Pamätáte si ešte na náš článok, ako vychádzať s cholerikom? Veru, nikto nechce byť označený za nerváka a cholerika. V jednom však majú tieto explozívne osoby výhodu. Nechávajú voľný priebeh nielen hnevu, ale aj iným negatívnym emóciám. Tak ich vlastne nedusia v sebe a „nezarábajú si“ na rôzne ochorenia. Ako to však urobiť, aby ste hnevom nepoškodili seba či druhých naokolo? Ako sa zbaviť hnevu? Tu je niekoľko tipov, ktoré určite stoja za vyskúšanie.

Odhaľte skutočnú príčinu vášho hnevu 

Poznáte to, keď sa vo vás negatívne emócie zbierajú, zbierajú, zbierajú a napokon vybuchnete pre maličkosť? V prvom rade, keď sa chcete zbaviť hnevu opakujúceho sa v istých situáciách, treba byť k sebe úprimní a identifikovať jeho podstatu. Inak povedané, pravý dôvod hnevu. Skúste si spísať zoznam toho, čo vás dostáva do tohto nepríjemného stavu a napokon to zúžte na najhlavnejšie príčiny. Takto sa vám bude s hnevom pri jeho zbavovaní sa „pracovať“ oveľa lepšie. A je pravdepodobné, že tak budete vedieť urobiť aj reálne kroky k tomu, aby ste sa ďalej nemuseli rozčuľovať.

Keď to na vás príde, dýchajte

Prvou pomocou proti záchvatu hnevu je staré osvedčené dýchanie zhlboka do bránice. Keď aspoň 20-krát zhlboka nadýchnete a vydýchnete, akoby sa trochu metaforicky vzdialite od toho, čo vás rozčúlilo a viete sa na situáciu pozrieť objektívnejšie. 

Pozri aj: Asertívne správanie: Poznáš svojich 10 práv?

ako sa prejavuje hnev
Takéto vnútorné „izolovanie sa“ od problematickej situácie vás dokáže zachrániť pred nekonštruktívnym výbuchom zlosti. Pokojne si k dýchaniu zakomponujte aj svoje prvky, ktoré vás dokážu upokojiť. Napríklad si v duchu zaspievajte obľúbenú pesničku, zopakujte si uvoľňujúce motto či afirmáciu, podupkajte si nohou a podobne.

Ako sa zbaviť hnevu, keď to vo vás doslova vrie? Reagujte radšej menej a vyjadrujte sa stručne 

Áno, je pravda, že niekedy sa hnevu naozaj nedá zbaviť na počkanie, ale vy sa potrebujete „udržať v normále“ a zbytočne v sebe (a možno aj druhých) nerozdúchavať ďalšie zlovestné emócie. Keď do vás vstúpi hnev, máte väčšiu tendenciu povedať niečo, čo vás môže neskôr mrzieť. Preto je dobré okrem predýchavania reagovať na problematickú situáciu radšej menej, pri komunikácii sa držať faktov a byť naozaj struční a vecní. 

Neprehliadni: Ako sa upokojiť pri strese? Spoznaj rýchle a efektívne riešenie

Nasmerujte energiu hnevu užitočne a neškodne pre druhých 

Najlepšie je pretransformovať energiu hnevu do niečoho pozitívneho. Namiesto toho, aby ste zúrili a vybíjali si zlosť na druhých, skúste touto energiou posilniť vaše odhodlanie a motiváciu niečo dokázať. Napríklad schudnúť, niečo nové sa naučiť, dokončiť rozrobené a nedokončené aktivity, ktoré už dlho čakajú vo vašom pláne.

čo robiť keď sa chcem zbaviť hnevu

Vo všeobecnosti však pomáha pohyb, ktorý je na odventilovanie negatívnych pocitov mimoriadne účinný. V akútnej situácii pomôže aj obyčajné poprechádzanie sa po miestnosti.

v domácnosti sa zíde

Odpustite a odpútajte sa 

Ako sa zbaviť hnevu, keď so sebou nosíte životom krivdy z minulosti? No, tak to je popravde nemožné. Takýto dlhodobý hnev je naozaj toxický a jedinou možnosťou, ako ho eliminovať, je odpustiť a odstrihnúť sa. Je naozaj márne vracať sa „k rozliatemu mlieku“ a posilňovať v sebe úplne zbytočne negatívne pocity. Môžete si dokonca vizualizovať odpútanie sa tak, že si v duchu predstavíte niť spojenú so situáciou či osobou, ktorú prestrihnete imaginárnymi nožnicami.

A keďže život so sebou prináša celkom prirodzene milé i nemilé chvíľky, kedy ste konfrontovaní okrem iných aj s emóciou hnevu, netreba brať hnev v zásade ako nepriateľa číslo 1. Dôležité je však to, aby ste si ním vy sami neublížili a neublížili ani druhým.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.