REKLAMA

Pamätáte si ešte na náš článok, ako vychádzať s cholerikom? Veru, nikto nechce byť označený za nerváka a cholerika. V jednom však majú tieto explozívne osoby výhodu. Nechávajú voľný priebeh nielen hnevu, frustrácii a zlosti, ale aj iným negatívnym silným emóciám. Tak ich vlastne nedusia v sebe a „nezarábajú si“ na rôzne ochorenia. Ako to však urobiť, aby ste hnevom nepoškodili seba či druhých naokolo? Ako sa zbaviť hnevu a zlosti? Tu je niekoľko tipov, ktoré určite stoja za vyskúšanie.

Odhaľte skutočnú príčinu vášho hnevu

Poznáte to, keď sa vo vás negatívne emócie zbierajú, zbierajú, zbierajú a napokon vybuchnete pre maličkosť? V prvom rade, keď sa chcete zbaviť hnevu opakujúceho sa v istých situáciách, treba byť k sebe úprimní a identifikovať podstatu zlosti. Inak povedané, pravý dôvod.

Skúste si spísať zoznam toho, čo vás dostáva do tohto nepríjemného zlostného stavu a napokon to zúžte na najhlavnejšie príčiny. Takto sa vám bude s hnevom pri jeho zbavovaní sa „pracovať“ oveľa lepšie. A je pravdepodobné, že tak budete vedieť urobiť aj reálne kroky k tomu, aby ste sa ďalej nemuseli rozčuľovať. Tiež tak budete môcť od zlostných výbuchov ochrániť tých, ktorí s príčinou vášho hnevu nebudú mať nič do činenia, pretože si uvedomíte pravý zdroj a vaše kroky k riešeniu situácie nadobudnú racionálnejšie kontúry.

Keď to na vás príde, dýchajte

Prvou pomocou proti záchvatu hnevu je staré osvedčené dýchanie zhlboka do bránice.

Keď aspoň 20-krát zhlboka nadýchnete a vydýchnete, akoby sa trochu metaforicky vzdialite od toho, čo vás rozčúlilo a viete sa na situáciu pozrieť objektívnejšie.

Čítaj aj: Je hnev jed alebo liek? A ako ho zvládať a ovládať? 

ako sa prejavuje hnev

Takéto vnútorné „izolovanie sa“ od problematickej situácie vás dokáže zachrániť pred nekonštruktívnym výbuchom zlosti.

Pokojne si k dýchaniu zakomponujte aj svoje prvky, ktoré vás dokážu upokojiť. Napríklad si v duchu zaspievajte obľúbenú pesničku, zopakujte si uvoľňujúce motto či afirmáciu, podupkajte si nohou a podobne.

Pochopenie správania iných vás odbremení

Pokiaľ vás dokážu ľahko vytočiť štipľavé poznámky či „dobre mienené rady“ druhých ľudí, pouvažujte, prečo má daný človek potrebu vypúšťať dané slová z úst. 

Odhalenie príčiny dokáže celkom upokojiť. Najmä v prípade, keď zistíte, že tieto slová nie sú vaším problémom, ale problémom dotyčného človeka, ktorý si potrebuje takýmto spôsobom uľaviť a preniesť na vás zo svojej negatívnej energie. Prečo by ste ale mali šíriť toto nepríjemné nastavenie ďalej? Komu to pomôže?

Ak teda nejde o konštruktívnu kritiku, ale napríklad len o nepodložené obviňovanie či podpichovanie, vedzte, že to naozaj nie je niečo, čo by vás malo zhrýzať. Práve zachovaním pokoja môžete slovného „útočníka“ dokonale odzbrojiť a spôsobiť v konečnom dôsledku to, že sa do vás prestane navážať. 

Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

Neberte si teda takéto slová k srdcu a ani ich zbytočne neanalyzujte, pretože ich cieľom nebolo nejakým spôsobom vám pomôcť, ale vyviesť vás z rovnováhy a rozčúliť.

REKLAMA

Ako sa zbaviť hnevu, keď to vo vás doslova vrie? Reagujte radšej menej a vyjadrujte sa stručne

Áno, je pravda, že niekedy sa hnevu naozaj nedá zbaviť na počkanie, ale vy sa potrebujete „udržať v normále“ a zbytočne v sebe (a možno aj druhých) nerozdúchavať ďalšie zlovestné emócie. Keď do vás vstúpi hnev, máte väčšiu tendenciu povedať niečo, čo vás môže neskôr mrzieť. Preto je dobré okrem predýchavania reagovať na problematickú situáciu radšej menej a pri komunikácii sa držať faktov. Stručnosť a vecnosť bude v takejto situácii vašou hlavnou devízou.

Nasmerujte energiu hnevu užitočne a neškodne pre druhých 

Ako sa zbaviť hnevu naozaj konštruktívne? Najlepšie je pretransformovať energiu hnevu do niečoho pozitívneho.

Namiesto toho, aby ste zúrili a vybíjali si zlosť na druhých, skúste touto energiou posilniť vaše odhodlanie a motiváciu niečo dokázať. Napríklad schudnúť, niečo nové sa naučiť, dokončiť rozrobené a nedokončené aktivity, ktoré už dlho čakajú vo vašom pláne.

Neprehliadni: Ako sa upokojiť pri strese? Spoznaj rýchle a efektívne riešenie

čo robiť keď sa chcem zbaviť hnevu

Vo všeobecnosti však pomáha pohyb, ktorý je na odventilovanie negatívnych pocitov mimoriadne účinný. V akútnej situácii pomôže aj obyčajné poprechádzanie sa po miestnosti.

Odpustite a odpútajte sa

Cestami života mnohí so sebou vezú „toxický náklad“ zo vzťahových sklamaní a rôznorodých neúspechov. Ako sa zbaviť hnevu, keď so sebou nosíte životom krivdy z minulosti? No, tak to je popravde nemožné. Takýto dlhodobý hnev je naozaj toxický a jedinou možnosťou, ako ho eliminovať, je odpustiť a odstrihnúť sa.

Tip od nás: Čo je dobré, keď ti hnev nedá ani zaspať? Pozri TU

Je naozaj márne vracať sa „k rozliatemu mlieku“ a posilňovať v sebe úplne zbytočne negatívne pocity. Môžete si dokonca vizualizovať odpútanie sa tak, že si v duchu predstavíte niť spojenú so situáciou či osobou, ktorú prestrihnete imaginárnymi nožnicami.

 

...

A keďže život so sebou prináša celkom prirodzene milé i nemilé chvíľky, kedy ste konfrontovaní okrem iných aj s emóciou hnevu, netreba brať hnev v zásade ako nepriateľa číslo 1. Dôležité je však to, aby ste si ním vy sami neublížili a neublížili ani druhým.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.