Určite ste sa už stretli s kategorizáciou, na základe ktorej sa delia ľudia podľa temperamentu na 4 základné typy. Prezrádza nám, že si na svete v pohodovom štýle a pokoji nažívajú flegmatici, vášňam prepadávajú a rázne sa o slovo hlásia cholerici, do svojich citlivých a empatických duší hlboko načierajú melancholici a sangvinici sa so svojou priateľskou povahou snažia udržať balans v momente zvanom „tu a teraz“. Každý typ temperamentu má svoje plusy i mínusy a komunikácia s nimi sa líši. A nebudeme si klamať, vrásky na čele mnohým spôsobuje stret s cholerikom. Áno, niekedy je to naozaj smršť. Ako vychádzať s cholerikom, a to najmä v prípade, keď nevstal tou správnou nohou z postele? 

Dozviete sa, kto je cholerik, aké sú prejavy jeho správania a čo funguje na cholerika. Niekoľko rád k tomu, ako komunikovať s cholerickým typom človeka, nech už je to váš šéf alebo partner, vám poskytneme v nasledujúcich riadkoch. 

Prejavy cholerika neraz zaskočia

Keďže je cholerický človek emocionálne nestabilný, možno od neho očakávať takmer všetko. Aj malý negatívny podnet dokáže spustiť veľkú búrku. Prudké emócie často zasahujú všetkých v jeho prítomnosti. Nepríjemná je práve tá skutočnosť, že svoje emócie nemá pod kontrolou a koná impulzívne. Repertoár negatívnych prejavov je široký, a to od kriku s vysokou frekvenciou cez melodramatické scény až po ničenie predmetov. Samozrejme, toto sú krajnosti. Pri strete s cholerikom však na ne musíte byť pripravení.

Teraz nebudeme rozoberať to, ako by sa mohol cholerik upokojiť a zmierniť vo svojich prejavoch, pretože toto konkrétne má v najväčšej miere v rukách on sám. Nám momentálne ide o to, aby ste vedeli s cholerikom vyjsť bez ujmy na vlastnej psychike.

Vybrali sme tiež: Psychopat ako partner alebo kolega? Cesta do záhuby môže vyzerať takto

cholerik partner

Ako sa vyvarovať toho, aby cholerik „vzbĺkol“?

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri komunikácii s cholerikom. Pre niekoho to bude možno len občasná výzva, iný má cholerika napríklad za partnera či partnerku. V tom druhom prípade je ideálne, ak je cholerikova polovička mierneho razenia a taktiež oplýva vysokou mierou tolerancie a nervami „zo železa“.

Nenechajte sa vyprovokovať

Keďže cholerici dosť často rozprávajú a konajú v afekte, mali by ste mať od týchto jeho rečí i činov akýsi odstup. Preventívne obrnenie sa má svoj zásadný význam. Komunikácia s cholerikom tak pre vás nebude až nadmieru zraňujúca, pretože ho budete brať viac-menej štýlom „jedným uchom dnu a druhým von“. Pozor však, nedajte to na sebe okato vedieť, lebo tým cholerika ešte viac vyprovokujete.

Vy sa však vyprovokovať rozhodne nedajte, nech už by sa o to pokúšal prilievaním ďalších a ďalších negatívnych emócií. Konajte pokojne a nepoužívajte cholerikove zbrane, nepríjemnú situáciu by ste tak len zbytočne vyeskalovali.

Nechajte mu jeho velikášsku predstavu

Cholerik vychádza väčšinou z pozície, že je to on, kto má pravdu, všetko vie a dokáže najlepšie. Čo s tým? Nechajte ho v tom!

Áno, otvorená asertivita je pri komunikácii dôležitá, no v tomto prípade (a hlavne ak potrebujete niečo rýchlo vybaviť) je to beh na dlhú trať. Oponovaním by ste sa ďaleko nedopracovali, akurát by ste cholerika naštartovali k negatívnym emóciám.

Neprehliadni: Zlý výber partnera: Vieš, ktorí muži nie sú vhodní na vzťah?

kto je cholerik a ako s ním vychádzať

Mali by ste vytiahnuť iné fígle. Ideálne je, ak ho vypočujete, vyberiete z rozhovoru všetko, s čím súhlasíte a na tom môžete ďalej stavať diskusiu. Nie je vhodné upozorňovať na trecie plochy. A keď je to už nevyhnutné, vždy začínajte s tým, čo je pozitívne. Vo veľa veciach si však napokon môžete urobiť po svojom, najmä ak konečný efekt bude korešpondovať s tým, čo si predstavuje cholerik. 

Ak nejde o veľa, prenechajte mu posledné slovo

Pokojné konanie a reakcie na cholerikove akcie môžu človeka stáť veľa energie. Niekedy však stačí málo na to, aby ste situáciu stabilizovali. Prenechanie mu posledného, resp. konečného slova v diskusii  môže byť práve tým „málom“. Pokiaľ teda nejde o situáciu, keď to slovo naozaj musíte mať bezpodmienečne posledné vy, darujte mu ho. A myslieť si taktiež môžete svoje.

A čo v prípade, keď cholerik „soptí“?

Ako vychádzať s cholerikom, keď je takpovediac vo fáze výbuchu? Len veľmi ťažko! Nechajte ho. Hoci to môže vyzerať navonok desivo, jeho tvár naberie všetky odtiene červenej a vy už chytáte do rúk telefón, aby ste v prípade nutnosti mohli zavolať 112, zdržte sa akcie. Teda v prípade, ak nie je agresívny.

Keď cholerik „soptí“, zachovajte pokoj a radšej sa zdržte diskusie, ktorá by i tak asi nebola veľmi konštruktívna. Ak s ním potrebujete niečo zásadnejšie riešiť a naozaj vám na tom záleží, musíte ho jednoducho nechať „vychladnúť“ do stavu, keď bude použiteľný na racionálny rozhovor. Väčšinou to ani netrvá veľmi dlho.

komunikácia s cholerikom

Ťažko sa to píše, ale pri cholerikovi je dobré mať naštudovaných aj pár manipulatívnych komunikačných techník. Pokiaľ máte cholerika za kolegu alebo šéfa, ešte sa to dá ako-tak uhrať, no v blízkom partnerskom vzťahu, ktorý má byť o úprimnosti a opore jedného partnera druhým, je to naozaj náročné.

V tomto prípade je nutné, aby cholerik vedel o tom, aký nepriaznivý dopad má jeho správanie a popracoval na svojich negatívnych prejavoch z dlhodobejšieho hľadiska. Aby to však bolo efektívne, musí to chcieť on sám.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.