REKLAMA

Bolesť vychádzajúca z vnútra tela býva nepríjemným signálom, že niečo nie je tak, ako by malo byť. Minule sme riešili bolesť v ľavom boku pod rebrami, no a pokiaľ pátrate po príčinách bolesti na pravej strane pod rebrami, poradíme vám s tým v nasledujúcich riadkoch. Samozrejme, že najlepšie určí príčinu bolesti či pichania lekár, no malá nápoveda sa určite zíde. A to najmä preto, aby ste bolesť pod rebrami vpravo dlhodobo neignorovali. V ohrození môžu byť totiž viaceré orgány.

Menej závažné príčiny bolesti na pravej strane pod rebrami

Prechodná, resp. krátkodobá bolesť pod rebrami vpravo môže byť spôsobená trávením problematickejších potravín. Či už ide o vyslovene ťažké mastné jedlá, alebo potraviny spôsobujúce nafukovanie, ako je napríklad kapusta. Pre trávenie môžu byť problémom aj vajíčka, paprika či čerstvé pečivo.

Bolestivosť na pravej strane pod rebrami teda pomerne často spôsobujú plyny nahromadené v tráviacom trakte. Pokiaľ sa tento problém vyskytuje častejšie, mali by ste zvážiť diagnostiku na Helikobaktera a tiež zvážiť prípadnú alergiu na isté druhy potravín.

Relatívne neškodné pichanie v pravom, ale i ľavom boku môže nastať počas fyzickej námahy, napríklad pri behu. A to najmä v prípade netrénovaných ľudí. Táto bolesť je spôsobená prekrvením vnútorných orgánov, čo spôsobuje pnutie obalov týchto orgánov prejavujúce sa pichaním v boku.

Inšpirácia: Vyber si pre seba vhodný šport a udrž svoje telo vo FIT forme

Bolesť na pravej strane pod rebrami môže mať aj závažnejšie príčiny

Pokiaľ je bolesť pod rebrami vpravo dlhodobejšia, môže to signalizovať závažnejší zdravotný problém.

Samozrejme, žiadny typ bolesti netreba podceňovať. Niekedy je dokonca nevyhnutné reagovať na bolesť naozaj pohotovo. Rýchle lekárske riešenie problému si vyžaduje napríklad apendicitída, čo je zápal červovitého prívesku slepého čreva. Na ktorej strane je slepé črevo? 

bolesť v pravom boku

Áno, apendix sa nachádza v pravej časti podbruška. No nenechajte sa však pomýliť ani bolesťou okolo pupka, ktorá môže taktiež signalizovať tento akútny zdravotný problém. 

Ako spoznať zapálené slepé črevo, resp. apendicitídu?

Zapálené slepé črevo si vyžaduje rýchle lekárske riešenie, keďže zanedbanie môže viesť k fatálnym dôsledkom.

Ako sme už spomínali, typickou je preň práve bolesť na pravej strane, no nie hneď pod rebrami, ale v spodnej časti brucha.

Bolesť sa spočiatku môže prejavovať kdekoľvek, najčastejšie v oblasti pupka. Typicky sa však s postupným zhoršovaním presúva do pravého podbruška. Na začiatku ochorenia nemusí byť teplota vysoká a ochorenie sa môže ale nemusí prejaviť aj zvracaním. Závažnými príznakmi, ktoré poukazujú na prederavenie steny sú vzostup teploty, intenzívne zvracanie a bolesť brucha, ktorá sa výrazne zhoršuje pri pohybe.

Žlčníková kolika – bolesť, ktorá sa nedá prehliadnuť 

Niektoré bolesti pod rebrami vpravo sú také intenzívne, ako je to v prípade žlčníkových či obličkových kameňov, že pomoc lekára vyhľadajú aj tí ľudia, ktorí sa inak bielym plášťom a zdravotným zariadeniam vyhýbajú veľkým oblúkom.

Na pravej strane je uložený žlčník, ktorý dokáže potrápiť napríklad vtedy, keď ho zaťažujete mastnými jedlami. Podráždený žlčník bolí, no oveľa horšiu bolesť pod rebrami vpravo prináša žlčníková kolika.

