REKLAMA

Každý nejakého istotne pozná. Toxického človeka, ktorý lezie na nervy, je citovým upírom, intriguje, vytvára napätie či konflikty. Ktorí ľudia berú energiu? Pokiaľ chcete vedieť, čo za typ toxického človeka vám konkrétne skrížil cestu, nazrite do nasledujúcej kategorizácie. Niektorí toxickí ľudia sú odhaliteľní takmer hneď, iní sú sofistikovanejší, no o to nebezpečnejší. Týmto osobám sa treba vyhýbať, ako sa len dá.

Bezbrehá rapotačka

Poviete si, že tomuto typu človeka sa nezavrú ústa ani v spánku. Nenechá vás dohovoriť myšlienku, skáče do reči a rozširuje fámy a klebety na počkanie. Kto veľa rozpráva, oberá druhých o energiu, no taktiež sa až tak veľa od druhých nedozvie. Prípadne si naformuluje svoju verziu pravdy.

Pokiaľ je dialóg monológom a nerešpektuje druhého, je to vyčerpávajúce. Najlepšie riešenie je vôbec sa s rapotačkami nekontaktovať alebo aspoň minimalizovať kontakt s nimi. Pokiaľ sa inak nedá a vy musíte byť s rapotačkou, snažte sa vytvoriť si aspoň vnútorný odstup od jej informačného pretlaku. Dať si môžete aj medovkový čaj na upokojenie nervov. Osvedčeným je tiež extrakt z ľubovníka bodkovaného, ktorý obsahuje aj prírodný doplnok Modin.

Toxickí ľudia za oponou – šedá eminencia alebo sofistikovaný klebetník

Tvári sa, že je vaším priateľom, pritom za chrbtom spriada siete. Pozor na to, ak z vás niekto vyťahuje informácie osobného charakteru, ale na druhej strane toho o sebe veľa neprezradí. Mala by vám začať blikať v hlave červená kontrolka.

Šedá eminencia má väčšinou zásadný vplyv na niekoho dôležitého. Niekoho, koho slovo zaváži a rozhoduje. Tento typ toxického človeka ťahá v pozadí nitkami vo váš neprospech. Možno vás považuje za konkurenciu, prípadne je za tým niečo iné. V každom prípade však svojím konaním dokáže poriadne zamiešať karty. Vplyvnej osobe donáša informácie, rozlične ich prispôsobuje a vytrháva z kontextu. Dosahuje tak svoje osobné ciele bez ohľadu na to, koho popritom zničí. 

Vybrali sme: Intrigy v práci: Odhaľ desivé metódy a bráň sa! 

Vidí len seba – zhubne pôsobiaci egocentrik

Tento človek má v epicentre pozornosti len sám seba a typická je preňho tiež tendencia vidieť svet čierno-bielo. Buď mu ľudia idú po ruke, zbožňujú ho, pomáhajú mu vo dne v noci a obletujú ho, alebo sú to nepriatelia, ktorých treba pošpiniť, ohovoriť, udupať do zeme. Keď niečo chcú, idú takpovediac cez mŕtvoly a nemajú problém využívať psychickú manipuláciu.

Pokiaľ chcú egocentrici (prípadne ľudia s narcistickou poruchou) urobiť dojem, dokážu sa celkom obstojne pretvarovať, časom však vyjde na povrch ich pravá podstata.

Okrem seba nedoprajú druhým nič dobré. Ich emocionálna inteligencia je na minimálnej úrovni, takže dokonca nie je v ich silách pochopiť, prečo ich ľudia opúšťajú a stránia sa ich. 

Neprehliadni: Psychopat ako partner alebo kolega? Cesta do záhuby môže vyzerať takto

REKLAMA
toxickí ľudia

Vyčerpávajúca negativistická primadona

Taktiež potrebuje pozornosť, čím je väčšia, tým lepšie. Pred svojím „publikom“ potom prezentuje svoje emócie a popudy rôzneho charakteru. Väčšinou však ide o znechutenie, sklamanie, rozladenie a podobne.

V zásade však tejto toxickej osobe nemusí ísť o to, aby vás zničila, ale jej prítomnosť rozhodne nebýva nejak povzbudivá či nebodaj podnetná. Pokiaľ sa vám sťažuje, neskĺznite do jej poľutovania, pretože inak bude vašu prítomnosť vyhľadávať a prisaje sa na vás ako pijavica.

Nebezpečný tvorca konfliktov

Ktorí ľudia berú energiu a znepríjemňujú život pravdepodobne najintenzívnejšie zo všetkých z kategórie toxických osôb? V tejto neslávnej zbierke sa zaiste vyníma tvorca konfliktov, ktorý potrebuje byť neustále s niekým „na nože“.

K životu potrebuje tvorca konfliktov akciu a pokiaľ nie je niečím výdatne zamestnaný, svoju energiu si dobíja pri vyvolávaní konfliktov. Títo toxickí ľudia majú výbušnú povahu, takže sa ani nemusia veľmi snažiť a napätie či spor je raz-dva na svete.

Tiež ťa zaujme: Ako zistiť povahu človeka? Všímaj si týchto 5 vecí

S vyslovene agresívnymi jedincami tohto typu je ideálne rozprávať sa na verejnosti, kde je nižšie riziko vyvolania prudkej či násilnej reakcie. Taktiež z takejto situácie možno ľahšie odísť.

Sofistikovanejšie verzie tvorcov konfliktov sa zas vyžívajú v tom, že si vytvárajú z priateľov a známych koalície a opozície. no a keď príde čas, môžu aj vás zatiahnuť do vojny, o ktorej ste ani len nemali potuchy.

Toxickí ľudia, o ktorých bola reč, sa vyznačujú rôznymi stupňami toxicity. Niektorých je ideálne naozaj zo svojho života dostať preč, iní sú v obmedzenej miere na krátky čas tolerovateľní. Samozrejme, závisí aj od vašej citlivosti v sociálnej sfére, čo ešte necháte tak a mávnete nad tým rukou a čo je už cez čiaru. Nenechajte sa však dobrovoľne ničiť a „vyciciavať“, pretože keď dôjdete za istú hranicu, môže sa napokon aj z vás stať pod vplyvom negatívnych okolností toxická osobnosť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.