U niekoho sa prejavuje sčervenaním v tvári, zatínaním zubov, pästí, u iného potrebou kričať a agresívne sa prejavovať, ďalšieho bolí žalúdok a zažíva nepríjemné tlaky. Aj tá najmierumilovnejšia osoba na svete z času na čas pocíti hnev, zlosť, rozčúlenie. Život nám jednoducho do cesty prináša situácie i ľudí s rôznorodými prejavmi, čo môže vyvolávať práve takúto ostro nabitú emocionálnu reakciu. Nie každý hnev je vyslovene otvorený a viditeľný, poznáme aj hnev skrytý, ktorý môžeme už hneď takto zo začiatku označiť za škodlivejší pre jeho „nositeľa“. A to aj preto, lebo podnecuje pasívnu agresivitu.

Poďte sa ponoriť do tajov hnevu – silne afektívnej odozvy na nepríjemné okolnosti, nevhodné správanie či frustráciu, ktorá má vysoký potenciál ničiť medziľudské vzťahy. Je však hnev vo všetkých jeho podobách naozaj škodlivý? A čo v prípade, keď ho chcete dostať „pod uzdu“? Áno, prezradíme vám aj tipy, ako hnev zvládať.

Kedy je hnev liek a kedy jed?

S emóciami treba narábať uvážlivo. Žiadna nie je úplne čierna alebo biela. Aj z tej pozitívnej, napr. z lásky, sa môže v rýchlom slede udalostí stať emócia negatívna, napr. nenávisť. No a taktiež sú ľudia, ktorí „vzbĺknu“ rýchlejšie, teda im stačí naozaj malý podnet k tomu, aby sa nahnevali. O cholerickej náture sme už písali napríklad TU. V takejto podobe sa hovorí predovšetkým o patologickom a zhubne pôsobiacom hneve.

Pokiaľ neberieme do úvahy príliš temperamentné povahy, ktoré prežívajú všetko akosi silnejšie, pričom dlhodobejšie či často prežívaný hnev môže uškodiť nielen ich okoliu, vzťahom, ba dokonca v negatívnom smere ovplyvniť ich zdravie, existuje aj hnev spravodlivý, užitočný a motivačne pôsobiaci. 

zlosť a rozčúlenie

Dokonca podľa výskumníkov dokáže hnev človeka podnietiť ku kreatívnejšiemu riešeniu problémov a zvýšiť produktivitu.

V istých situáciách taktiež dotyčnému nahnevanému veľmi pomôže „vypustiť paru“, aby sa tak prečistila atmosféra v medziľudských vzťahoch. A to napríklad aj vďaka tomu, že sa niektoré príčiny trecích plôch obnažia a objasnia. A niekedy to býva naozaj vykúpenie po dlhodobom „prebublávaní“ negatívnych  a nevykomunikovaných emócií pod povrchom, čo možno označiť za škodlivý vnútorný, resp. skrytý hnev.

Prečo je vnútorný hnev škodlivejší?

Hnev v každom prípade nemôžeme označiť ako zdravý, pokiaľ je potláčaný zvonka dovnútra, kde tlie a pôsobí deštruktívne na zdravie psychiky i tela. Výsledkom tak môže byť frustrácia, depresia, srdcovo-cievne problémy či žalúdočné vredy. Hromadenie hnevu vo vnútri môže vyústiť do neočakávaného výbuchu zlosti po povestnej „poslednej kvapke“, čo je v zásade živelná reakcia dôsledkom ktorej môžu byť i dramatické konce.

Niektorí ľudia však majú tendencie presmerovať hnev a iné negatívne pocity do svojho vnútra a nedávať ich najavo, takže ostatní ani nevedia, že daný človek môže mať nejaký problém.

Sklon k takémuto potláčaniu hnevu majú najmä ľudia, ktorým v detskom veku dospelí zakazovali prejavovať negatívne emócie, aby nepôsobili nevychovane. Nenaučili sa tak s nimi zdravo pracovať a majú väčší sklon k pasívnej agresivite. Pod pasívnou agresivitou si predstavte najmä odkladanie alebo obchádzanie všetkého nepríjemného, zložitého, potenciálne ohrozujúceho. 

Neprehliadni: Ako sa zbaviť hnevu? Spoznaj techniky, ktoré ťa upokoja

vnútorný hnev

Čo v takom prípade robiť? V prvom rade treba akceptovať, že hnev je normálna emócia a jej prežívanie nerobí z nahnevanej osoby horšieho človeka. Odstraňovanie starých vzorcov správania je však pomerne dlhodobý proces, pri ktorom býva nezriedka potrebný aj špecialista.

