REKLAMA

Zdroj foto: Pinterest

Pokiaľ uvažujete nad tým, ako dodať vášmu príbytku útulnosť, oživiť ho a zharmonizovať bez väčších nákladov, ste na správnom mieste. Tipy, ako raz-dva vylepšiť interiér, sme vám už dali napríklad v článku o zrkadlách alebo o presvetlení bytu, no a dnes máme ďalšiu inšpiráciu. Posuňte atmosféru vašej spálne na vyšší level. Aké si vybrať maľované obrazy do spálne?

A prečo nad obrazmi do spálne vôbec uvažovať, kde ich umiestniť a ako vyberať, aby bol efekt čo najčarovnejší? Voľte prezieravo, zoberte si k srdcu naše rady a určite nebudete ľutovať. Je až neuveriteľné, čo dokáže urobiť vhodne vybratý obraz do spálne.

ako vybrať maľovaný obraz do spálne

Zdroj foto: Pinterest

Urobte si zo spálne dokonalé miesto na uvoľnenie

Niekedy stačí naozaj málo a z neosobnej, chladne pôsobiacej izby sa vďaka doplnkom stane personalizovaný kút na oddych a relax s jedinečným vyžarovaním. Spálňa si to vyžaduje hádam zo všetkých izieb najviac. Je to intímny priestor.

Spálňa nie je „na očiach“ tak, ako napríklad obývačka či kuchyňa, preto si v nej môžete viac popustiť uzdu fantázie. Samozrejme, že výber doplnkov, teda aj obrazov do spálne, by mal v zásade rešpektovať kľúčové potreby, ktoré sa na túto izbu viažu. A teda podčiarkovať predovšetkým relaxačnú funkciu spálne.

REKLAMA

Obraz nad posteľ?

Nielen v našich končinách máme zaužívané, že nad posteľou býva zavesený obraz. V minulosti boli populárne predovšetkým svadobné fotografie či sväté obrázky. Ako sa však dočítate nižšie, motívy či umiestnenie nemusia byť striktne dané. Nenechajte sa teda zviazať konvenciami.

vintage obrazy do spálne

Aké obrazy do spálne?

V spálňach sú stále veľmi obľúbené i ozdobné tapety umiestnené za čelom postele, no obrazy sú klasikou. Skúste však modernejšie prevedenie. Populárne je napríklad ich kombinovanie, teda nielen jeden centrálny obraz, ale vyslovene „stena z obrazov“. Ich kompozícia môže mať spoločný motív alebo farebnosť, no nie je to nevyhnutné. Pokiaľ vyberáte viac menších obrázkov, voľte radšej svetlejšie rámy.

Zaujme ťa: TOP izbové rastliny do tieňa: Vyber si kvet vhodný do tmavšej miestnosti

Rôznorodosť je vítaná, takže pokojne môžete vedľa seba umiestniť zarámované plagáty, fotky i maľované obrazy. No a práve pri maľovaných obrazoch do spálne sa pristavíme o čosi viac, pretože ručné práce maliarov sú tými top kúskami, o ktoré by nemala byť ochudobnená ani vaša domácnosť. Prečo? Estetický zážitok z nich je jedinečný a práve v spálni sa môže naplno prejaviť váš individuálny vkus, teda si môžete zadovážiť kvalitný špecifický kúsok, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.

A nebojte sa, maľované obrazy do spálne sa dajú zadovážiť aj napriek náročnosti ich vyhotovenia pomerne lacno. Napríklad TU.

obrazy do spálne

Pokiaľ ide o motív obrazov do spálne, vyberajte to, čo vo vás vyvoláva pokoj a vyžaruje atmosféru „mäkkosti“. Pre niekoho to bude možno krajinka, pre iného kvety, no intímne prostredie spálne povoľuje i maľované akty a do minimalistických interiérov sa hodia i jednoduchšie abstrakcie. Oblé tvary vyobrazení však preferujte pred tými ostrými.

S už vyššie spomínanou relaxačnou funkciou spálne súvisí taktiež adekvátny výber farieb na obrazoch, ktoré by mali na jednej strane harmonizovať s celkovou farebnosťou miestnosti, no treba myslieť aj na odtiene, ktoré upokojujú a sú prípadne i tlmenejšie.

lacné maľované obrazy do spálne

Maľované obrazy do spálne podľa feng šuej

Keď sme pri farbách maľovaných obrazov do spálne, spomenieme ich správny výber aj podľa feng šuej.  Z hľadiska feng šuej je dôležité, aby pozitívna životná energia mohla voľne prechádzať. Podľa tohto čínskeho umenia sú do spálne ideálne zemité farby a pokojne i mäkké pastelové odtiene béžovej či zelenej. Vyhnúť by ste sa však mali veľkým plochám červenej farby a tiež tmavomodrej. Negatívne pôsobia výrazné kontrasty.

A na čo si ešte dávať pozor pri výbere obrazov do spálne? Feng šuej neodporúča umiestniť priamo nad posteľou ťažký obraz v mohutnom ráme. Výjav na obraze by nemal byť vyslovene smutný alebo agresívny. Do spálne by sa taktiež nemali umiestňovať fotky detí a rodiny (tie majú svoje miesto v obývačke).

výber maľovaných obrazov

Umiestenie obrazov v spálni

Nad posteľ si môžete pokojne zavesiť ľahký obraz bez rámu, ak uvažujete nad väčšou kompozíciou obrazov, vynikne možno ešte lepšie na voľnej stene. Skvele vyzerajú nielen klasicky zavesené obrazy, ale i voľne položené na poličke.

Foto: Pinterest/www.obraznastenu.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.