Neprehliadni: Ako sa prejavujú žalúdočné vredy a čo je ich skutočnou príčinou? 

žlčníkové kamene

Bolesť vystreľujúcu pozdĺž rebier do chrbta až do lopatky spôsobuje podráždený žlčník, no a nepríjemné prejavy žlčníkovej koliky sa len tak ľahko nedajú prehliadnuť.

Nepríjemne bolestivá kolika nastupuje vtedy, keď sa uvoľnia žlčníkové kamienky a uviaznu v žlčovode. Bolesť sa tiež i v tomto prípade zvykne šíriť spod pravého rebrového oblúka až smerom k lopatke. Je to veľmi silná kŕčovitá bolesť, často sprevádzaná aj zvracaním, ktoré však neprináša úľavu. 

Uvoľnenie väčšieho množstva žlčníkových kameňov môže spôsobiť ich zaseknutie v pankreatickom vývode a spôsobiť tak akútny zápal pankreasu.

REKLAMA

No a napokon pri zápale žlčníka spozorujete zhoršenie bolesti v pravej časti pod rebrom pri hlbších nádychoch alebo pri pohybe.

Odporúčame: Ako podporiť zdravie pečene? Toto ju detoxikuje a regeneruje!

bolesť pod rebrami

Čo ešte môže signalizovať bolesť pod rebrami vpravo?

Okrem spomínaných najčastejších príčin bolestí pod pravým rebrom ešte uvedieme aj ďalšie zdravotné problémy typicky spojené s touto oblasťou tela.

Obličky sa ako párový orgán môžu bolestivo prejaviť pri obličkových kameňoch alebo pri zápale obličky, a to ako na ľavej, tak i na pravej strane. Na pravej strane pod rebrom, resp. pod pravým rebrovým oblúkom sa okrem žlčníka nachádza i pečeň, takže bolesť môže byť spôsobená i chorobnými zmenami na tomto orgáne.

Ako ste sa mohli dočítať, s bolesťou pod rebrami vpravo sa spája apendicitída. Pravdou ale je, že tá sa sa síce môže prejavovať vpravo, ale nie je to také typické, ako pri ochorení pečene, žlčníka a pri vrede. Zdravie pečene si môžete udržiavať a efektívne podporovať okrem zdravej životosprávy aj pomocou TOHTO výživového doplnku.

Stukovatená pečeň a iné choroby pečene – príznaky

Ochorenia pečene prebiehajú dlho bez príznakov alebo s nešpecifickými príznakmi ako je únava, malátnosť, nevýkonnosť, nechutenstvo alebo pocit plnosti. Ak sa vyskytnú príznaky, znamená to, že ochorenie pokročilo a treba nevyhnutne navštíviť lekára.

Pečeň môžu postihnúť rôzne ochorenia. Z infekčných to môžu byť vírusy hepatitídy, najčastejším ochorením pečene je však steatóza, teda stukovatenie pečeňových buniek. Najčastejšou príčinou je nezdravý životný štýl, nadmerná konzumácia cukru, tukov a nedostatok pohybu. Častejšie sa teda vyskytuje u ľudí s obezitou, diabetom a zvýšenými hladinami tukov v krvi. Závažné poškodenie pečene spôsobuje aj dlhodobé nadmerné užívanie alkoholu.

Pozri aj: Nebezpečný brušný tuk: Pre toto je veľký zadok menšie zlo

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Bolesť na pravej strane pod rebrami skrýva aj tieto choroby

Pri bolesti vpravo pod rebrom možno zobrať do úvahy aj nepríjemne sa prejavujúci syndróm dráždivého čreva, zápal pohrudnice, zápal pľúc lokalizovaný v dolných častiach pravých pľúc. No a napokon bolesť na pravej strane pod rebrami môže byť spôsobená i dvanástnikovým vredom. Tá sa charakteristicky vyskytuje nalačno, najmä v noci a po požití potravy prichádza úľava.

Dvanástnikový vred sa vyskytuje najmä u ľudí v strese a k rizikovým faktorom jednoznačne patrí fajčenie a nadmerné užívanie nesteroidných antiflogistík, teda liečiv obsahujúcich napríklad ibuprofen.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.