REKLAMA

Patríte k ľuďom, ktorí si maximálne užívajú jeseň so všetkými jej podobami? Či už slnečnú pestrofarebnú, alebo aj trochu pochmúrnu, zahmlenú a upršanú? Táto nezameniteľná atmosféra nás vyslovene pobáda k tomu, aby sme ju ešte viac podčiarkli. Jesenná výzdoba exteriéru a interiéru je na to ako stvorená. Vlastnoručne si ju vytvorte a budete mať o to väčšiu radosť.

A nebojte sa, že to bude na dlho. Pôjde to celkom ľahko. Hlavne pokiaľ už máte predpripravený materiál a tavnú lepiacu pištoľ, výzdoba bude hotová raz-dva. Zapojte aj deti. Papierové dekorácie či dekorácie z listov budú pravdepodobne ich doménou.

jesenná výzdoba pred dvere na dvere na stôl

Zdroj: Freepik

Vneste na svoje priedomia a do domovov farby jesennej krajiny i hrejivú útulnosť. Urobte si pohodlie a dotvorte atmosféru, nech láka k tomu, aby ste si rozsvietili sviečku, zabalili sa do deky, do ruky zobrali skvelú kávu alebo čaj a siahli po rozčítanej knihe. Hravo to dokážete. Vyzdobujte či už z nazbieraných prírodnín, nakúpených jesenných dekorácií, alebo aj z papiera a pár drobností, ktoré nájdete doma. Prinášame vám za priehrštie inšpirácie na jesennú výzdobu všetkého druhu.

Trendy jesenná výzdoba 2023

Aj keď je pravdou, že pre na dosiahnutie príjemnej jesennej nálady postačuje často i niekoľko klasík, ako sú napríklad huňaté deky, pár naaranžovaných tekvíc či iných jesenných plodov a škoricou voňajúce sviečky, predsa len, ak chcete držať krok s trendmi, môžete pre svoju jesennú výzdobu urobiť aj čosi navyše.

Bude sa hodiť: Návod, ako vyrezať tekvicu na Halloween: Tipy, triky aj vzory pre uľahčenie práce

ozdoby z prírodnín

Zdroj: Pinterest

Ak teda máte kreatívnu chvíľku, vrhnime sa na to. Vyberte si detaily alebo hlavnú dominantu pri vašom dekorovaní domácnosti z nasledujúcich tipov. Podľa dizajnérov by jesenná výzdoba 2023 mala obsahovať nasledujúce prvky. Mnohé z nich však už tradične patria aj medzi stálice v jesennom dekorovaní.

aranzmány na stôl a na stenu z prírodnín

Zdroj: Pinterest

V roku 2023 sú špeciálne v kurze retro a vintage doplnky. Do popredia sa kvôli udržateľnosti dostávajú predmety zo second handov. A márne nie je ani to, ak prevetráte pivnice a povaly, kde by ste mohli nájsť kúsky, ktoré sa po miernej úprave hodia do vašich jesenných aranžmánov. Dať veciam ďalšiu šancu na využitie je jednoducho IN aj EKO.

Dlhoročným trendom je to, keď si vytvoríte jesennú výzdobu sami. Všetky DIY kreácie sú tak vítané. Pokiaľ ich vytvoríte z prírodnín, je to pre vás bod navyše. Inšpirujete sa pokojne aj výtvormi z Instagramu a určite nebudete vedľa.

Trendy sú tiež textilné doplnky do jesenného interiéru z flanelu, pleteniny a zamatu. Pokiaľ ich budete vrstviť, vedzte, že idete v horúcom trende jesene. Závesy, obrusy, vankúše a obliečky preferujte v typických jesenných farbách, čo je hnedá, horčicovo oranžová, bordová, medovo žltá a zelená. Obklopte sa mäkkými dekoračnými vankúšikmi.

trendy jesenný textil

Zdroj: Freepik

Pálenie sviečok je na jeseň klasikou. V roku 2023 by mali byť v trende predovšetkým mohutné hrubé sviečky a výrazné svietniky, ideálne v zlatej farbe, prípadne aj v rustikálnom štýle.

...

