Je pravdepodobné, že o monumentálnych stromoch, ktoré vyzerajú akosi obrátene, teda s koreňmi namiesto koruny, ste čítali v Malom princovi. Prípadne, ak ste veľkými cestovateľmi, videli ste baobaby v plnej kráse na potulkách africkou savanou, Austráliou, Madagaskarom či Zanzibarom. Vedeli ste však, že na týchto stromoch s hrubými kmeňmi plnými vody a výškou až do 30 metrov rastie pozoruhodné ovocie, z ktorého sa vyrába doplnok výživy so super účinkami? Baobab prášok môžete plnohodnotne využiť aj vy pre vlastné zdravie. V nasledujúcom článku sa dočítate o hodnotnom zložení, benefitoch i spôsoboch použitia tohto tak trochu exotického výživového doplnku.

Prastarý strom života

Baobab strom je opadavý z čeľade slezovité a radí sa medzi najstaršie stromy našej planéty. Dokáže prežiť dlhú dobu v nepriaznivých podmienkach. Je na to stavaný, pretože jeho kmeň mu slúži ako „špajza“, do ktorej si ukladá vodu na časy sucha. Vizuálne je baobab naozaj zaujímavý. Málokto však vie o tom, že v jeho korune rastú plody hodné obdivu.

Toto ovocie vajcovitého tvaru a veľkosti kokosového orecha schne vo vysokých korunách baobabov dlhé mesiace, kým sa ich zelený obal zmení na pevnejšiu škrupinu. Prirodzene pritom schne aj hubovitá dužina tohto ovocia plná semien podobných fazule.

Aká je chuť dužiny z plodu baobabu?

Práve z dužiny plodu baobabu sa vyrába hodnotný nažltlý baobabový prášok s kyselkavou a mierne štipľavou chuťou aj jedinečnou arómou. Je podobná citrusovému ovociu s podtónom karamelu. Chuť je teda príjemná, čo ale samotné účinky na zdravie?

Čo v sebe ukrýva prášok z plodov baobabu?

> Najdominantnejšou zložkou dužiny baobabu je vláknina (pektín). Tvorí približne polovicu váhy tohto plodu a pomáha pri problémoch s trávením a žalúdočnými ťažkosťami. Má mierne laxatívne účinky. Je to teda doplnok skvelý pre črevá, ich prirodzené prečistenie a zároveň funguje prevencia pred zápchou a v konečnom dôsledku i pred vážnejšími chorobami postihujúcimi tráviaci trakt.

> Vysoký je aj podiel vápnika, ktorý má ako minerál najväčšie zastúpenie v ľudskom tele. Tento plod je dokonca jeho lepším zdrojom ako samotné mlieko. Ideálna voľba pre ľudí, ktorí si vápnik nemôžu dodávať do organizmu mliečnymi výrobkami, pretože trpia na laktózovú intoleranciu.

Zaujme ťa: Škorica v tehotenstve a v jedle malých detí: Poznáš tieto účinky a riziká? 

ovocie baobabu

> Čo sa vitamínov týka, tak tu môžeme hovoriť najmä o úžasnom množstve vitamínu C. Uvádza sa, že plod baobabu má až šesťkrát viac vitamínu C ako pomaranče a jeho antioxidačná hodnota je až desaťkrát väčšia ako u goji. Vitamín C chráni naše bunky pred vonkajším zaťažením a podporuje tvorbu kolagénu v pleti. Spolu s vitamínom B6, ktorý je taktiež v prášku prítomný, pomáhajú okrem posilnenia imunity znížiť pocity únavy a malátnosti.

> Okrem minerálov, ako je železo, draslík či horčík, sú prítomné aj taníny, ktoré zodpovedajú za antibakteriálne účinky prášku.  

> Svojím zložením prášok z plodov baobabu bojuje proti škodlivému procesu oxidácie v tele, za čo vďačí najmä obsiahnutým antioxidantom.

Pre koho je baobab prášok najvhodnejší?

Treba dodať, že baobab prášok je vegánsky produkt a taktiež bez obsahu lepku, čo bude vyhovovať množstvu ľudí so špeciálnym jedálničkom. Baobab prášok je ideálnym doplnkom stravy pre ľudí, ktorí trpia nedostatkom energie, únavou, ale taktiež pre osoby s problematickou pokožkou či sťaženým vyprázdňovaním. Pokiaľ si chcete nakopnúť imunitu alebo v zdraví prekonať stresové obdobie, rovnako sa vám oplatí siahnuť po tomto cennom prášku.

Pozri tiež: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

Ako používať baobab prášok?

Pri nákupe prášku z plodov baobabu, a to buď v obchodoch so zdravou výživou alebo na internete, vyberajte z  produktov, ktoré sú certifikované, organické a neobsahujú umelé prísady. Denne sa odporúča konzumácia jednej čajovej lyžičky prášku, no pri zvýšenej záťaži organizmu (pri športových výkonoch, psychickej záťaži, chorobe a pod.) je možné dávku zvýšiť na dve čajové lyžičky denne (cca 6 gramov).

Prášok z plodov baobabu môžete využiť takmer vo všetkých receptoch, takže kreativite sa medze nekladú. Použite ho napríklad do pokrmov, v ktorých majú svoje miesto aj mleté orechy alebo rôzne múky.

Baobab prášok je skvelou zložkou rôznych koláčikov, studených polievok, dipov alebo dressingov. Bez problémov ho však môžete pridať aj do jogurtov, raňajkových kaší, smoothies a šalátov. Pokiaľ ale nemáte veľa času a nestíhate si doma pripravovať jedlo, tak stačí prášok z plodov baobabu jednoducho rozmiešať vo vode alebo ovocnej šťave (cca 250 ml) a vypiť. Naozaj potrebujete len jednu – dve čajové lyžičky denne, aby ste využili benefity tohto silného výživového doplnku.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.