REKLAMA

Bolesť chrbtice je veľmi častým zdravotným problémom. Uvádza sa, že až šesťdesiatpäť percent dospelých ľudí má občas bolesti chrbta. Najčastejšie sa bolesť objavuje v krčnej a driekovej časti chrbtice. Dôvodov je naozaj veľa: vrodené vývojové zmeny, úrazy, degeneratívne zmeny v staršom veku, ale aj nesprávne držanie tela, obezita či choroby okolitých orgánov. V našom článku sa zameriame na problémy s krčnou chrbticou, ktoré sú často spojené s bolesťou hlavy.

Krčná chrbtica

Krčná chrbtica sa skladá zo siedmich stavcov, ktoré sú označené C1 až C7. Jej dôležitou úlohou je podporovať váhu hlavy, jej pohyblivosť, chráni miechu a uľahčuje prenos nervových signálov medzi mozgom a zvyškom tela.

problémy s chrbticou v hornej časti

Čo spôsobuje bolesť krčnej chrbtice

Každá bolesť nás varuje, že s naším telom nie je niečo v poriadku. To platí aj v prípade krčnej chrbtice, navyše bolesť je obranou pred jej ďalším poškodením. Čo patrí k najčastejším príčinám bolesti krčnej chrbtice?

Zlé držanie tela

Súčasný spôsob života chrbtici neprospieva. Nášmu chrbtu škodí dlhodobé zotrvávanie v statickej pozícii. Asi najväčším problémom je sedenie pri počítači. Práca s počítačom je bežnou súčasťou našich životov. 

Vôbec si pri tom neuvedomujeme, že pri nevhodnom sedení si zarábame na problém, ak nemáme vhodnú stoličku, správne nastavenú výšku stola, vhodne položené predlaktia a správne držanie myši, preťažujeme si ramená a šiju.

Zorganizuj si pracovňu, pozri SEM >>>

bolesti krku pri používaní počítača

Dôsledkom je okrem bolesti krčnej chrbtice aj bolesť hlavy alebo záhlavia, či brnenie v prstoch a pri nesprávnom držaní myši môže pri dlhodobom pretrvávaní zlej pozície ruky vzniknúť aj syndróm karpálneho tunela.

Svaly, ktoré sa upínajú v oblasti chrbtice sú preťažené, pracujú inak. Následkom zlého držania hlavy sa môže sval natiahnuť. Ak je dlhodobo preťažovaný, môže vzniknúť kŕč, ktorý tlakom na nerv spôsobuje bolesť. 

V dôsledku týchto procesov následne dochádza k obmedzeniu rozsahu pohyblivosti, ktoré je spojené s bolesťou.

Nevhodná poloha pri spánku

Viete, že aj poloha počas spánku nám spôsobuje bolesti krku a s ňou súvisiacu bolesť hlavy? Najhoršia je pre nás poloha na bruchu. Aby sme sa mohli nadýchnuť, musíme otočiť hlavu nabok, čím sa nám svaly na jednej strane priveľmi natiahnu a na druhej strane stiahnu. Výsledkom sú bolesti hlavy alebo zablokovaná chrbtica.

Prudký pohyb

Zranenie krčnej chrbtice vzniká pri športe, páde, najčastejšie však pri autohaváriách, keď dochádza k nárazu zozadu. Whiplash, poranenie krku, spôsobuje prudký pohyb krku tam a späť, pri ktorom môže dôjsť k mikroskopickým zmenám v oblasti predĺženej miechy. 

REKLAMA

Narušené môžu byť tak nervové vlákna, ktoré ovládajú zrak, sluch, rovnováhu. Po čase sa objavujú problémy, ako sú dvojité videnie, bolesti hlavy, poruchy reči a prehĺtania, poruchy spánku či vracanie.

Ďalší článok o špecifickej bolesti: Tpi ťa bolesť pod rebrami vpravo? Pozor, môže to byť vážne!

bolesť krčnej chrbtice a hlavy

Stres

Aj psychika môže byť príčinou bolesti chrbtice a teda aj krčnej chrbtice. K bolesti krčnej chrbtice a hornej časti hrudnej chrbtice dochádza pri problémoch s úzkosťou. Keď sme v strese, psychickej nepohode, trpíme úzkosťou, vzniká napätie v svaloch, ktoré spôsobujú nielen bolesť krčnej chrbtice, ale aj tenzné bolesti hlavy. Toto sa týka častejšie žien. U mužov sa na bolesti podpisuje stres a zasahuje spodnú časť chrbtice.