Jesenná výzdoba pred dvere

Vyzdobovanie začína už pred bytom či domom. Priedomia bývajú výkladnými skriňami jesennej atmosféry, a to či už v maximalistickom štýle s množstvom tekvíc, stojacich i závesných dekorácií, alebo v minimalistickejšom duchu, keď na jeseň odkáže možno len decentná dekorácia s vresom v kvetináči alebo pár ozdobných tekvíc položených na slame.

jesenná výzdoba pred dvere
REKLAMA

Zdroj: Pinterest

Poslednú dobu sledujeme trend, keď sú dekorácie pred dverami zámerne ťahané viac do výšky. Buď sú zavesené pomerne vysoko, alebo sú vďaka dekoratívnym prvkom vygradované do výšky smerom od zeme. Môžete to sledovať napríklad na pôvabne uložených debničkách, ktoré obsahujú ďalšie jesenné prvky.

Čo na stôl a na okná?

Typické jesenné kvety môžu zdobiť interiér aj exteriér. Aranžmány na stoly si viete vyrobiť nielen zo živých kvetov, ale aj zo sušených a prípadne i umelých. Chryzantémy, vresy či veternice doplňte v aranžmánoch prírodninami a samozrejme, tekvičkami.

jesenná výzdoba na stôl tekvice prírodniny

Zdroj: Pinterest

Nezabudnite na jesennú výzdobu podobločníc, ktorým môžu kraľovať v kvetináčoch okrasné kapusty, ťahavé brečtany, vresy, a to všetko podčiarknuté inými dekoratívnymi predmetmi, napríklad z prútia, slamy, kukuričných klasov, konárikov s červenými plodmi i z lampášikov.

jesenné dekorácie z prírodnín

Zdroj: Pinterest

Jesenné dekorácie z listov

Jednou z najkrajších prírodnín na jeseň, ktoré môžete využiť do svojich aranžmánov, sú jeseňou sfarbené listy. Dekorácie z jesenných listov pôsobia jemne a aj práca s nimi by mala byť opatrnejšia. V jesennej výzdobe vydržia v top stave, keď ich navoskujete.

...

To znamená, že ich ponoríte do roztopeného parafínu, vyberiete vďaka pinzete a necháte na papieri na pečenie vyschnúť. Na parafínový kúpeľ využite parafínové sviečky, ktoré dostanete do tekutého skupenstva tak, že ich ponoríte v nádobe do hrnca s horúcou, nie však vriacou vodou.

jesenná výzdoba z listov

Zdroj: Pinterest/Freepik

A aké jesenné dekorácie z listov si môžete vytvoriť? Efektne vyzerá už kytica veľkých pestrofarebných listov vo váze. Ďalej môže ísť o závesnú dekoráciu na dvere, ale aj na okná.

Ďalšie tipy na jesennú výzdobu: Jesenné vence na dvere: Veľa čarokrásnej inšpirácie 

V kombinácii s ďalšími prírodnými materiálmi, ako sú gaštany, šišky, žalude, šípky, škrupinky z orechov či mach, sú tiež ideálne do aranžmánu na stôl či na komodu. Skúste nimi ozdobiť svietniky či obaly na sviečky. Pekne ukážu aj ako dekorácie na rámoch.

jesenné dekorácie z listov

Zdroj: Pinterest/Freepik

Listy sú taktiež skvelou prírodninou pre detské aktivity, ako je lepenie na papier, pričom výsledkom môžu byť roztomilí ježkovia, rôzne postavičky, prípadne čarovná jesenná krajina. Obrázkami si potom môžu deti hrdo vyzdobiť steny detskej izby.

Jesenná výzdoba z papiera

Aj papier je veľmi dobrým materiálom na výrobu DIY dekorácií na jeseň. Deti sa s ním vyšantia. Vytvorte si spolu s nimi papierové tekvičky, závesné ozdoby s ježkami, hubami či povystrihovanými listami, ale na papier môžete pootláčať aj farbami pomaľované reálne listy a vytvoriť tak pôsobivý jesenný obraz. No možností na kreácie s papierom je omnoho viac.

Tak oslávte jeseň tým, že si vyzdobíte domácnosť dekoráciami pred dvere, ale aj na dvere, na stôl i na okná. Veríme, že s našimi inšpiráciami na jesennú výzdobu 2023 vdýchnete vášmu domovu to pravé a neopakovateľné dušičkovské čaro.

Ďalšia inšpirácia na dekorovanie: Živá vianočná výzdoba: Vianočná ruža a vianočný kaktus

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.