Bolesť vychádzajúca z vnútra tela býva nepríjemným signálom, že niečo nie je tak, ako by malo byť. Minule sme riešili bolesť v ľavom boku pod rebrami, no a pokiaľ pátrate po príčinách bolesti na pravej strane pod rebrami, poradíme vám s tým v nasledujúcich riadkoch. Samozrejme, že najlepšie určí príčinu bolesti či pichania lekár, no malá nápoveda sa určite zíde. A to najmä preto, aby ste bolesť pod rebrami vpravo dlhodobo neignorovali. V ohrození môžu byť totiž viaceré orgány.

Menej závažné príčiny bolesti na pravej strane pod rebrami

Prechodná, resp. krátkodobá bolesť pod rebrami vpravo môže byť spôsobená trávením problematickejších potravín. Či už ide o vyslovene ťažké mastné jedlá, alebo potraviny spôsobujúce nafukovanie, ako je napríklad kapusta. Pre trávenie môžu byť problémom aj vajíčka, paprika či čerstvé pečivo. Bolestivosť na pravej strane pod rebrami teda pomerne často spôsobujú plyny nahromadené v tráviacom trakte. Pokiaľ sa tento problém vyskytuje častejšie, mali by ste zvážiť diagnostiku na Helikobaktera a tiež zvážiť prípadnú alergiu na isté druhy potravín.

Relatívne neškodné pichanie v pravom, ale i ľavom boku môže nastať počas fyzickej námahy, napríklad pri behu. A to najmä v prípade netrénovaných ľudí. Táto bolesť je spôsobená prekrvením vnútorných orgánov, čo spôsobuje pnutie obalov týchto orgánov prejavujúce sa pichaním v boku.

Bolesť na pravej strane pod rebrami môže mať aj závažnejšie príčiny

Pokiaľ je bolesť pod rebrami vpravo dlhodobejšia, môže to signalizovať závažnejší zdravotný problém. Samozrejme, žiadny typ bolesti netreba podceňovať. Niekedy je dokonca nevyhnutné reagovať na bolesť naozaj pohotovo. Rýchle lekárske riešenie problému si vyžaduje napríklad apendicitída, čo je zápal slepého čreva. Na ktorej strane je slepé črevo? 

bolesť v pravom boku

Áno, apendix sa nachádza v pravej časti podbruška. No nenechajte sa však pomýliť ani bolesťou okolo pupka, ktorá môže taktiež signalizovať tento akútny zdravotný problém. 

Ako spoznať zapálené slepé črevo?

Zapálené slepé črevo si vyžaduje rýchle lekárske riešenie, keďže zanedbanie môže viesť k fatálnym dôsledkom. Ako sme už spomínali, typickou je preň práve bolesť na pravej strane, no nie hneď pod rebrami, ale v spodnej časti brucha. Tam sa bolesť zo zápalu čreva zvykne zo začiatku prejavovať najčastejšie, no môže sa presunúť aj do oblasti pupka, teda strednej spodnej časti brucha, ba dokonca aj na ľavú stranu. Sprievodnými znakmi býva tiež horúčka, nechutenstvo či vracanie.

Žlčníková kolika – bolesť, ktorá sa nedá prehliadnuť 

Niektoré bolesti pod rebrami vpravo sú také intenzívne, ako je to v prípade žlčníkových či obličkových kameňov, že pomoc lekára vyhľadajú aj tí ľudia, ktorí sa inak bielym plášťom a zdravotným zariadeniam vyhýbajú veľkým oblúkom.

Neprehliadni: Ako sa prejavujú žalúdočné vredy a čo je ich skutočnou príčinou? 

žlčníkové kamene

Na pravej strane je uložený žlčník, ktorý dokáže potrápiť napríklad vtedy, keď ho zaťažujete mastnými jedlami.

Bolesť vystreľujúcu až do lopatky spôsobuje podráždený žlčník, no a nepríjemné prejavy žlčníkovej koliky sa tiež len tak ľahko nedajú prehliadnuť.

Nepríjemne bolestivá kolika nastupuje vtedy, keď sa uvoľnia žlčníkové kamienky a uviaznu v žlčovode. Bolesť sa tiež i v tomto prípade zvykne šíriť spod pravého rebrového oblúka až smerom k lopatke. Uvoľnenie väčšieho množstva žlčníkových kameňov môže spôsobiť ich zaseknutie v pankreatickom vývode a spôsobiť tak akútny zápal pankreasu.

No a napokon pri zápale žlčníka spozorujete zhoršenie bolesti v pravej časti pod rebrom pri hlbších nádychoch alebo pri pohybe.

Čo ešte môže signalizovať bolesť pod rebrami vpravo?

Okrem spomínaných najčastejších príčin bolestí pod pravým rebrom ešte stručne uvedieme aj iné zdravotné problémy spojené s touto oblasťou tela.

bolesť pod rebrami

Obličky sa ako párový orgán môžu bolestivo prejaviť pri obličkových kameňoch, a to ako na ľavej, tak i na pravej strane. Na pravej strane pod rebrom sa okrem žlčníka nachádza i pečeň, takže bolesť môže byť spôsobená i chorobnými zmenami na tomto orgáne. Zdravie pečene si môžete udržiavať a efektívne podporovať okrem zdravej životosprávy aj pomocou TOHTO výživového doplnku.

Pozri aj: Nebezpečný brušný tuk: Pre toto je veľký zadok menšie zlo

Pri bolesti vpravo pod rebrom možno zobrať do úvahy aj nepríjemne sa prejavujúci syndróm dráždivého čreva, zápal pohrudnice, no a napokon bolesť na pravej strane pod rebrami môže byť spôsobená i dvanástnikovým vredom. 

 Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.