Za bolesti krku vzadu môže aj mobil

Za bolesť krku vzadu môže aj esemeskový krk, resp. syndróm esemeskového krku (angl. text neck alebo text neck syndrome). Ako vzniká tento syndróm? Pri používaní mobilných telefónov často nedbáme na správny postoj tela. Krčná chrbtica sa po čase začne posúvať, čím sa poškodzujú krčné stavce.  

Akej polohe tela a hlavy sa teda vyhnúť? Čím viac človek pri používaní smartfónu skláňa hlavu smerom dopredu a nadol, tým väčší tlak je vyvíjaný na krk. Berme do úvahy fakt, že hlava má okolo 4 až 5 kg. Ak teda človek skloní hlavu až o 60 stupňov, aby sa pozeral na mobil alebo tablet, záťaž sa z päťkilogramovej mení až na 27-kilogramovú. Esemeskový krk sa prejavuje bolestivosťou, a to nielen v oblasti krku, ale aj bolesťami hlavy, problémom s otáčaním hlavy, napätím v pleciach, ramenách. Dokonca sa môžu objaviť aj problémy so sústredením.

Osteoporóza

Ďalšou civilizačnou chorobou je osteoporóza. Je to ochorenie, ktoré postihuje najmä ženy po menopauze. 

Ak trpíme osteoporózou, ubúda nám množstvo kostnej hmoty, jej štruktúra sa mení a stáva sa krehkejšou. To zvyšuje riziko vzniku zlomenín. 

Hovorí sa o nej ako o tichej chorobe, ktorá sa celé roky môže vyvíjať bez príznakov. Jej najzávažnejšou komplikáciou je osteoporotická zlomenina, ktorá častejšie postihuje ženy ako mužov. Typickým miestom, kde dochádza k zlomeninám, okrem krčku stehennej kosti sú práve stavce chrbtice.

Pozri tiež: Spoznaj prekvapujúce duchovné príčiny chorôb očí, zubov, kože a ostatných orgánov

bolesť krčnej chrbtice príznaky

Degeneratívne ochorenie platničiek

Ďalším častým problémom krčnej chrbtice je aj degeneratívne ochorenie platničiek. Vplyvom veku dochádza k zmenám medzistavcových platničiek, stavcov, kĺbov a väzov. Tieto zmeny urýchľuje chybné držanie tela, nadváha, obezita, málo pohybu.

Hernia disku

Dochádza k nej vtedy, keď sa väzivový obal vyklenie cez vonkajšiu vrstvu a môže viesť až k jeho pretrhnutiu. Tlačí na nerv, tým vzniká intenzívna bolesť, necitlivosť, ale aj slabosť v ramene alebo v ruke.

Prenesená bolesť z krčnej chrbtice

Bolesť vychádzajúca z krčnej chrbtice sa môže prejaviť na viacerých miestach. Okrem bolestí krku, šije a hlavy sa môže prejaviť aj bolesťami v ramenách, predlaktiach, dokonca až v rukách. Pri problémoch lokalizovaných v nižšie položených oblastiach môže bolesť vystreľovať aj medzi lopatky. Okrem bolesti sa môže vyskytnúť aj obmedzenie pohyblivosti, stuhnutie svalstva, závraty.

Ako liečiť bolesť krčnej chrbtice

Bolesť krčnej chrbtice môže signalizovať problém od mierneho až k závažnému, ktorý môže obmedziť náš pohyb a teda kvalitu života. V niektorých prípadoch prevenciou dokážeme predchádzať bolesti životosprávou, primeranou váhou, pravidelným pohybom, správnym držaním tela a dodržiavaním zásad tzv. školy chrbta.

Ak sa bolesť chrbta vyskytne, máme niekoľko možností ako si pomôcť. Existuje niekoľko cvikov, ktoré posilňujú svalstvo krku a chrbta.

Silnejšie svaly predstavujú pre krčnú chrbticu stabilnejšiu oporu a pravidelné precvičovanie vedie k lepšej flexibilite. Okrem toho pravidelné cvičenie zlepšuje držanie tela, a to následne znižuje záťaž na krčnú chrbticu. S uvoľnením napätia svalov nám môže pomôcť aj kvalitne prevedená masáž.

masáž krčnej chrbtice

V terapii sa uplatňuje aj aplikácia tepla a chladu. Teplo zlepšuje prekrvenie bolestivej oblasti, chlad pôsobí čiastočne protizápalovo.

Ak bolesť hlavy pretrváva a sprevádzajú ju príznaky, ako je necitlivosť alebo mravenčenie v rukách, slabosť, problémy s koordináciou, určite musíme vyhľadať lekára. V každom prípade pri bolesti je potrebné dodržiavať pokojový režim.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.