Úrazy sú pomerne časté u malých detí, ale nevyhnú sa im ani dospelí. Pády na bradu pri hre alebo športové akcie bez použitia chráničov môžu mať na svedomí rozrazenia a krvácanie pier aj poranenia v ústnej dutine. Dnes nebudeme riešiť vybitie zubov či ich posunutie následkom úrazu. To je nehoda, ktorú treba riešiť pohotovostne. Pokiaľ preferujete šport, v ktorom môže byť váš chrup v ohrození, určite zvážte ako prevenciu TOTO. Dnes si ale povieme špeciálne o prvej pomoci pre krvácajúce narazené ďasno a ústa.

REKLAMA

V prvom rade pokoj

Úrazy pier či ústnej dutiny môžu na prvý pohľad vyzerať oveľa desivejšie, ako v skutočnosti sú. A to najmä preto, že ide o naozaj výdatne prekrvenú oblasť, ktorá následkom úrazu, celkom logicky, aj viac krváca. V prvom momente je teda vašou úlohou zastaviť krvácanie a až potom zistiť rozsah škôd.

Ako na zastavenie krvácania a dezinfekciu narazeného ďasna?

Ešte pred zastavením krvácania však pozor. Pamätajte, že pokiaľ je rana v ústach zašpinená, treba z nej najskôr odstrániť nečistoty.

Vonkajšie rany na perách premyte vodou a použite dezinfekciu. Aj poranenie ďasien preplachujte niekoľko minút studenou vodou. Pri zastavení krvácania vám pomôže čistý obväz, gáza či bavlnená textília, ktorú pritlačíte na ranu. 

REKLAMA

Oplatí sa vedieť: Jačmeň na oku: Ako sa ho zbaviť domácou liečbou?

narazené ďasno u dieťaťa
Ranu ochladzujte a udržiavajte čistú. Chlad zastavuje krvácanie a pôsobí proti bolesti a napuchnutiu. Poslúži vám na to napríklad ľadová kocka zabalená v čistej textílii. Postihnuté miesto môžete ochladzovať každú hodinu zhruba 10 minút.

Majte situáciu pod kontrolou

Miesto poranenia si dobre prehliadnite a pravidelne kontrolujte. Narazené ďasno, no ešte skôr natrhnutie či rany pier za sebou neraz zanechávajú jazvy. Niekedy si teda poranenia vyžadujú stehy, preto je návšteva lekára na mieste.

Neustále krvácanie, ktoré neprestáva ani po piatich minútach tlaku na ranu, či rana spôsobená špinavým predmetom, znamená, že musíte okamžite navštíviť pohotovosť. A aj vtedy, keď pohotovosť nebude nutná, sledujte starostlivo, či sa stav rany zlepšuje. V prípade poranenia ďasien odporúčame, aby ste navštívili zubného lekára, keďže sa môžu vyskytnúť komplikácie.

Predovšetkým vtedy, keď narazené ďasno neustále bolí, ak je rana na ňom hrubšia či dlhšia ako jeden centimeter, okraje rany sú nerovné, prípadne sa rana nehojí, ale naopak oblasť napuchne alebo sa objaví hnis.

Zaujme ťa: Vatové tyčinky do uší: Používaš ich správne a používaš tie správne?

narazené ďasno bolesť
Pri vyššie uvedených komplikáciách stomatológ vyhodnotí vážnosť situácie najlepšie a určite netreba jeho návštevu viac odkladať.

Tip na záver

Aj pri menších poraneniach ďasien sa oplatí preplachovať ústa repíkovým odvarom a poranené miesta nedráždiť príliš tvrdou stravou. Vhodnejšou voľbou je strava kašovitej konzistencie.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.