REKLAMA

O dôležitosti udržiavania čistoty v domácnosti nepochybuje asi nik. Na zlikvidovanie choroboplodných zárodkov možno využiť nielen špeciálne čističe z obchodov, ale poslúžia nám na to aj tie, ktoré si bez problémov dokážeme vyrobiť aj doma. Dnes bude v hlavnej úlohe ocot. Dezinfekcia octom je účinná, čo je i vedecky dokázané. Ocot dokáže zlikvidovať vírusy chrípky, ba dokonca i ťažko zničiteľné vírusy tuberkulózy. Je to vďaka obsiahnutej kyseline octovej, ktorá narušuje bunkovú štruktúru baktérií a vírusov.

Ocot je navyše lacný, netoxický a biologicky odbúrateľný čistič overený mnohými generáciami. Na čistenie čoho možno ocot použiť a na čo ho radšej nepoužiť, ako ho používať a postup výroby vlastného DIY octového prípravku na dezinfekciu rôznych povrchov, to všetko sa dozviete práve teraz.

Ocot ako dezinfekcia – lacný a efektívny pomocník

Keď vám doma dôjdu chemické prostriedky na čistenie kuchyne či kúpeľne, bez problémov ich môžete nahradiť lacným octom. Jeho dezinfekčné účinky sú preukázateľné. Je silný a zbaví vašu domácnosť nežiaducich mikroorgamizmov.

V porovnaní s komerčnými čističmi mu však trvá o čosi dlhšie, kým zaúčinkuje. Preto je dobré nechať ho na povrchoch trošku odstáť, kým ho opláchnete. Dezinfekcia octom je ale bez škodlivých chemikálií, čiže netoxická. A ocot samotný je, ako sme už spomínali, biologicky odbúrateľný.

Čo všetko môžete vyčistiť octom?

  • Rozriedený s vodou (1:2) možno ocot striekať ako dezinfekciu na kuchynskú linku, drez, dosky na krájanie.
  • Ocot predstavuje tiež spôsob, ako sa zbaviť šmúh a škvŕn na oknách a na zrkadlách. Stačí ich ním rozriedený vodou (1:1) na záver umývania postriekať a preleštiť.
  • Ocot vydezinfikuje chladničku a zbaví ju zápachu od potravín. Používa sa rozriedený s vodou (1:1) na umytie tohto spotrebiča. Ocot bezpečne vyčistí poličky a povrchy, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami. Uvedené platí aj pre mikrovlnnú rúru.
    • Prestriekanie octom a následné opláchnutie realizujte aj pri dezinfekcii odpadkových košov.

Tiež sa hodí: Biely ocot na čistenie a SUPER MULTI-využitie: Kde ho kúpiť a hlavne PREČO?

dezinfekcia octom v domácnosti
  • Šálka octu so šálkou sódy bikarbóny, ktoré zalejete horúcou vodou, vás zas zbavia upchatého odtoku.
  • V kúpeľni a na toalete vás ocot pomôže vyhrať boj nielen nad choroboplodnými zárodkami, ale aj vodným kameňom. Zmiešaný s vodou (1:1) ho nastriekajte na povrchy, nechajte pôsobiť a následne opláchnite.
  • Proti prachu aplikujte na povrch nábytku ocot riedený vodou (1:2) za pomoci handričky. Pozor však na citlivé materiály, ktoré by mohol ocot poškodiť.

Dezinfekcia topánok octom

Keďže je dezinfekcia topánok octom špeciálne populárna, venujeme sa jej podrobnejšie. Dezinfikovať totiž potrebujeme nielen povrchy v kuchyni či v kúpeľni, ale aj obuv si zaslúži dezinfekciu, a to najmä v prípade, ak máte problém s plesňou na nohách a nechtoch. Okrem toho ocot účinne zabojuje aj proti nepríjemnému pachu.

Ako teda postupovať pri dezinfekcii obuvi octom?

  • Vyčistite vonkajší povrchtopánky, teda odstráňte viditeľnú špinu handričkou. 
  • Vyberte vložky a šnúrky, nakoľko tie treba čistiť oddelene.
    • Pripravte si octový roztok na dezinfekciu topánok. Zmiešajte rovnaké diely bieleho octu a vody a naplňte roztokom rozstrekovač. Zvlášť si pripravte octový roztok aj do vandlíka. Ten poslúži na šnúrky.
    • Rozprašovačom aplikujte octový roztok  na vnútorné aj vonkajšie časti topánok. Zamerajte sa najmä na vnútorné časti, kde sa hromadí pot a baktérie.
    • Vložky a šnúrky z topánok namočte tiež do roztoku na 15–20 minút. 
    • Octovú dezinfekciu ponechajte pôsobiť aspoň 10 minút. To by mal byť dostatočný čas na zničenie baktérií a neutralizáciu pachu.
    • Vnútro aj vonkajšok topánok opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili zvyšky octu.
    • Nasleduje sušenie. Topánky nechajte prirodzene vyschnúť na dobre vetranom mieste. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu alebo zdrojom tepla, ktoré môžu deformovať materiál.

