Aj vy patríte k tým, ktorých súčasťou života je vracajúca sa pulzujúca bolesť hlavy – migréna? Aj vy si hovoríte, prečo práve ja? Patríte k približne dvadsiatim percentám ľudí trpiacich migrénou. Niekedy sa k bolesti hlavy pridáva nevoľnosť alebo zvracanie, precitlivelosť na svetlo a zvuky. Predzvesťou blížiacej sa migrény môže byť slabosť, únava a podráždenosť.
REKLAMA

Ako migréna vzniká?

Príčina migrény nie je úplne známa a existujú viaceré teórie. Jednou z nich je, že migrénu spôsobuje náhle rozšírenie krvných ciev zásobujúcich mozog. Tým sa podráždia nervy, ktoré ich obklopujú a tie vedú vzruchy do centra bolesti. Možno teda povedať, že dôvodom bolesti je sťahovanie a rozširovanie ciev.

Novšie teórie predpokladajú, že migrenózny záchvat môže dostať ktokoľvek z nás. Avšak vrodené zmeny na úrovni centrálneho nervového systému, ktoré sa vyskytujú u migrenikov, zvyšujú počet a frekvenciu záchvatov. Tieto zmeny spôsobujú zvýšenie reaktivity na špecifické vyvolávajúce faktory.

Chcete zrelaxovať a uvoľniť svoju hlavu? Hľadáte účinný výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý vám s tým pomôže? Už viac nemusíte hľadať! MIGRAX obsahuje nielen horčík a vitamín B2, ktoré prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy, ale súčasťou tohto prémiového doplnku výživy je aj rimbaba obyčajná, antioxidant podporujúci uvoľnenie hlavy.

 

Bolesť hlavy teda môžu spôsobovať viaceré faktory:

  • nízka hladina krvného cukru a horčíka,
  • stres, napätie, vyčerpanosť,
  • nedostatok spánku, hormonálne faktory,
  • niektoré druhy jedla – červené víno, čokoláda, kofeín, citrusy, syr, údeniny, mliečne výrobky, pšenica, konzervačné látky,
  • zmena atmosférického tlaku,
  • fajčenie,
  • vysiľujúce cvičenie,
  • genetická predispozícia.

Oplatí sa prečítať: Ako sa zbaviť zlozvyku? Fajčenie či obhrýzanie nechtov už nebude problémom

Ako vzniká migréna

Koho postihuje migréna?

Migréna je viac ako štyrikrát častejšia u žien ako u mužov. Pravdepodobným dôvodom je ich hormonálny život. Menštruácia, tehotenstvo aj menopauza vytvárajú hormonálnu nerovnováhu, ktorá ovplyvňuje spustenie migrény.

Bohužiaľ, migréna sa môže objavovať aj v detskom veku a u dospievajúcich. Bolesť netrvá tak dlho ako u dospelých a príznakmi sú najčastejšie: nevoľnosť, žalúdočné problémy, vracanie, pulzujúce bolesti hlavy.

U detí pozorujeme aj takzvané prekurzory migrény ako sú opakujúce sa bolesti hlavy alebo vracanie, ktoré môžu predchádzať migrénu o niekoľko rokov. V puberte sa môžu objaviť aj migrény s aurou. Najčastejšie sa prvýkrát objavuje medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života.

Tip od nás: Prehľad bežne dostupných liekov na migrénu bez predpisu

Migréna s aurou

Uvádza sa, že týmto druhom migrény trpí 15 až 30 % migrenikov. Migrenózny záchvat prebieha charakteristicky v 4 štádiách. Prodromálne štádium naznačuje prichádzajúci záchvat už niekoľko hodín pred jeho začiatkom. Typická je podráždenosť, únava, poruchy koncentrácie. Môže byť prítomné pri migréne s aurou, ale aj bez nej.

Aura je predzvesťou príchodu bolesti, trvá od niekoľkých minút do jednej hodiny a objavuje sa približne hodinu pred začiatkom. Nadchádzajúca bolesť je typicky lokalizovaná jednostranne a je sprevádzaná precitlivenosťou na svetlo, zvuk, nechutenstvom, zvracaním a zhoršuje sa pri fyzickej aktivite. Veľmi typickým znakom migrény je, že medzi záchvatmi nemajú migrenici žiadne ťažkosti.

REKLAMA

Ide predovšetkým o vizuálne prejavy – skreslené videnie, mihotajúce svetlá, ale aj výpadok zraku alebo pacient nevidí časť zorného poľa. Môže však ísť aj o motorické poruchy i poruchy reči.

