REKLAMA

Do veľkej miery trápi mastná pleť s rozšírenými pórmi dospievajúcich ľudí, ale nie je to pravidlo. Pretrvať môže až do dospelosti. Zatiaľ čo v mladom veku sa u človeka s mastnou pleťou často objavujú aj vyrážky, časom tento problém zvykne ustupovať a estetickým nedostatkom mastnej pleti zostáva prílišné lesknutie sa a jej výraznejšia textúra. Čo s tým?

V prvom rade by sme sa na vec mali pozrieť pozitívne. Plusom mastnej pokožky je to, že starne pomalšie. Takže ak disponujete týmto typom pleti, znamená to, že vrásky sa vám objavia neskôr.

Pokiaľ chcete osvedčený krém na tento problém, nie je nič lepšie ako Effaclar duo+. Ten póry prečisťuje, lieči akné a tiež následky po akné, ako sú jazvičky a fľaky. No existujú aj domáce babské recepty, resp. riešenia mastnoty, nadbytočného lesku a výrazných pórov na tvári. Skúsite ich?

V prvom kroku sa zbavte čiernych bodiek

Keďže má mastná pleť s rozšírenými pórmi tendenciu „zanášať sa“, treba si najskôr posvietiť na otvorené i uzavreté komedóny, ktoré vizuálne vnímame ako čierne bodky i biele vriedky.

Zanesené póry sa celkom prirodzene rozťahujú, zvýrazňujú štruktúru pleti a špatia ju. Preto sa je nutné v prvom rade zbaviť tejto nepríjemnosti. V otvorených póroch sa hromadí kožný maz, nečistoty i odumreté bunky. Čierna „hlavička“ komedónov je dôsledkom oxidácie tejto tukovej zátky v kontakte so vzduchom. Čo na ne zafunguje?

Na výber máte množstvo v domácnosti bežne dostupných ingrediencií, ktoré proti čiernym bodkám účinne zabojujú. Do pozornosti vám dávame najmä nasledovné dva recepty.

Citrón + med + sóda bikarbóna

Všetky tri ingrediencie, teda citrón, med a sóda bikarbóna, sa bežne používajú v domácich maskách. Spolu tvoria naozaj silné kombo proti mastnej pleti, ale predovšetkým proti nevzhľadným čiernym bodkám.

Antibakteriálne pôsobiaca citrónová šťava okrem iného zmierňuje aktivitu mazových žliaz. Med pokožku upokojuje, hydratuje a účinkuje proti zápalovým procesom. A do tretice sóda bikarbóna v tejto kompozícii pôsobí ako peelingová zložka uvoľňujúca nahromadené nečistoty z pórov.

Ako dať tieto tri zložky dokopy, aby pekne zafungovali? Stačí prekrojiť citrón a na polovicu z neho naniesť trošku z medu a sódy bikarbóny. Následne si touto polovicou citróna premasírujte vyčistenú pleť, teda konkrétne miesta výskytu čiernych bodiek, čo býva zvyčajne T-zóna. Citrón pri čistení zbytočne nestláčajte, stačí malé množstvo šťavy, ktoré vznikne prekrojením citrusu. Pleť potom opláchnite vodou.

Vybrali sme: Vynikajúca domáca maska na akné z účinných prírodných ingrediencií

Tento domáci peeling s citrónom je naozaj bomba s veľkou silou, preto si ho doprajte naozaj len raz za čas a len na silne zanesené póry mastnej pleti. Nie je to však zaiste riešenie pre citlivú pleť, ktorá by mohla reagovať podráždením.

Pomletý muškátový oriešok + med + jogurt

Pokiaľ by vyššie spomínaný peeling bol na vašu pleť príliš silný, skúsiť môžete nasledujúci jemnejší variant, v ktorom bude peelingovú zložku tvoriť antibakteriálne pôsobiaci a príjemne aromatický muškátový oriešok.

REKLAMA

Tiež ťa zaujme: Pleťová voda z ovsených vločiek: Lacná domáca výroba a TOP účinky

Okrem lyžičky čerstvo namletého muškátového orieška si do domácej čistiacej zmesi na tvár pridajte aj trošku medu a zhruba lyžicu bieleho jogurtu, ktorý vďaka kyseline mliečnej odstraňuje odumreté bunky a zároveň pleť hydratuje. Touto zmesou si pleť premasírujte a nechajte ju chvíľku pôsobiť na inkriminovaných miestach s výskytom čiernych bodiek. Pleť si potom len opláchnite teplou vodou.

Dve špeciálne pleťové vody na mastnú pokožku

Vyššie spomínané domáce kozmetické čističe na komedóny použijete raz za čas, mastná pleť si však vyžaduje kontinuálnu starostlivosť, aby sa neleskla, zostala hladká a v dobrej kondícii. S tým vám pomôžu aj špeciálne pleťové vody. Jednu zoženiete za lacný peniaz v lekárni a druhú si môžete celkom jednoducho vyrobiť doma.

Jarischová voda

Solutio Jarisch, teda Jarischov roztok je taký malý zázrak z lekárne, ktorý na prvý pohľad pripomína obyčajnú vodu. Je to však účinný a dermatológmi využívaný pomocník na rôzne kožné problémy. Jeho účinky by však mali vyskúšať nielen ľudia s mastnou pleťou, ale aj tí, ktorí majú pleť citlivú či so sklonom k ekzémom. Jarishová voda obsahuje hydratačne a normalizačne pôsobiaci glycerín a kyselinu boritú. Má mierne kyslé pH a jej hlavým benefitom je harmonizácia a upokojenie pokožky. Pre mastnú pokožku je výhodou aj jej mierne vysušujúci efekt. Používať sa môže na dennej báze a v lekárni ju dostanete bez predpisu. Nájdete ju napríklad aj TU.

Antibakteriálna rozmarínová pleťová voda

Pokiaľ doma zatiaľ nepestujete rozmarín, mali by ste začať. Nie je to náročná bylinka a jej využitie je mnohoraké.

Ak ju budete mať po ruke, môžete si z nej odtrhnúť nielen do pokrmu, napríklad na prevoňanie pečeného mäsa, ale si z nej viete vyrobiť aj domácu rozmarínovú vodu na mastnú pleť s rozšírenými pórmi.

O rozmaríne je známe, že pomáha regulovať tvorbu kožného mazu, pôsobí na pleť protizápalovo, osviežujúco a harmonizačne. Na pleťovú vodu vám postačí vetvička čerstvého rozmarínu, voda a jablčný ocot. Najskôr rozmarín povarte 5 minút asi v dvoch deci vody. Tekutinu následne preceďte a pridajte do nej zhruba lyžicu jablčného octu. 

Používajte ju 2 – 3 krát do týždňa na očistenú pleť. Nanášajte vatovým tampónom, nechajte chvíľku pôsobiť a potom umyte. Rozmarínová antibakteriálna a zároveň harmonizačná voda funguje aj na akné.

Na záver treba dodať jednu zásadnú vec k danej téme. Nezabúdajte, že okrem vonkajšej je potrebná aj vnútorná starostlivosti o pleť. Často sa na ňu zabúda, pritom býva efektná. Dermavit je nutrikozmetický prípravok nabitý prírodnými zložkami, extraktmi aj vitamínmi, ktorý spĺňa presne túto funkciu.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.