    Dezinfekcia octom v prípade topánok by sa mala realizovať podľa potreby A častejšie v prípade, ak trpíte na plesňové ochorenia nôh a nechtov, alebo prípadne veľa športujete a viac sa potíte.

    REKLAMA

    Vyrobte si citrusový univerzálny čistiaci prostriedok

    Hovoríte si, že by ste ocot na čistenie a dezinfekciu domácnosti radi využili, ale vadí vám jeho prenikavý zápach? V tom prípade vyskúšajte nasledujúci recept.

    Potrebovať budete:

    • šupky z citrusov (pomarančov, citrónov, mandarínok a pod.)
    • biely ocot
    • väčší uzatvárateľný pohár

    Neprehliadni: Ako si vyrobiť dezinfekčný gél na ruky?

    octový čistič
    Do veľkého pohára natlačte citrusové šupky tak, aby medzi nimi neboli veľké medzery. Následne ich zalejte konzumným octom až po vrch, aby boli všetky pod hladinou, pohár dobre uzavrite a nechajte aj s ingredienciami lúhovať na chladnom tmavom mieste 10 až 14 dní. Po tomto čase ocot preceďte a nalejte do nádobky s ostrekovačom. A hor sa do upratovania!

    Šupky z citrusov zohrávajú v tomto recepte dezodoračný efekt. Esenciálne oleje z nich obyčajný ocot prevoňajú a stane sa tak vaším obľúbeným prostriedkom pri upratovaní domácnosti.

    Ocot na čistenie nepoužívajte v týchto prípadoch!

    Aj jeď je dezinfekcia octom a čistenie vďaka jeho účinkom skvelou voľbou. Je to cenovo dostupné, ekologické a relatívne bezpečné, predsa len si treba dávať pozor. Niektoré materiály a povrchy totiž ocot dokáže poškodiť.

    Na čo teda ocot nepoužívať?

    • Mramor a granit môže opakovaným používaním octového čističa stratiť lesk a vyblednúť. Napriek odolnosti týchto materiálov im nerobí kyslé PH dobre.
    • Gumové komponenty rôznych nástrojov a prístrojov, ako je napríklad guma v práčke či v chladničke. 
    • Obrazovky na televízoroch či mobiloch sú mimoriadne háklivé a treba ich čistiť špeciálnymi prípravkami určenými priamo na ne. Ocot by na nich zanechal nenávratné škody.
    • Voskované drevené typy nábytku a podláh tiež nie sú ideálnym kandidátom na čistenie octom. Časom by došlo k ich znehodnoteniu, a to najmä k strate lesku a vyblednutiu.

    Dezinfekcia kurína octom – lebo ocot na dezinfekciu nemusíte použiť len v domácnosti!

    Dezinfekcia kurína octom je jednoduchý, efektívny a bezpečný spôsob, ako udržať prostredie pre sliepky čisté a zdravé. Tento prírodný prístup minimalizuje riziko chorôb a zároveň rešpektuje životné prostredie. Ocot je obľúbený medzi chovateľmi hydiny ako prírodný, netoxický a ekologický dezinfekčný prostriedok. Pomáha odstrániť baktérie, plesne a pachy, pričom je bezpečný pre zvieratá aj životné prostredie. Dezinfekciu kurína octom sa odporúča realizovať jeden raz za týždeň, prípadne raz za dva týždne. 

    Ako dezinfikovať kurín octom?

    Pred čistením presuňte sliepky na bezpečné miesto, aby ste ich nevystavili priamemu kontaktu s čistiacim roztokom. Následne z kurína odstráňte starú slamu, trus a iné nečistoty. Tým pripravíte povrchy na dôkladnú dezinfekciu. Pripravte si octový roztok. Zmiešajte jeden diel bieleho octu s jedným dielom vody. Roztok naneste na povrchy rozstrekovačom alebo použite handru na ručné čistenie. 

    Tiež ťa zaujme: Návod na octové ponožky: Pozri, kedy a ako využiť túto osvedčenú babskú radu

     

    dezinfekcia kurína octom

    Pri dezinfekcii kurína octom sa zamerajte sa na dôležité miesta. Dezinfikujte bidlá, hniezdne boxy, steny a podlahy. Tieto oblasti bývajú najviac vystavené baktériám a nečistotám. Po čistení povrchy dôkladne opláchnite vodou a nechajte kurín dobre vyschnúť pred návratom sliepok.

    Kedy môže byť dezinfekcia octom problémom?

    Upozornenie na záver. Dezinfekcia octom je skvelým riešením pre mnohé povrchy, no nezabúdajte, že aj kombinovanie octu s niektorými chemickými látkami môže byť problém, tak na to myslite. Nekombinujte ocot s bielidlom, pretože z tejto kombinácie vznikajú toxické výpary.

    Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

    Pin It on Pinterest

    Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

    Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.