V prvom rade pokoj
Úrazy pier či ústnej dutiny môžu na prvý pohľad vyzerať oveľa desivejšie, ako v skutočnosti sú. A to najmä preto, že ide o naozaj výdatne prekrvenú oblasť, ktorá následkom úrazu, celkom logicky, aj viac krváca. V prvom momente je teda vašou úlohou zastaviť krvácanie a až potom zistiť rozsah škôd.
Ako na zastavenie krvácania a dezinfekciu narazeného ďasna?
Ešte pred zastavením krvácania však pozor. Pamätajte, že pokiaľ je rana v ústach zašpinená, treba z nej najskôr odstrániť nečistoty.
Oplatí sa vedieť: Jačmeň na oku: Ako sa ho zbaviť domácou liečbou?
Majte situáciu pod kontrolou
Miesto poranenia si dobre prehliadnite a pravidelne kontrolujte. Narazené ďasno, no ešte skôr natrhnutie či rany pier za sebou neraz zanechávajú jazvy. Niekedy si teda poranenia vyžadujú stehy, preto je návšteva lekára na mieste.
Neustále krvácanie, ktoré neprestáva ani po piatich minútach tlaku na ranu, či rana spôsobená špinavým predmetom, znamená, že musíte okamžite navštíviť pohotovosť. A aj vtedy, keď pohotovosť nebude nutná, sledujte starostlivo, či sa stav rany zlepšuje. V prípade poranenia ďasien odporúčame, aby ste navštívili zubného lekára, keďže sa môžu vyskytnúť komplikácie.
Zaujme ťa: Vatové tyčinky do uší: Používaš ich správne a používaš tie správne?
Tip na záver
Aj pri menších poraneniach ďasien sa oplatí preplachovať ústa repíkovým odvarom a poranené miesta nedráždiť príliš tvrdou stravou. Vhodnejšou voľbou je strava kašovitej konzistencie.
Foto: Freepik