ má dieťa okrem neustáleho zvracania aj pridružené problémy, ako je horúčka, hnačka alebo bolesti.

> Pozor tiež, ak zvracaniu predchádzal pád či úraz dieťaťa. Najčastejšie ide v tomto prípade o pád na hlavu. Vtedy taktiež rovno na pohotovosť.

Neprehliadni: Nechaj si doviezť detskú výživu a všetko k starostlivosti o bábätko aj väčšie dieťa domov

vracanie u detí prvá pomoc čo robiť

Kedy dať dieťaťu piť po zvracaní?

Toto je naozaj dôležitá informácia. Mnoho ľudí robí hneď po zvracaní tú chybu, že dajú dieťaťu napiť. Na jednej strane áno, pri vracaní detí, ale i dospelých je nutné dodržiavať pitný režim, lebo telo sa rýchlo dehydratuje. Ešte viac v prípade, ak je toto vracanie sprevádzané hnačkou. Pozor však, tekutiny nemožno podávať ihneď po zvracaní! Vyvarujte sa tomu. 

Prípustné je len vypláchnutie ústnej dutiny čistou vodou, aby kyselina zo žalúdka nerozrušovala zubnú sklovinu. Ale to je všetko. A u úplne malých detí tento krok radšej vynechajte.

REKLAMA

Tesne po vracaní sa nepodávajte väčšie množstvo vody, lebo rozdráždený žalúdok by ju neudržal a veľmi pravdepodobne by bola tekutina znova vyvrátená. No a to by napokon samotný zdravotný problém ešte zhoršovalo. 

Ako teda postupovať správne? Ako zvládnuť vracanie u detí tesne po tom, ako k nemu došlo? Aj keď bude mať dieťa či dospelý po vracaní silný pocit smädu, treba vydržať aspoň pol hodinu až hodinu, aby sa žalúdok upokojil. A následne dodávať pacientovi vodu len po čajových lyžičkách, a to s 15 minútovými rozostupmi. 

Prečítaj si: Ako hydratovať telo a docieliť optimálny pitný režim?

Pokiaľ prvú hodinu nedošlo k ďalšiemu vracaniu, možno ponúknuť aj malé dva dúšky tekutiny a tento postup opakujeme v štvrťhodinových intervaloch. Po ďalšej hodine bez zvracania môže dieťa vypiť aj pol pohára, ak je smädné.

Diéta pri zvracaní a pitný režim

Čo ďalej dať piť a hlavne, čo jesť po vracaní? Pitný režim by mal pozostávať tekutín izbovej teploty, pričom najideálnejšie je dieťaťu ponúkať:

  • prevarenú čistú vodu,
  • slabý čierny čaj, môže byť aj mierne osladený,
  • minerálnu vodu typu Fatra, ale bez bubliniek (môžete nechať prípadne vyprchať, ak máte k dispozícii len sýtenú),
  • roztok Kulíšek.

Pokiaľ vracanie u detí ustalo a dokážu v sebe udržať tekutiny, možno podávať diétne jedlo. Ideálne je, ak ubehne aspoň pol dňa od vracania. Diéta pri vracaní zahŕňa sucháre, ryžové chlebíky, odstáte biele pečivo, ďalej môžete dieťaťu podávať varenú mrkvu či zemiaky, ale aj ryžu a neskôr to môže byť aj ryža s kuracím mäskom. Z ovocia sú pri diéte vhodné banány a tiež nastrúhané jablká.

diéta pri zvracaní

Vracanie u detí a teplota

Pri vírusových, ale aj bakteriálnych ochoreniach zažívacieho traktu sa bežne stáva, že okrem vracania sa u detí prejaví aj teplota či prípadne hnačka. V každom prípade, vyššie spomínaný diétny a pitný režim stále platí. A keď má dieťa popri vracaní aj horúčku, podajte antipyretiká vo forme čapíkov do konečníka, ako je Paralen či Nurofen.

Tiež si prečítaj: Horúčka u detí: Ako efektívne zraziť teplotu?

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.