REKLAMA

Je celkom chybné predstavovať si, že psychopatmi sú len kriminálnici s násilnou a vražednou minulosťou. Môže to byť totiž aj úspešný a usmievavý človek, o ktorého ľudských kvalitách ani len nezapochybujete. Teda dovtedy, pokiaľ ho poriadne nespoznáte alebo sa s ním nedostanete do konfliktu. Psychopat ako partner alebo kolega v práci – to je veru už celkom iná káva. 

No a keďže sa odhaduje, že ľudí, ktorí majú psychopatické rysy, je v populácii okolo 5 percent, je veľmi pravdepodobné, že ste už nejakého stretli. A možno ste s ním dokonca aj v dennom kontakte.

Ako spoznať psychopata?

Antisociálna porucha osobnosti, ktorá sa nazýva psychopatia, nemusí byť jednoducho odhaliteľná. Majú s tým dokonca nemalé problémy aj odborníci v danej oblasti. Psychopati sa totiž vedia takmer dokonale maskovať a svoju diabolskú druhú tvár neukazujú len tak na počkanie. Práve naopak, cieľom väčšiny psychopatov je vyzerať a pôsobiť „normálne“.

Oplatí sa: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

Psychopati zanechávajú dojem uvoľnenosti a šarmantnosti. A práve najlepšie sa maskujúci psychopati to spravidla aj dotiahnu veľmi ďaleko v kariérnom rebríčku. V tom im často pomáha aj vysoké IQ.

V článku o tom, ako spoznať zlého človeka, ste sa už mohli dočítať o piatich rysoch, ktoré sú typické pre psychopatov aj takzvané hraničné osobnosti.

Okrem toho treba vedieť, že psychopati dokážu veľmi zdatne manipulovať s citmi a pocitmi druhých ľudí. Čo je ale v tejto súvislosti naozaj šokujúce? Sami nedokážu byť v pravom slova zmysle empatickí. Nie sú schopní reálneho vcítenia sa do druhého človeka, teda ani súcitu či radosti z úspechov a šťastia druhých ľudí. A to dokonca platí aj v prípade vlastnej rodiny.

dve tváre psychopata

Psychopat tak nemôže byť naozajstným priateľom či partnerom so všetkým, čo k tomu patrí. Jeho emocionálna zložka je nenávratne poškodená. (A to nie životnou skúsenosťou a okolnosťami, ako to býva u sociopatov, ale ide o vrodenú poruchu.)

...

Z tohto dôvodu dokáže byť psychopat naozaj necitlivý, krutý a ani netrpí výčitkami svedomia, keď niekomu ublíži. Na rozdiel od sociopata, ktorého dokáže odhaliť jeho impulzívne, výbušné a príliš emocionálne konanie, psychopat je viac chladný a vypočítavý. Psychopat vidí len seba, svoje ciele, svoj prospech. Druhí sú pre neho iba bábkami, vďaka ktorým docieli to, čo chce.

REKLAMA

Pre psychopata je ďalej typické notorické klamanie, parazitický životný štýl a nebojácnoť. Miluje moc, koná rýchlo, nemá trému (ale ani súcit) a ísť do rizika je jeho denným chlebíkom. 

Neprehliadni: Spoznaj, ako si správne priať a privolať šťastie, lásku i bohatstvo

psychopat v práci

Možno aj preto je vysoká koncentrácia psychopatov medzi politikmi, vrcholovými manažérmi, chirurgmi či napríklad predajcami.

Psychopat ako kolega alebo nadriadený

Pokiaľ sa psychopat nachádza v pracovnom kolektíve, dokáže pokaziť priateľskú atmosféru, urobiť medzi ľuďmi rozbroje, sám sa priživovať na výsledkoch niekoho iného a prípadné chyby hádzať na ostatných.

Riziko konfliktu so psychopatickým kolegom je veľmi vysoké. A ak mu stojíte v kariérnom raste, nebude váhať použiť akékoľvek spôsoby, aby vás odstrčil, znevážil a seba postavil na piedestál. No a pokiaľ je psychopatom samotný šéf, zotrvávaním na pracovnom mieste, kde vás má „pod palcom“, jednoducho povedané, ohrozujete svoje duševné zdravie.

Psychopat ako partner

Partnerský vzťah so psychopatickou osobnosťou je rovnako cestou do pekla, i keď na začiatku môže vyzerať všetko viac ako ideálne. No pozor, je to len prvá fáza, keď si vás psychopat potrebuje omotať okolo prsta a presvedčiť vás o svojej výnimočnosti. Táto toxická osobnosť ale nie je schopná lásky. Má rada len seba svojím pokriveným narcistickým spôsobom.

Na druhej strane však presne vie, čo chcú druhí ľudia počuť a rovnako vie pohotovo reagovať. Psychopat dokáže byť veľmi presvedčivý, no prezrádza ho akási prehnaná grandiozita, s akou sa prezentuje a správa. 

Vybrali sme: Ako odhaliť manipulátora? Pozri aj tipy, ako sa nenechať zmanipulovať

psychopat partner

Chvála, lichôtky a presviedčanie vás o tom, že ste si pre seba súdení, sú však len spôsobom, ako vás posunúť do nezdravej závislosti na ňom.

Keď sa ale chytíte na tento patologický psychopatický „lep“, odstrihne vás následne od toho, čo máte radi, vmanipuluje vás do situácií a pozície, ktoré sú vám proti srsti a podupe vaše sebavedomie. A môžete si byť na 100 % istí, že aj za rozchod v jeho podaní budete môcť práve vy. Pokiaľ sa ale dostanete zo spárov psychopata, môžete si gratulovať a predovšetkým už nikdy neurobiť rovnakú chybu.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.