Máte pocit, že na vás niečo lezie? Bolí vás v krku, kašlete, horúčka vás uloží do postele? Nemusíte hneď siahať po antibiotikách z lekárne. S vírusmi, plesňami a baktériami dokážu účinne bojovať prírodné lieky v potravinách a rastlinách. Ich výhodou je to, že nemajú vedľajšie nežiaduce účinky ako chemické liečivá. Poznáte tieto najsilnejšie prírodné antibiotiká, ktoré máte navyše väčšinou poruke?

Sila v cesnaku

Cesnak patrí k najvýznamnejším liečivým rastlinám a je to silné prírodné antibiotikum. Zvyšuje odolnosť organizmu voči vírusom a baktériám a vďaka antioxidantom pomáha znižovať riziko rakoviny. Je užitočný pri ochorení dýchacích ciest, podporuje vykašliavanie. Zistilo sa, že cesnak pôsobí proti mykózam, ktoré spôsobujú kvasinky.

Buďte však s jeho užívaním opatrní, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, nízkym tlakom a aj počas tehotenstva.

Neprehliadni: Cesnakový olej a cesnaková voda na vlasy: Nečakané účinky!

Včelí liek

Med sa v už v staroveku používal na liečenie rán. Výskumy potvrdili, že má aj antibiotické účinky. Pôsobí antisepticky a ničí mikroorganizmy, posilňuje imunitu organizmu. V tomto ohľade je hitom manuka med, o ktorom prof. Thomas Henle, odborník v oblasti potravinárskej chémie, tvrdí, že aj keď nenahradí syntetické antibiotiká, môže slúžiť ako účinný prírodný liek.

Výskumy potvrdzujú, že manuka med úspešne pôsobí proti Helikobakter pylori v žalúdku, ktorý je príčinou vzniku vredov spôsobujúcich rakovinu žalúdka. Odporúča sa na konzumáciu uprednostniť med vyrobený u nás pred dovezeným a nemal by sa dávať deťom do 18 mesiacov.

Ak používate med na sladenie čajov alebo iných horúcich  nápojov, počkajte, kým teplota tekutiny klesne pod 50 stupňov Celzia, pretože pri vyšších teplotách sa strácajú z tohto prírodného antibiotika cenné látky.

Oregano najlepšie v oleji

Pamajorán obyčajný je obľúbená kuchynská bylinka, ktorú vystihuje české pomenovanie dobromysl, pretože pri dlhšom užívaní má antidepresívne účinky. 

Zaujme ťa: Bylinky podľa znamenia zverokruhu: Prinesú zdravie i šťastie

oregano

Nálev z oregana sa používa pri suchom kašli a infekciách tráviaceho traktu. Najznámejší je ale oreganový olej. Obsahuje  zlúčeniny karvakol a tymol, ktoré majú antioxidačné, antibakteriálne aj antimykotické účinky.

Oreganový olej ako overené prírodné antibiotikum zlepšuje proces hojenia bakteriálnych infekcií a niektoré štúdie explicitne uvádzajú, že jeho účinky sa v skutočnosti vyrovnajú klasickým antibiotikám. Vyrobíte si ho navyše jednoducho aj v domácich podmienkach, ak  sušené oregano necháte v oleji 2 – 3 týždne, najideálnejšie v sklenenej nádobe a bez prítomnosti svetla. Po precedení získate olej so spomínanými vlastnosťami.

Pretože účinné látky v oreganovom oleji ňom byť veľmi silné, odporúčame používať ho na vonkajšie účely. Pre vnútorné používanie si ho radšej zaobstarajte z lekárne (napríklad TU) a dávkujte ho podľa pokynov v príbalovom letáku. Každý deň však môžete ochutiť svoje jedlo oreganom a okrem toho, že vylepšíte jeho chuť, prospievate svojmu zdraviu.

Echinacea – krásna a liečivá

Echinaceu purpurovú na liečenie využívali už indiánske prériové kmene. Nazývali ju slnečný oblúk. Do rán sypali prášok z koreňa echinacey kvôli antibiotickému pôsobeniu. Túto bylinku určite neradno vynechať, pretože zaslúžene patrí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Echinacea má na náš organizmus podobné účinky ako cesnak. Významne posilňuje imunitný systém, posilňuje odolnosť lymfatického systému. Predáva sa v tekutej a tabletkovej forme.

Kurkuma

Do skupiny prírodných antibiotík patrí aj kurkuma, čiže indický šafrán. V Indii je kráľovnou korenín a pre svoju žltú farbu je nazývaná slnečným koreňom. Má výrazné protizápalové, protibakteriálne a protivírusové účinky. Hlavná zložka kurkumín pomáha tlmiť zápalové reakcie v tele.

Je účinný proti bolesti, opuchom a urýchľuje hojenie rán. Má priaznivý vplyv na mozgovú činnosť a brzdí starnutie mozgu. Dokáže znižovať cholesterol, dokonca urýchľuje spaľovanie tukov, podporuje činnosť pečene, zlepšuje trávenie. 

Super tip: Na čo všetko použiť lopúch?

najsilnejšie prírodné antibiotiká kurkuma

Kurkuma tvorí hlavnú zložku orientálnej zmesi korenia nazývanej kari, a preto skúste zaradiť do jedálnička jedlá s touto koreninou.

Všetky spomínané prírodné antibiotiká sú dobre dostupné. Niektoré si môžete bez problémov vypestovať. Nezabudnite na ne, keď vás dostihne choroba, no a prípadné vedľajšie nežiaduce účinky či možné alergické reakcie na ne konzultujte so svojim lekárom.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.