REKLAMA

Odhadnúť pri prvom stretnutí povahu človeka nemusí byť jednoduché. No vedieť o vlastnostiach druhého a type jeho charakteru čo najskôr, je zaiste veľkým benefitom. Nový sused či kolegyňa? Niektorí ľudia sa vyfarbujú dosť dlho. No a to so sebou prináša aj isté riziká. 

Ako zistiť povahu človeka po predstavení sa a prvom rozhovore? Buďte všímaví a zamerajte sa na nasledovné signály, ktoré spomenieme v článku. Okrem spôsobu predstavenia, vizuálnych prejavov a reči sa treba orientovať aj na detaily. Spoznajte v priebehu chvíle, kto pred vami stojí. Tu sú tipy, vďaka ktorým sa povaha a charakter cudzieho človeka pred vami odhalí oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. 

Ako odhadnúť človeka podľa podania ruky?

V prvom momente si pri predstavovaní všímajte spôsob, akým vám človek podáva ruku. Odhadnúť podľa toho môžete sklon k dominancii alebo opak.

Ideálom je tzv. rovnocenné podanie rúk, keď ich majú partneri na rovnakej úrovni a stisk je primeraný, ani príliš silný, ani slabý.

> Pokiaľ vám človek zoberie ruku do oboch svojich rúk (urobí tzv. rukavicu), znamená to, že je dobrosrdečný, starostlivý, ale zároveň má pocit nadradenosti.

> Podobne môže nadradenosť až agresivitu signalizovať podávanie ruky dlaňou nadol.

> O tom, že sa zo stretnutia človek teší, povie jeho pritiahnutie si podávanej ruky na svoju stranu a intenzívnejšie potriasanie.

> Takzvaná ruka „mŕtva ryba“, keď ide len o podanie koncov prstov, signalizuje pasívnejšiu osobnosť, ktorá sa necháva viesť. Prípadne naznačuje aj snahu o udržanie si odstupu.

O udržiavaní odstupu od druhého hovorí aj príliš natiahnutá paža pri podávaní ruky.

> No a napokon silné drvenie ruky napovedá o vysokom sebavedomí a cieľavedomosti.

Čo prezradí o povahe očný kontakt?

Povahu človeka prezrádza celkom spoľahlivo i jeho pohľad. To je stará známa vec. Čo si však všímať?

> Stabilný, neuhýbavý, ale zároveň nie agresívne intenzívny očný kontakt znamená záujem i dostatočné sebavedomie bez nervozity.

> Sledujte aj zrenice. Zväčšené hovoria o záujme a zúžené o opaku.

> Pohľad bokom môže napovedať o uzavretejšom type osobnosti, ale aj o zlých pohnútkach.

> Vyhýbanie sa pohľadu taktiež môže znamenať klamstvo. Vo všeobecnosti sú osoby so stabilným priamym očným kontaktom považovaní druhými za inteligentnejších. Nemusí to byť však úplne pravda.

K téme ťa ešte zaujme: Udržuješ dostatočný očný kontakt? Toto musíš vedieť!

Pozrite sa na topánky!

Odhadnúť povahu človeka na základe topánok? Pre niektorých bežná prax, iní im nevenujú pri zoznamovaní sa s novým človekom až takú pozornosť. No mali by!

Tvrdí to dokonca aj posledný americký výskum, podľa ktorého nielen stav topánok, ale aj ich štýl či farba prezrádza charakter človeka a jeho preferencie, a to až na 90 %! Dokonca aj cena samotných topánok má čo povedať.

Ako zistiť povahu človeka na základe topánok?

REKLAMA

> Ihličky vyjadrujú ženskosť a sebavedomie. Takáto dáma kladie dôraz na trendy.

> Športová obuv hovorí o praktickom zameraní a nezávislom duchu ich nositeľa či nositeľky.

> Balerínky napovedajú o hravosti, ba dokonca naivite. Veľa závisí aj od ich farby.

> Elegantné mužské topánky sú znakom dôstojnosti, zodpovednosti a prezentujú tiež túžbu pozitívne zapôsobiť.

Ako zistiť povahu človeka z komunikácie?

Schopnosť sústredeného počúvania a reagovania na druhého človeka má veľkú výpovednú hodnotu o jeho povahe. Napovie predovšetkým o schopnosti empatie dotyčného.

V prvom rade sledujte, či je rozhovor naozaj dialógom, alebo sa začína meniť na monológ. Povrchnosť môže signalizovať aj to, keď človek počúva len „na pol ucha“ a rozoberá len to, čo ho momentálne zaujíma a nedáva dostatočný priestor na vyjadrenie sa druhým.

Charakter presne vystihne i to, ako sa daná osoba vyjadruje o druhých ľuďoch. Odborníci podkladajú dôveryhodnými štúdiami, že ľudia majú tendenciu vidieť ich osobné vlastnosti viac na ostatných

Neprehliadni: Ako spoznať zlého človeka? Týchto 5 znamení je kľúčom

povaha človeka typy

Preto dobre počúvajte, ako hodnotí váš partner v komunikácii ostatných. Keď sa človek sústredí a rozoberá najmä negatívne vlastnosti druhých ľudí, väčšinou má práve tieto isté záporné vlastnosti. 

Potešujúcu informáciu o emocionálnej stabilite a dobrej povahe človeka poskytuje jeho pozitívne vyjadrovanie sa na adresu iných ľudí. Keď sa, jednoducho povedané, snaží vyzdvihnúť viac prednosti ako to zlé.

Častá kontrola mobilu neveští nič dobré

No a na záver vám dáme ešte jeden tip, ako zistiť povahu človeka, ktorý vám bol predstavený možno len pred pár minútami. Dobre si všímajte jeho interakciu s mobilom.

Stojí za prečítanie: Ako sa prejavuje závislosť na mobile u detí a dospelých a ako úspešne riešiť nomofóbiu?

Pokiaľ je v jeho centre pozornosti, má mobil neustále na viditeľnom mieste a venuje mu množstvo pohľadov a kontrol, môže ísť o labilnejší typ osobnosti. Dokonca to môže znamenať aj to, že daný človek žije skôr vo virtuálne ako v reálnom živote. Ak sa takto správa pri prvom kontakte, s veľkou pravdepodobnosťou to nebude lepšie ani neskôr.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.