O dôležitosti udržiavania čistoty v domácnosti nepochybuje asi nik. Na zlikvidovanie choroboplodných zárodkov možno využiť nielen špeciálne čističe z obchodov, ale poslúžia nám na to aj tie, ktoré si bez problémov dokážeme vyrobiť aj doma. Dnes bude v hlavnej úlohe ocot. Dezinfekcia octom je účinná, čo je i vedecky dokázané.

Na čistenie čoho možno ocot použiť, ako ho používať a postup výroby vlastného DIY octového prípravku na dezinfekciu rôznych povrchov sa dozviete práve teraz.

Ocot ako dezinfekcia – lacný a efektívny pomocník

Keď vám doma dôjdu chemické prostriedky na čistenie kuchyne či kúpeľne, bez problémov ich môžete nahradiť lacným octom. Jeho dezinfekčné účinky sú preukázateľné. Je silný a zbaví vašu domácnosť nežiaducich mikroorgamizmov. V porovnaní s komerčnými čističmi mu však trvá o čosi dlhšie, kým zaúčinkuje. Preto je dobré nechať ho na povrchoch trošku odstáť, kým ho opláchnete. Dezinfekcia octom je ale bez škodlivých chemikálií,  čiže netoxická. A ocot samotný je biologicky odbúrateľný.

Čo všetko môžete vyčistiť octom?

  • Rozriedený s vodou (1:2) možno ocot striekať ako dezinfekciu na kuchynskú linku, drez, dosky na krájanie.
  • Pomocou octu sa zbavíte šmúh a škvŕn na oknách. Stačí ich ním rozriedený vodou (1:1) na záver umývania postriekať a preleštiť.
  • Šálka octu so šálkou sódy bikarbóny, ktoré zalejete horúcou vodou, vás zas zbavia upchatého odtoku.

Neprehliadni: Ako si vyrobiť dezinfekčný gél na ruky? Teraz sa ti zíde

  • Ocot vydezinfikuje chladničku a zbaví ju zápachu od potravín. Používa sa rozriedený s vodou (1:1) na umytie tohto spotrebiča.
  • V kúpeľni a na toalete vás ocot pomôže vyhrať boj nielen nad choroboplodnými zárodkami, ale aj vodným kameňom. Zmiešaný s vodou (1:1) ho nastriekajte na povrchy, nechajte pôsobiť a následne opláchnite.
  • Proti prachu aplikujte na povrch nábytku ocot riedený vodou (1:2) za pomoci handričky. Pozor však na citlivé materiály, ktoré by mohol ocot poškodiť.

Vyrobte si citrusový univerzálny čistiaci prostriedok

Hovoríte si, že by ste ocot na čistenie a dezinfekciu domácnosti radi využili, ale vadí vám jeho prenikavý zápach? V tom prípade vyskúšajte nasledujúci recept.

 Potrebovať budete:

  • šupky z citrusov (pomarančov, citrónov, mandarínok a pod.)
  • ocot
  • väčší uzatvárateľný pohár

Neprehliadni: Geniálne využitie zubnej pasty v domácnosti: 7 TOP tipov

Do veľkého pohára natlačte citrusové šupky tak, aby medzi nimi neboli veľké medzery. Následne ich zalejte konzumným octom až po vrch, aby boli všetky pod hladinou, pohár dobre uzavrite a nechajte aj s ingredienciami lúhovať na chladnom tmavom mieste 10 až 14 dní. Po tomto čase ocot preceďte a nalejte do nádobky s ostrekovačom. A hor sa do upratovania!

Šupky z citrusov zohrávajú v tomto recepte dezodoračný efekt. Esenciálne oleje z nich obyčajný ocot prevoňajú a stane sa tak vaším obľúbeným prostriedkom pri upratovaní domácnosti.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.