Aj vy patríte k tým, ktorých súčasťou života je vracajúca sa pulzujúca bolesť hlavy – migrénaAj vy si hovoríte, prečo práve ja? Patríte k približne dvadsiatim percentám ľudí trpiacich migrénou. Niekedy sa k bolesti hlavy pridáva nevoľnosť alebo zvracanie, precitlivelosť na svetlo a zvuky. Predzvesťou blížiacej sa migrény môže byť slabosť, únava a podráždenosť.

Ako migréna vzniká?

Migrénu spôsobuje náhle rozšírenie krvných ciev zásobujúcich mozog. Tým sa podráždia nervy, ktoré ich obklopujú a tie vedú vzruchy do centra bolesti. Možno teda povedať, že dôvodom bolesti je sťahovanie a rozširovanie ciev.

Chcete zrelaxovať a uvoľniť svoju hlavu? Hľadáte účinný výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý vám s tým pomôže? Už viac nemusíte hľadať! MIGRAX obsahuje nielen horčík a vitamín B2, ktoré prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy, ale súčasťou tohto prémiového doplnku výživy je aj rimbaba obyčajná, antioxidant podporujúci uvoľnenie hlavy.

Túto situáciu môžu spôsobovať viaceré faktory:

  • nízka hladina krvného cukru a horčíka,
  • stres, napätie, vyčerpanosť,
  • nedostatok spánku, hormonálne faktory,
  • niektoré druhy jedla – červené víno, čokoláda, kofeín, citrusy, syr, údeniny, mliečne výrobky, pšenica, konzervačné látky,
  • zmena atmosférického tlaku,
  • fajčenie,
  • vysiľujúce cvičenie,
  • genetická predispozícia.

Oplatí sa prečítať: Ako sa zbaviť zlozvyku? Fajčenie či obhrýzanie nechtov už nebude problémom

Ako vzniká migréna

Koho postihuje migréna?

Migréna je viac ako štyrikrát častejšia u žien ako u mužov. Pravdepodobným dôvodom je ich hormonálny život. Menštruácia, tehotenstvo aj menopauza vytvárajú hormonálnu nerovnováhu, ktorá ovplyvňuje spustenie migrény.

Bohužiaľ, migréna sa môže objavovať aj v detskom veku a u dospievajúcich. Bolesť netrvá tak dlho ako u dospelých a príznakmi sú najčastejšie: nevoľnosť, žalúdočné problémy, vracanie, pulzujúce bolesti hlavy. V puberte sa môžu objaviť aj migrény s aurou. Najčastejšie sa prvýkrát objavuje medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života.

Tip od nás: Prehľad bežne dostupných liekov na migrénu bez predpisu

Migréna s aurou

Uvádza sa, že týmto druhom migrény trpí 15 až 30 % migrenikov. Aura je predzvesťou príchodu bolesti, trvá od niekoľkých minút do jednej hodiny a objavuje sa približne hodinu pred začiatkom.

Ide predovšetkým o vizuálne prejavy – skreslené videnie, mihotajúce svetlá, ale aj výpadok zraku alebo pacient nevidí časť zorného poľa. Môže však ísť aj o motorické poruchy i poruchy reči.

Ako sa lieči migréna?

Migréna nie je choroba, ktorá by sa dala liečiť chirurgicky, pretože k nej dochádza na biochemickej a cievnej úrovni. Aké sú teda možnosti? Ak má migréna ľahký priebeh, pomôžu vám voľne dostupné analgetiká z lekárne. Tie dokážu bolesť potlačiť.

Okamžitú úľavu prinesie opláchnutie tváre studenou vodou či studený obklad na šiju alebo čelo. Ľahnite si v tmavej miestnosti. Pite dostatočné množstvo vody, na zmiernenie nevoľnosti si dajte mätový čaj. To, čo sme spomínali v predchádzajúcich vetách, môžeme označiť ako prvú pomoc. Treba vyskúšať aj ďalšie možnosti. 

Chcete zrelaxovať a uvoľniť svoju hlavu? Hľadáte účinný výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý vám s tým pomôže? Už viac nemusíte hľadať! MIGRAX obsahuje nielen horčík a vitamín B2, ktoré prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy, ale súčasťou tohto prémiového doplnku výživy je aj rimbaba obyčajná, antioxidant podporujúci uvoľnenie hlavy.

Eliminačná liečba. Pomôže vtedy, ak sú spúšťačom migrény potraviny. Na dva – tri týždne sa zo stravy vylúčia problémové potraviny. V tomto čase sa očakáva zlepšenie stavu. Potom do stravy zaraďujete vo väčšom množstve jeden druh potraviny, ktorá by mohla spôsobiť problém, a sledujete, či sa objavia príznaky. Po dvoch – troch dňoch pokračujete ďalšou potravinou. Toto vám pomôže odhaliť jedlo, ktoré je vaším spúšťačom migrény, a prestanete ho konzumovať. Výskumy zistili, že najčastejšie migrénu spôsobuje pšenica, často aj mlieko a vajíčka.

Tiež si prečítaj: Bolesť krčnej chrbtice má svoje príčiny: Poznáš ich?

Stabilná hladina krvného cukru. Práve nízka hladina krvného cukru môže spustiť migrénu, preto nie je vhodné robiť dlhé prestávky medzi jedlami. Zamerajte sa na nespracované potraviny s nízkym glykemickým indexom – čerstvé ovocie, zeleninu, mäso, celozrnné chleby. Glukóza sa  bude uvoľňovať rovnomerne, nedôjde ku kolísaniu hladiny krvného cukru.

Výživové doplnky – horčík, rybí tuk, esenciálne mastné kyseliny. Výskumy dokazujú, že pri migréne pomáha dopĺňanie 200 mg horčíka do organizmu denne. 

Pozri aj: Baobab prášok z cenných plodov: Skúsiš tento doplnok stravy?

potraviny proti migréne

Esenciálne mastné kyseliny znižujú množstvo látok vyvolávajúcich zápal, ktorý súvisí so vznikom migrény. Rovnako pomáha strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny v rybách, ale aj v ľanových semiačkach a orechoch.

Triptany. Pri častých a silných migrénach lekári predpisujú triptany, ktoré bránia rozťahovaniu ciev. Tým sa záchvat migrény zastaví.

Čo sú triptany?

Na trh boli uvedené v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a priniesli zásadnú zmenu v liečbe migrény. Ide o najúčinnejšie antimigreniká. Triptany sprostredkúvajú prenos medzi nervovými bunkami, a tým priamo zasahujú do mechanizmu migrény. Sú účinné v 70 % prípadov.

Odporúčame pozrieť: Zisti, čo ešte pomáha v boji proti bolesti hlavy

Niektorí pacienti nereagujú ani na triptany. Nádejou pre nich by mohla byť nová  biologickú liečba, ktorá by mala pôsobiť preventívne.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.