Poďte sa ponoriť do tajov hnevu – silne afektívnej odozvy na nepríjemné okolnosti, nevhodné správanie či frustráciu, ktorá má vysoký potenciál ničiť medziľudské vzťahy. Je však hnev vo všetkých jeho podobách naozaj škodlivý? A čo v prípade, keď ho chcete dostať „pod uzdu“? Áno, prezradíme vám aj tipy, ako hnev zvládať.
Kedy je hnev liek a kedy jed?
S emóciami treba narábať uvážlivo. Žiadna nie je úplne čierna alebo biela. Aj z tej pozitívnej, napr. z lásky, sa môže v rýchlom slede udalostí stať emócia negatívna, napr. nenávisť. No a taktiež sú ľudia, ktorí „vzbĺknu“ rýchlejšie, teda im stačí naozaj malý podnet k tomu, aby sa nahnevali. O cholerickej náture sme už písali napríklad TU. V takejto podobe sa hovorí predovšetkým o patologickom a zhubne pôsobiacom hneve.

Prečo je vnútorný hnev škodlivejší?
Hnev v každom prípade nemôžeme označiť ako zdravý, pokiaľ je potláčaný zvonka dovnútra, kde tlie a pôsobí deštruktívne na zdravie psychiky i tela. Výsledkom tak môže byť frustrácia, depresia, srdcovo-cievne problémy či žalúdočné vredy. Hromadenie hnevu vo vnútri môže vyústiť do neočakávaného výbuchu zlosti po povestnej „poslednej kvapke“, čo je v zásade živelná reakcia dôsledkom ktorej môžu byť i dramatické konce.
Zaujme ťa: Hádka vo vzťahu: Ovládaš umenie dobre sa pohádať?

Ako druhých nenahnevať? Pokiaľ vám ide o dobré vzťahy, toto nerobte
No a teraz sa poďme pozrieť na problematiku z druhej strany. Popudiť, podráždiť a nahnevať temperamentnejších ľudí môžete v zásade aj maličkosťou. Teraz však uvedieme klasické príklady situácií, kedy sa dokáže naštvať aj človek inak celkom vyrovnaný. Čomu sa teda radšej vyhnúť, aby ste druhých nenahnevali a neskomplikovali si tak vzťahy?
Po „tenkom ľade chodíte“ v nasledujúcich prípadoch.
- Ak máte tendenciu k manipulácii a neváhate ju aj využiť vo svoj prospech. Pozor však, ľudia, najmä tí, ktorí už mali s manipulátormi tú česť, vedia odhaliť tieto praktiky už v zárodku. No a hnev je prirodzenou reakciou sprevádzajúcou odhalenie manipulátora.
- Nahnevaná reakcia druhých na seba nenechá dlho čakať ani v situáciách, keď za nich rozhodujete a rovnako aj vtedy, keď sa za nich vyjadrujete. Namiesto rozprávania za niekoho rozprávajte vo svojom mene.

- Vediete bežne s druhými dlhé monológy namiesto dialógov? Nenechávate druhým v komunikácii priestor, resp. im skáčete do reči? Vedzte, že takto nebudete patriť k obľúbeným spoločníkom a zároveň podnecujete v druhých zlosť nechuť s vami tráviť čas.
- Vidíte len to zlé, ste prehnane kritickí? Hovorí sa – kto chce psa biť, palicu si nájde. Zvažujte radšej kritické slová, ktoré vyrieknete (i keď si myslíte, že je to v duchu úprimnosti), pretože nazad ich už nezoberiete a vaše vzťahy to môže výrazne naštrbiť. Tiež si zapamätajte, že nie je dôležité len to, čo poviete, ale aj to, ako to poviete.
- Oprávnený hnev vyvoláva i nedodržiavanie sľubov, dohôd, nerešpektovanie vo všeobecne platných pravidiel. A v nemalej miere k stresu ostatných a iným negatívnym emocionálnym reakciám dochádza i pri nepredvídateľnom konaní a nálade striedajúcej sa ako aprílové počasie.
- Arogantným a nadradeným prejavom si rovnako u druhých nevyslúžite pozitívne reakcie.
Pokiaľ nadobúdate pocit, že sú na vás ľudia nahnevaní (pritom ide o viac ako len o jedného či dvoch ľudí z vášho okolia). Keď od vás druhí radšej bočia, nekontaktujú vás a pri kontakte sú radšej ticho, resp. je evidentné, že od nich dostanete len čisto diplomatické odpovede, prípadne je aj viditeľne zjavné, že sú na vás nazlostení, mali by ste sa zamyslieť nad vyššie popísaným.
Ako zvládať hnev? 3 efektívne tipy
Patríte k ľuďom, ktorí sa rozčúlia raz-dva, prípadne vás hnev zvyčajne drží dosť dlho? Nedajte sa hnevom prevalcovať! Keď už hnev vzbĺkol, nenechajte ho rozhorieť do enormných rozmerov, „neprilievajte do ohňa“. Samozrejme, ani ho nezdravo nepotláčajte dovnútra, aby sa z vás nestala časovaná bomba.

1) So smiechom a humorom ide všetko ľahšie, dokonca ním možno prekonať aj hnev. Ostrý sarkazmus či irónia sa však neráta. „Rozpustiť“ hnev v smiechu si vyžaduje isté zručnosti, no v prvom rade sa musíte dobre poznať, prípadne dôkladne poznať prítomného rozčuľujúceho sa, aby ste správne dokázali dostať zlosť do autu. Či už to reálne dokážete, alebo sa len o to usilujete, je zrejmé, že ste sa pri tejto snahe nenechali hnevom strhnúť a pracujete na jeho regulácii, čo je taktiež veľmi pozitívny signál.
K upokojeniu sa dopomôžu aj bylinné výťažky: Pozri TU

Foto: Freepik