Ako druhých nenahnevať? Pokiaľ vám ide o dobré vzťahy, toto nerobte

No a teraz sa poďme pozrieť na problematiku z druhej strany. Popudiť, podráždiť a nahnevať temperamentnejších ľudí môžete v zásade aj maličkosťou. Teraz však uvedieme klasické príklady situácií, kedy sa dokáže naštvať aj človek inak celkom vyrovnaný. Čomu sa teda radšej vyhnúť, aby ste druhých nenahnevali a neskomplikovali si tak vzťahy?

Po „tenkom ľade chodíte“ v nasledujúcich prípadoch.

 

  • Ak máte tendenciu k manipulácii a neváhate ju aj využiť vo svoj prospech. Pozor však, ľudia, najmä tí, ktorí už mali s manipulátormi tú česť, vedia odhaliť tieto praktiky už v zárodku. No a hnev je prirodzenou reakciou sprevádzajúcou odhalenie manipulátora.
  • Nahnevaná reakcia druhých na seba nenechá dlho čakať ani v situáciách, keď za nich rozhodujete a rovnako aj vtedy, keď sa za nich vyjadrujete. Namiesto rozprávania za niekoho rozprávajte vo svojom mene.
  • Arogantným a nadradeným prejavom si rovnako u druhých nevyslúžite pozitívne reakcie. 
zvládanie hnevu a zlosti ako druhých nenahnevať
  • Vediete bežne s druhými dlhé monológy namiesto dialógov? Nenechávate druhým v komunikácii priestor, resp. im skáčete do reči? Vedzte, že takto nebudete patriť k obľúbeným spoločníkom a zároveň podnecujete v druhých zlosť nechuť s vami tráviť čas.
  • Vidíte len to zlé, ste prehnane kritickí? Hovorí sa – kto chce psa biť, palicu si nájde. Zvažujte radšej kritické slová, ktoré vyrieknete (i keď si myslíte, že je to v duchu úprimnosti), pretože nazad ich už nezoberiete a vaše vzťahy to môže výrazne naštrbiť. Tiež si zapamätajte, že nie je dôležité len to, čo poviete, ale aj to, ako to poviete.
  • Oprávnený hnev vyvoláva i nedodržiavanie sľubov, dohôd, nerešpektovanie vo všeobecne platných pravidiel. A v nemalej miere k stresu ostatných a iným negatívnym emocionálnym reakciám dochádza i pri nepredvídateľnom konaní a nálade striedajúcej sa ako aprílové počasie.

Pokiaľ nadobúdate pocit, že sú na vás ľudia nahnevaní (pritom ide o viac ako len o jedného či dvoch ľudí z vášho okolia). Keď od vás druhí radšej bočia, nekontaktujú vás a pri  kontakte sú radšej ticho, resp. je evidentné, že od nich dostanete len čisto diplomatické odpovede, prípadne je aj viditeľne zjavné, že sú na vás nazlostení, mali by ste sa zamyslieť nad vyššie popísaným.

Ako zvládať  hnev? 3 efektívne tipy

Patríte k ľuďom, ktorí sa rozčúlia raz-dva, prípadne vás hnev zvyčajne drží dosť dlho?

Nedajte sa hnevom prevalcovať! Keď už hnev vzbĺkol, nenechajte ho rozhorieť do enormných rozmerov, „neprilievajte do ohňa“. Samozrejme, ani ho nezdravo nepotláčajte dovnútra, aby sa z vás nestala časovaná bomba.

K upokojeniu sa dopomôžu aj bylinné výťažky: Pozri TU 

nahnevaný pracovník kolega
Ako hnev „rozpustiť“ tak, aby neškodil vám a ani okoliu? Skúste nasledujúce účinné tipy.

1) So smiechom a humorom ide všetko ľahšie, dokonca ním možno prekonať aj hnev. Ostrý sarkazmus či irónia sa však neráta. „Rozpustiť“ hnev v smiechu si vyžaduje isté zručnosti, no v prvom rade sa musíte dobre poznať, prípadne dôkladne poznať  prítomného rozčuľujúceho sa, aby ste správne dokázali dostať zlosť do autu. Či už to reálne dokážete, alebo sa len o to usilujete, je zrejmé, že ste sa pri tejto snahe nenechali hnevom strhnúť a pracujete na jeho regulácii, čo je taktiež veľmi pozitívny signál.

2) Hýbte sa, správne dýchajte do bránice a nie do hrudníka, meditujte. Takáto aktivita harmonizuje a v prvom rade nedovoľuje, aby ste zostali „v ohni“ hnevu. Pomáha to najmä v prípade, ak máte tendenciu dodatočne sa vnútorne rozohňovať, sužovať, plánovať pomsty a podobne.

ako zvládnuť hnev
3) Pokiaľ vás niečo opakovane znervózňuje a vytáča, snažte sa prísť veci na koreň! Položte si otázku, čo vo vás túto negatívnu emóciu vyvolalo. Možno je riešenie na dosah, postačí len jasne vykomunikovať problém, a vy sa nabudúce zlosti elegantne vyhnete.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.