REKLAMA

Väčšina z nás miluje jasné a vzdušné  priestory a práve v nich sa cíti príjemne. Naopak tmavé miestnosti s nedostatkom svetla dokážu negatívne ovplyvniť našu náladu. Ako presvetliť tmavý byt?

Ponúkneme vám osvedčené tipy a triky na rozjasnenie miestnosti. Možno sa aj vo vašom byte či dome nájde izba, v ktorej nie je vyhovujúca svetelnosť. Ani tmavá miestnosť však nie je neriešiteľným problémom.

Príčinou zlej svetelnosti v byte môže byť:

  • orientácia na sever,
  • malé okná,
  • nízke stropy,
  • mohutné závesy,
  • nedostatok umelého svetla,
  • terén alebo rastliny, ktoré blokujú prirodzené svetlo. 

7  tipov, ako presvetliť tmavý byt

Pokiaľ chcete do bytu dostať viac svetla a dosiahnuť vytúžené prejasnenie tmavých miestností, držte sa nasledujúcich tipov.

Ďalšia skvelá inšpirácia: Ako vybieliť zažltnuté záclony: Aj tie staré a zašednuté budú vyzerať ako nové

Vymaľujte

Vymaľovanie môžeme považovať za prvý a zásadný krok k tomu, ako presvetliť tmavý byt či akúkoľvek miestnosť. Tmavé farby vytvárajú dojem menšieho a stiesnenejšieho priestoru. 

Výber farieb ovplyvňuje vnímanie rozmerov a vzdialenosti. Sýte farby vzdialenosť opticky približujú, svetlejšie ju zdanlivo odďaľujú. Nemusíte vymaľovať len na bielo, vhodné  sú odtiene béžovej, bledožltej, bledomodrej farby. Najlepší efekt získate, ak sa budete držať neutrálnej časti spektra. Bytoví dizajnéri uvádzajú, že severne orientované izby si žiadajú teplé odtiene, ktoré nahrádzajú slnečné lúče. 

presvetlenie bytu

Biely strop

V miestnostiach s nedostatkom svetla vymaľujte strop zásadne bielou farbou. Miestnosti opticky dodá výšku. Biela farba odráža svetlo, čím priestor pôsobí jasnejšie. 

REKLAMA

Závesy a žalúzie

Tmavé žalúzie a mohutné závesy blokujú prirodzené svetlo. Vaše súkromie sa zachová, aj keď na okná dáte biele žalúzie a závesy v bledých odtieňoch alebo biele záclony. Tam, kde je svetla málo a nevidno dovnútra, nechajte okno bez zatienenia, aby bol tok svetelných lúčov do miestnosti čo najväčší. Tiež odstráňte z parapetnej dosky všetky predmety vrátane rastlín, ktoré bránia prechodu svetla do miestnosti.

Svietidlá

Aby ste podporili dojem svetlej miestnosti, využite umelé svetlo. Uvádza sa, že každá miestnosť má mať minimálne tri svetelné zdroje v rôznych výškach, aby sa svetlo rovnomerne rozptýlilo po miestnosti. Teda okrem stropného osvetlenia, lustra alebo podhľadových svietidiel, využite nástenné svietidlá, stojace lampy  alebo bodové svetlá či LED pásiky. Verte, že ich vhodný výber a umiestnenie dokáže divy.

Zrkadlo

Je všeobecne známe, že zrkadlá zväčšujú priestor. Sú skvelým spôsobom, ako dostať do priestoru viac svetla a zároveň sú aj zaujímavým dekoratívnym prvkom a dokážu dodať miestnosti hĺbku. To neznamená, že musíte nainštalovať zrkadlá od podlahy až po strop.

zrkadlá v byte

Väčšie zrkadlo v ráme dokáže dizajnovo dotvoriť interiér. Umiestnite ho na stenu oproti oknu. Takto bude zachytávať a odrážať prirodzené svetlo. Zavesenie zrkadla na správne miesto prinesie okamžitý svetelný efekt.

Tmavý nábytok a podlaha

Do miestností, kde chýba svetlo, sa nehodí tmavý masívny nábytok. Tmavá farba pohlcuje svetlo. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac, takže neprežeňte to s množstvom nábytku v miestnosti. Ak nechcete investovať do nového, premaľujte drevený nábytok svetlými a možno aj veselšími farbami. Na trhu je niekoľko druhov farieb, ktoré nevyžadujú odstránenie laku, čo veľmi zjednoduší prácu.

Dizajnéri odporúčajú v malých miestnostiach použiť priehľadný nábytok alebo nábytok s lesklým povrchom. Všetky hladké povrchy, ktoré odrážajú svetlo, opticky zväčšujú priestor. Pozor teda na hrubé materiály, a to platí aj na koberce, ktoré miestnosť zmenšujú.

Tmavé podlahy jednoznačne pohlcujú svetlo. Pretože výmena interiérovej dlažby predstavuje nákladné riešenie, zvážte jej prekrytie svetlejším kobercom, ktorý bude svetlo odrážať a priestor zútulní. Takáto zmena vás isto poteší.

Pozri aj: Použiť detský olejček na pleť? Skús tieto overené triky

ako presvetliť tmavý byt

Tip na záver, ako ešte presvetliť tmavý byt

Vieme, ako sa za krátky čas dokáže zaplniť miestnosť zbytočnosťami. Neporiadok a množstvo drobností zmenšujú priestor. Odstráňte teda všetko, čo nepotrebujete, poupratujte, odložte veci do skriniek. Aby ste prejasnili svoj príbytok, skryte všetko, čo nemá byť vidieť a priestor okolo vás sa zase o niečo odľahčí.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.