Ako sa zbaviť migrény? Druhy liečby

Migréna nie je choroba, ktorá by sa dala liečiť chirurgicky, pretože k nej dochádza na biochemickej a cievnej úrovni. Aké sú teda možnosti? Ak má migréna ľahký priebeh, pomôžu vám voľne dostupné analgetiká z lekárne. Tie dokážu bolesť potlačiť.

Okamžitú úľavu prinesie opláchnutie tváre studenou vodou či studený obklad na šiju alebo čelo. Ľahnite si v tmavej miestnosti. Pite dostatočné množstvo vody, na zmiernenie nevoľnosti si dajte mätový čaj. To, čo sme spomínali v predchádzajúcich vetách, môžeme označiť ako prvú pomoc. Treba vyskúšať aj ďalšie možnosti.

Eliminačná liečba. Pomôže vtedy, ak sú spúšťačom migrény potraviny. Na dva – tri týždne sa zo stravy vylúčia problémové potraviny. V tomto čase sa očakáva zlepšenie stavu. Potom do stravy zaraďujete vo väčšom množstve jeden druh potraviny, ktorá by mohla spôsobiť problém, a sledujete, či sa objavia príznaky. Po dvoch – troch dňoch pokračujete ďalšou potravinou. Toto vám pomôže odhaliť jedlo, ktoré je vaším spúšťačom migrény, a prestanete ho konzumovať. Výskumy zistili, že najčastejšie migrénu spôsobuje pšenica, často aj mlieko a vajíčka.

Tiež si prečítaj: Bolesť krčnej chrbtice má svoje príčiny: Poznáš ich? 

Stabilná hladina krvného cukru. Práve nízka hladina krvného cukru môže spustiť migrénu, preto nie je vhodné robiť dlhé prestávky medzi jedlami. Zamerajte sa na nespracované potraviny s nízkym glykemickým indexom – čerstvé ovocie, zeleninu, mäso, celozrnné chleby. Glukóza sa  bude uvoľňovať rovnomerne, nedôjde ku kolísaniu hladiny krvného cukru.

Okrem úpravy stravovania sa odporúča aj zaradiť pravidelnú fyzickú aktivitu a pravidelný spánkový režim. V terapii tiež môžu byť nápomocné relaxačné techniky, najmä u ľudí, ktorých spúšťačom migrény je stres.

Výživové doplnky – horčík, rybí tuk, esenciálne mastné kyseliny. Výskumy dokazujú, že pri migréne pomáha dopĺňanie 200 mg horčíka do organizmu denne.

Pozri aj: Baobab prášok z cenných plodov: Skúsiš tento doplnok stravy?

potraviny proti migréne
Esenciálne mastné kyseliny znižujú množstvo látok vyvolávajúcich zápal, ktorý súvisí so vznikom migrény. Rovnako pomáha strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny v rybách, ale aj v ľanových semiačkach a orechoch.

Triptany. Pri častých a silných migrénach lekári predpisujú triptany, ktoré bránia rozťahovaniu ciev. Tým sa záchvat migrény zastaví.

...

Čo sú triptany?

Na trh boli uvedené v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a priniesli zásadnú zmenu v liečbe migrény. Ide o najúčinnejšie antimigreniká. Triptany majú vazokonstrikčné účinky, teda sťahujú rozšírené cievy, ktoré spôsobujú bolesť. Okrem toho sú schopné prerušiť alebo aspoň znížiť prenos bolesti do centrálneho nervového systému. Sú účinné v 70 % prípadov.

Odporúčame pozrieť: Zisti, čo ešte pomáha v boji proti bolesti hlavy

Niektorí pacienti nereagujú ani na triptany. Nádejou pre nich by mohla byť nová biologickú liečba, ktorá by mala pôsobiť preventívne. Ide o terapiu, ktorá sa nepodáva v priebehu migrenózneho záchvatu, ale v obdobiach medzi záchvatmi a jej cieľom je znížiť ich frekvenciu.

Biologická liečba migrény je veľmi presne cielená liečba zameraná proti jednej konkrétnej bielkovine alebo jej receptoru, ktoré sa uplatňujú v rozvoji migrenóznych záchvatov. Kým je táto bielkovina alebo jej receptor blokovaný, nie je možné spustiť sled dejov, ktoré vedú ku vzniku migrény.

Biologická liečba je zatiaľ v štádiu overovania v bežnej klinickej praxi a nie je vhodná pre každého pacienta. Po zavedení do klinickej praxe bude predpisovaná len pacientom u ktorých sa vyčerpali všetky možnosti liečby a žiaden z nich nezabral. Doterajšie výsledky skúmaní však vyzerajú veľmi nádejne a predpokladajú, že terapia biologickou liečbou bude vhodným spôsobom terapie pre pacientov, u ktorých bežné liečivá nezaberajú.

Foto: Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.