Ocot dokáže zlikvidovať vírusy chrípky, ba dokonca i ťažko zničiteľné vírusy tuberkulózy. Je to vďaka obsiahnutej kyseline octovej, ktorá narušuje bunkovú štruktúru baktérií a vírusov.
Ocot je navyše lacný, netoxický a biologicky odbúrateľný čistič overený mnohými generáciami. Na čistenie čoho možno ocot použiť, ako ho používať a postup výroby vlastného DIY octového prípravku na dezinfekciu rôznych povrchov sa dozviete práve teraz.
Ocot ako dezinfekcia – lacný a efektívny pomocník
Keď vám doma dôjdu chemické prostriedky na čistenie kuchyne či kúpeľne, bez problémov ich môžete nahradiť lacným octom. Jeho dezinfekčné účinky sú preukázateľné. Je silný a zbaví vašu domácnosť nežiaducich mikroorgamizmov.
V porovnaní s komerčnými čističmi mu však trvá o čosi dlhšie, kým zaúčinkuje. Preto je dobré nechať ho na povrchoch trošku odstáť, kým ho opláchnete. Dezinfekcia octom je ale bez škodlivých chemikálií, čiže netoxická. A ocot samotný je, ako sme už spomínali, biologicky odbúrateľný.
Čo všetko môžete vyčistiť octom?
- Rozriedený s vodou (1:2) možno ocot striekať ako dezinfekciu na kuchynskú linku, drez, dosky na krájanie.
- Ocot predstavuje tiež spôsob, ako sa zbaviť šmúh a škvŕn na oknách. Stačí ich ním rozriedený vodou (1:1) na záver umývania postriekať a preleštiť.
- Šálka octu so šálkou sódy bikarbóny, ktoré zalejete horúcou vodou, vás zas zbavia upchatého odtoku.
- Ocot vydezinfikuje chladničku a zbaví ju zápachu od potravín. Používa sa rozriedený s vodou (1:1) na umytie tohto spotrebiča.
- V kúpeľni a na toalete vás ocot pomôže vyhrať boj nielen nad choroboplodnými zárodkami, ale aj vodným kameňom. Zmiešaný s vodou (1:1) ho nastriekajte na povrchy, nechajte pôsobiť a následne opláchnite.
- Proti prachu aplikujte na povrch nábytku ocot riedený vodou (1:2) za pomoci handričky. Pozor však na citlivé materiály, ktoré by mohol ocot poškodiť.
Neprehliadni: Ako si vyrobiť dezinfekčný gél na ruky? Teraz sa ti zíde
Vyrobte si citrusový univerzálny čistiaci prostriedok
Hovoríte si, že by ste ocot na čistenie a dezinfekciu domácnosti radi využili, ale vadí vám jeho prenikavý zápach? V tom prípade vyskúšajte nasledujúci recept.
Potrebovať budete:
- šupky z citrusov (pomarančov, citrónov, mandarínok a pod.)
- biely ocot
- väčší uzatvárateľný pohár
Neprehliadni: Geniálne využitie zubnej pasty v domácnosti: 7 TOP tipov
Šupky z citrusov zohrávajú v tomto recepte dezodoračný efekt. Esenciálne oleje z nich obyčajný ocot prevoňajú a stane sa tak vaším obľúbeným prostriedkom pri upratovaní domácnosti.
Ocot na čistenie nepoužívajte v týchto prípadoch!
Aj jeď je dezinfekcia octom a čistenie vďaka jeho účinkom skvelou voľbou. Je to cenovo dostupné, ekologické a relatívne bezpečné, predsa len si treba dávať pozor. Niektoré materiály a povrchy totiž ocot dokáže poškodiť.
Na čo teda ocot nepoužívať?
- Mramor a granit môže opakovaným používaním octového čističa stratiť lesk a vyblednúť. Napriek odolnosti týchto materiálov im nerobí kyslé PH dobre.
- Gumové komponenty rôznych nástrojov a prístrojov, ako je napríklad guma v práčke či v chladničke.
- Obrazovky na televízoroch či mobiloch sú mimoriadne háklivé a treba ich čistiť špeciálnymi prípravkami určenými priamo na ne. Ocot by na nich zanechal nenávratné škody.
- Voskované drevené typy nábytku a podláh tiež nie sú ideálnym kandidátom na čistenie octom. Časom by došlo k ich znehodnoteniu, a to najmä k strate lesku a vyblednutiu.
Foto: redakcia krasaastyl.sk