Aj sa dá povedať, že hlavná bylinkárska sezóna skončila s príchodom chladnejších jesenných dní, ešte stále máte možnosť natrhať si liečivé rastlinky, ale predovšetkým vykopať ich korene alebo si nazbierať z ich plodov. Viete, ktoré sú tie najlepšie jesenné bylinky v našom pásme? Vybrali sme pre vás jesenné plody a bylinky, v ktorých príroda ešte pred zimou skoncentrovala to najlepšie pre zdravie.
Neprehliadnuteľné a hodnotné šípky
Keď sa v jesennom období objavia na ruži šípovej, latinsky Rosa canina, krásne lesklé červené plody, netreba váhať so zberom. A to najmä v prípade, keď sú už šípky pekne vyfarbené a prejdú prvým mrazom. Myslí sa tým ale len prízemný mráz, ktorý nespôsobí zmäknutie plodov.
Zrelé plody šípok majú dvakrát viac vitamínu C ako nie úplne dozreté, ktoré sú sfarbené skôr do oranžova. Ak sa rozhodnete nazbierať si šípky, počkajte na pekné slnečné počasie a vyberte si miesto vzdialené od ciest.
Šípky obsahujúce vysoké množstvo vitamínu C môžete využívať čerstvé a taktiež si ich nasušiť do zásoby. Neskôr počas zimného obdoba zaiste oceníte horúci šípkový čaj, ktorý napomôže v boji proti nádche či chrípke, ale taktiež preventívne zvýši odolnosť organizmu. Okrem posilnenia imunity majú šípky i močopudný účinok.
Neprehliadni: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty
Šípky môžete vyčistené, rozpolené a zbavené jadierok sušiť rozložené na plechu s papierom alebo v sušičke, prípadne v rúre pri veľmi nízkej teplote a pootvorených dvierkach. Po usušení ich rozdrvte alebo rozmixujte a uskladnite vo vzduchotesnej nádobe.
Jesenné plody hlohu obyčajného plné zdravia
Hloh obyčajný je ker, ktorý má plody podobné šípke, no menšie. Skrývajú v sebe poklad pre zdravie. Obsahujú vitamíny C a B, karotény, flavonoidy a tiež triesloviny či pektíny. Ich liečivá sila dokáže harmonizovať tlak, či už vysoký, alebo nízky, ale tiež zlepšujú priechodnosť ciev.
Plody hlohu obyčajného sú jedlé hneď po dozretí, čo býva v čase septembra až októbra. Z čerstvých plodov si môžete pripraviť marmeládu či sirup a zo sušených liečivý čaj.
Neprehliadni: Vyber si z blahodarných sirupov, tinktúr a štiav nielen z jesenných plodov
Medzi typické jesenné bylinky patrí aj horec žltý
Horec žltý, latinsky Gentiana lutea, je zaujímavý najmä tým, že sa radí medzi najlepšie bylinky na žlčník. Okrem toho podporuje trávenie, ozdravuje pečeň a zvyšuje chuť do jedla.
Tak ako aj pri iných bylinkách, aj pri horci sa v jesennom období zameriavame na liečivé korene. Predovšetkým v októbri a novembri sa vykopávajú korene starších rastlín, a to ideálne štvor až päťročných.
Na žihľavu nezabúdajte ani na jeseň
O zdravotných účinkoch žihľavy dvojdomej, latinsky Urtica dioica, a to najmä mladých výhonkoch objavujúcich sa počas skorej jari, sme už písali. Z mnohých priaznivých účinkov žihľavy spomenieme aspoň čistenie krvi, dopĺňanie železa a boj proti anémii či odstraňovanie zápalov v tele.
Žihľava však patrí aj medzi obľúbené jesenné bylinky, keď sa zberajú nie stonky, ale podobne, ako je to u mnohých iných liečiviek v tomto ročnom období, korene.
Pozri tiež: Žihľava a jej účinky pre zdravie aj krásu
Koreň žihľavy, resp. pŕhľavy je vhodný napríklad na prípravu odvaru, ktorý sa používa na oplachovanie vlasov pri ich nadmernom vypadávaní. Taktiež sa z neho robia tinktúry na vnútorné čistenie krvi.
Prečo si nasušiť koreň čakanky?
Cichorium intybus, čiže čakanka obyčajná, je známa svojimi modrými kvietkami. Počas leta sa zberá práve kvitnúca vňať, no na jeseň sa vykopávajú jej podzemné časti. Koreň čo najrýchlejšie ho umyjeme a nakrájame na kúsky s dĺžkou 15 centimetrov. Vysušený koreň čakanky sa používa na zápar kvôli zdravotným benefitom.
Čo dokáže? Napríklad znormalizovať vysoký krvný tlak, podporiť vylučovanie žlče i chuť do jedla. Taktiež má protizápalové účinky a pomáha čistiť krv, resp. detoxikovať organizmus. Čakanka, a to ako vňať, tak aj korene, obsahujú okrem živíc, glykozidov či cholínu i rozpustnú vlákninu inulín s probiotickými účinkami.
Koreň lopúcha využijete zvonka i zvnútra
Mladé jednoročné korene lopúcha väčšieho, latinsky Arctium lappa, sa zbierajú od septembra až do novembra a následne až skoro na jar.
Koreň lopúcha má mnoho zdravotných účinkov a dokonca vďaka polyacetylénovým zložkám tridekadientetraínu a tridecenpentaínu pôsobí i antibioticky a antimykoticky.
Zaujme ťa: Kapsička pastierska – účinky a využitie: Kedy si dať čaj a kedy obklady?
Taktiež pozitívne vplýva na látkovú výmenu, má močopudný účinok, podporuje detoxikáciu organizmu a tiež zlepšuje činnosť obličiek. Pri použití zvonka pôsobí proti vypadávaniu vlasov a využíva sa tiež na liečbu akné i reumatizmu.
Ešte jeden tip pred tým, ako začnete sušiť korene spomínaných jesenných byliniek. V prvom rade ich zbavte zeminy, umyte a osušte. Miesta napadnuté hmyzom odrežte a hneď spracujte. Ideálne vysušte v sušičke alebo pri nízkej teplote (nemôže prekročiť 35 stupňov Celzia) v pootvorenej rúre. Správne usušené časti byliniek sú krehké a pri dotyku sa mrvia.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik