REKLAMA

Jačmeň na oku, resp. jačmenné zrno, ale i vlčie zrno, trápi celkom bežne ako deti, tak aj dospelých. Dalo by sa dokonca konštatovať, že jeho výskyt u detí býva častejší. A keďže ide o zdravotný problém, ktorý sa v horšom prípade rieši chirurgicky, ľudia hľadajú v prvom rade iné alternatívy liečby. Niektorí čakajú, kým jačmeň sám zmizne, resp. praskne, zatiaľ čo ďalší k jeho tzv. dozretiu a rýchlejšej eliminácii využívajú domáce či bežne dostupné ingrediencie. 

Oslovujú vás na liečbu jačmeňa či podobného vlčieho zrna skôr bylinky alebo v lekárni voľne dostupná masť na jačmeň? Ktoré prostriedky z babských receptov patria medzi najúčinnejšie a čo aj reálne pomáha? Ako sa zbaviť jačmeňa, ale aj vlčieho zrna čo najrýchlejšie a najefektívnejšie? Čítajte ďalej.

...

Babské recepty na jačmeň vyskúšajte len v tomto prípade

Samozrejme, skôr ako sa vrhnete na domácu liečbu jačmeňa, treba problém prekonzultovať s lekárom, ideálne priamo s oftalmológom. Len on vie presne určiť, či ešte domáca liečba ešte zaberie alebo už nie. Prípadne predpíše masť či kvapky, ktoré riešenie tejto nepríjemnosti urýchlia. Alebo odporučí voľne dostupné liečivo, ako je napríklad TOTO.

Ale v prvom rade doktor potvrdí alebo vyvráti, či ide naozaj o jačmeň na oku. Opuch viečka môže totiž signalizovať aj iné diagnózy. A teda aj jačmeň na oku sa dá laikom ľahko zameniť za iný očný problém, napríklad za zápal postihujúci spojivky a podobne.

Návšteva lekára je teda nevyhnutnosťou. Okrem identifikovania problému môže taktiež predpísať ophthalmo-framykoin, čo je účinné antibiotikum, ktoré pri niektorých typoch jačmeňa funguje veľmi dobre. 

Neprehliadni: Ľubovník bodkovaný: Využiješ čaj alebo olej z neho?

jačmeň v oku

No a následne platí, že čím skôr začnete s liečbou, tým je aj možnosť zbaviť sa jačmeňa na oku či vlčieho zrna bez rezania reálnejšia. 

Jačmenné zrno (hordeolum) alebo vlčie zrno (chalazión)? V čom je rozdiel?

Na úvod ešte treba, čo sa liečenia týka, spomenúť rozdiel medzi jačmeňom a vlčím zrnom v oku, presnejšie na viečku. Sú si podobné, no rozdiel v ich umiestnení a zasiahnutí žliaz ovplyvňuje, akú veľkú šancu máte zbaviť sa tohto „vriedku“ aj nižšie spomínanými babskými radami.

Zatiaľ čo sa jačmeň na oku (hordeolum) utvára upchatím a infikovaním povrchových žliazok na okrajoch viečka a býva bolestivý, tak menej nepríjemné, no hlbšie žľazy zasahujúce vlčie zrno (chalazión) umiestnené zvnútra viečka sa lieči komplikovanejšie a zdĺhavejšie.

Nutnosť chirurgického zásahu stúpa práve v prípade vlčieho zrna. Stále však môžete na jeho liečbu využiť aj všetky nižšie spomínané domáce prostriedky.

Pokiaľ však už lekár odporučí chirurgické odstránenie, nebráňte sa mu. Je to v prípade dospelého človeka rýchly ambulantný zákrok vyžadujúci si len lokálnu anestéziu. V prípade malých detí je to trochu komplikovanejšie a môže byť nutná celková anestézia s hospitalizáciou. Nič to však nemení na tom, že je to len drobný chirurgický zákrok, vďaka ktorému budete mať okamžite po probléme. 

Príčiny vzniku jačmeňa a príznaky – hordeolum na dolnom či hornom viečku

Jačmeň na oku, po latinsky hordeolum, je v podstate hrčka či lepšie povedané vriedok naplnený hnisom na okraji horného či dolného viečka.

Ku vzniku jačmeňa dochádza pri zápale mazovej žliazky, čo je spôsobené upchatím jej vývodu mazom alebo zvyškami nečistôt. Z titulu zanášania nečistôt je jačmeň u detí takým frekventovaným problémom. Rukami si prejdú oči po hre v pieskovisku a podobne.

REKLAMA

Prejsť do lekárne s voľne dostupným a efektívnym liečivom na očný jačmeň i vlčie zrno >>>

jačmeň na hornom viečku u dieťaťa

Ako maz, tak aj nečistoty utvárajú ideálne prostredie na množenie baktérií a samotný vznik jačmeňa. Jeho klasickými príznakmi je zdurenina a diskomfort spojený s bolesťou, pálením či rezaním. 

Príčinami vzniku jačmeňa na oku sú najčastejšie: chytanie očí zašpinenými rukami, slabá imunita, nedostatočné odličovanie, prašné prostredie, výrazne mastná pleť aj preťažovanie očí (napr. pri nosení nevhodných dioptrií, pri dlhodobej práci s počítačom).

Domáca liečba jačmeňa na oku s najlepším efektom

Zabudnite na vytláčanie, zabudnite na aplikáciu agresívneho jablčného octu či zubnej pasty. Takýto prístup by vám mohol skôr uškodiť. Nasledujúce recepty na liečbu jačmeňa sú overené a jemné. Keď už by vám aj náhodou nepomohli, v konečnom dôsledku neublížia.

Základom domácej liečby jačmeňa sú studené i teplé obklady. Studené obklady sa používajú v akútnom štádiu, keď jačmeň spôsobuje bolesť, rezanie a treba oblasť upokojiť. 

Pozri aj: Návod na octové ponožky: Pozri, kedy a ako využiť túto osvedčenú babskú radu 

jačmeň v oku liečba

No a vďaka teplým obkladom zas jačmeň „dozrieva“ a skôr dôjde k jeho prasknutiu, resp. hovorí sa aj o vstrebaní.

Jačmeň na oku – čo reálne pomáha?

Nasledujúce ingrediencie liečivý efekt obkladov ešte viac posilnia. Na obklady používajte čistú gázu alebo vatové tampóny. Pred aplikáciou obkladov si vyberte z očí kontaktné šošovky, pokiaľ ich nosíte.

> Bylinka s názvom očianka Rostkovova sa v ľudovom liečiteľstve používa na rôzne neduhy. Napríklad na tie s trávením alebo proti zahlieneniu. No je to tiež TOP bylinka bojujúca proti jačmeňu na oku. Potrebovať budete sušenú vňať tejto liečivej bylinky, ktorú povaríte v 2 dcl vody 10 minút. Po prefiltrovaní výluh použite na teplý obklad. Na viečkach ho nechajte 10 minút. Ako aj v nasledujúcich postupoch, tak i v tomto je vhodné aplikáciu obkladu opakovať denne aj 3 či 4-krát.

> Už sme spomínali aj širokospektrálne účinky aloe vera, ktorá pomôže napríklad s popáleninami od slnka či akné. V prípade jačmeňa možno aplikovať odrezaný kúsok rastlinky, pokiaľ si ju doma pestujete, prípadne využiť kúpený 100 % gél. Gél z aloe dajte na tampón či gázu a priložte na jačmeň a nechajte 10 minút pôsobiť.

> Obklad z teplého zeleného čaju má upokojujúce aj antibakteriálne účinky. Postupujte tak, že gázu alebo vatový tampón ponoríte do silného a už mierne vychladnutého výluhu zo zeleného čaju.  Dobre vyžmýkajte a obklad aplikujte na postihnuté viečko. Odporúča sa taktiež na obklad používať samotné vrecúška zeleného čaju, ktoré v sebe majú koncentrovanú liečivú silu.

Prejsť do lekárne s voľne dostupným a efektívnym liečivom na očný jačmeň i vlčie zrno >>>

čajové obklady na jačmeň na oku

> Bórová voda býva často prvou záchranou pri problémoch s očami, a tak je to i v prípade jačmeňa na oku. Obklady z bórovej vody, čo je riedená kyselina boritá, majú dezinfekčné, antibakteriálne i upokojujúce účinky. Tento obklad patrí medzi studené, bórovú vodu teda nenahrievajte. Aplikujte ju na gázu či tampón a priložte na viečko s jačmeňom na 10 minút. Môžete ho ním aj jemne potierať.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.