REKLAMA

Trápi vás bradavica na nohe? Býva to veru jeden z najnepríjemnejších typov bradavíc. A to v prvom rade preto, lebo sú zvyčajne aj mimoriadne odolné, teda ťažko sa ich zbavuje. No a v druhom rade preto, lebo sa nachádzajú na mieste, ktoré je neustále pod tlakom. Čo to znamená? Na rozdiel od bradavíc na iných miestach tela sú bradavice na chodidle (konkrétnejšie šľape, resp. ploske chodidla) počas státia či kráčania zatláčané do kože, vrastajú, čím spôsobujú bolesť a nepríjemné pocity.

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Či už ste sa dostali k bradaviciam na kúpalisku alebo v nemocničnej sprche, či už máte jednu veľkú bradavicu na ploske nohy, päte, alebo veľa malých na palci chodidla či okolo nechtového lôžka prsta na chodidle, pravdepodobne vás zaujíma len jedno. Ako sa zbaviť týchto výrastkov na koži?

Najčastejšie sa bradavice odstraňujú tekutým dusíkom alebo plazmou. My vám teraz poradíme domáci spôsob ich odstraňovania. A na záver, keby náhodou naozaj nič nezabralo, máme pre vás osvedčený TIP tzv. „poslednej záchrany“, s ktorým máme osobnú skúsenosť.

Jednu vec však vedzte hneď na začiatku. Na rozdiel od rýchlejšieho a účinnejšieho zásahu dermatológa či špecialistu, ktorého nájdete aj v centrách estetickej medicíny, ide pri domácom ošetrovaní o zdĺhavejšiu cestu a obvykle účinkuje na menšie a mäkšie bradavičky. Pokiaľ máte bradavicu na nohe už dlhodobejšie, napríklad rok a viac, pričom je naozaj zatvrdnutá a koreň hlboko, pravdepodobne si ju už budeme musieť dať naozaj odstrániť odborníkom.

Na druhej strane si však môžete vďaka nasledujúcim tipom uľahčiť celkovú liečbu, nakoľko aj zmrazovanie dusíkom či vypaľovanie plazmou (čo je celkom bolestivá skúsenosť a nie každý to zvláda dobre, najmä deti) môžete pri odolných bradaviciach absolvovať niekoľkokrát. Ak ste si zvolili tento spôsob zbavenia sa bradavice či bradavíc, tak aby ste proces urýchlili, skúste medzi procedúrami aj rady z článku.

Čo stojí za vznikom bradavíc?

Ešte pred tým, ako si posvietime na výzor bradavice na nohe, pristavme sa pri jej vzniku. Bradavica (existuje ich mnoho druhov) je vo všeobecnosti nezhubný výrastok spôsobený ľudským kožným papilomavírusom (HPV).

HPV sa dostáva do tela rankami na tele. O tom, či sa vírusová infekcia rozvinie do bradavice, rozhoduje imunita dotyčného človeka. Oslabená imunita v kombinácii s vlhkejším prostredím (spotená noha, voda na kúpalisku a pod.) je VIP vstupenkou pre bradavice. Napokon aj pri liečbe bradavíc, a to nielen na chodidle, je nevyhnutné imunitu systematicky posilňovať. Keď vzniká bradavica, vírus vlastne spôsobuje nadmerný rast epitelových buniek a kožného väziva.

Ako vyzerá bradavica na nohe?

Jedným z praktických problémov, s ktorým sa ľudia bežne stretávajú, je v prvom rade identifikácia samotnej bradavice. Bradavica na nohe, resp. ploske nohy (verrucae plantares) sa totiž často zamieňa s kurím okom (clavus). Na rozdiel od bradavice však kurie oko nie je infekčné a nespôsobuje ho vírus. To, čo však majú spoločné, je zrohovatenejšie pôsobenie postihnutej kože.

Bradavice väčšinou vyzerajú ako hrbolčeky, bradavice na nohách, inak aj plantárne bradavice, sa však tlakom vnárajú do zrohovatenej pokožky a pôsobia plochejšie.

Kým je bradavica na nohe malá, nemusíte ju veľmi postrehnúť, pretože máva hladký povrch a nachádza sa pod kožou, čo spôsobené práve tlakom na plosku nohy pri chodení či státí.

Malá, ešte len rozvíjajúca sa bradavica, je teda na chodidle ľahko prehliadnuteľná. Preto je dôležité, aby ste aj tejto časti svojho tela venovali náležitú pozornosť. 

Tip od nás: Ako výrazne podporiť imunitu a bojovať proti chorobám?

bradavice na nohe na chodidle prečo vznikajú

Najmä ak pociťujete, že niečo nie je v poriadku, je prítomný hoci len mierny diskomfort. Podchytiť by bolo treba, a to ako bradavicu, tak aj kurie oko, čo najskôr. Skoré odhalenie týchto kožných výrastkov podmieňuje aj úspešnosť domácej liečby. Tá je omnoho vyššia v začiatkoch, ako neskôr v rozvinutom štádiu.

Keď bradavica na nohe časom bujnie, dostane sa až nad úroveň kože, čo zároveň spôsobuje väčšiu bolestivosť. V tejto fáze je už neprehliadnuteľná. Z jej hladkého povrchu sa časom stáva stvrdnutý a drsný výrastok podobný mozoľu.

Ako odlíšiť bradavicu na chodidle od kurieho oka?

Aj keď najlepšie dokáže rozlíšiť bradavicu na chodidle od kurieho oka odborník, ktorý má s nimi bohaté skúsenosti, predsa len aj laik dokáže vypozorovať jeden zásadný rozdiel, o ktorom si teraz povieme bližšie.

Bradavica na nohe v jej rozvinutejšom štádiu máva uprostred tmavé bodky. Odborne vlastne ide o petechie, čo je drobné krvácanie. Nesprávne sa tieto bodky označujú za korienky bradavice. Bradavica si vytvára vlastnú infraštruktúru zásobenia sa krvou/živinami, preto aj jej mechanické (chirurgické) odstraňovanie sprevádza výraznejšie krvácanie. Aj z tohto dôvodu určite neodporúčame odstraňovať bradavicu mechanicky v domácom prostredí!

Pri kurom oku vytvára zhrubnutá vrstva pokožky akýsi lievikovitý útvar, do hĺbky prenikajúci tŕň, čo sa v podstate skrýva aj za označením oko.

Pozri aj: Účinné tipy, ako odstrániť kurie oko: Spoznaj tiež príčiny vzniku a prevenciu

rozdiel medzi kurím okom a bradavicou

Pre tento útvar je typický zvyčajne jeden koreň vo vnútri, úplne naspodku kurieho oka. Pri neporušenom kurom oku ho teda nevidno.

REKLAMA

Odskúšané a overené tipy na domáce odstránenie bradavíc 

A teraz sa už vrhnime na liečbu bradavíc na nohe. Okrem dermatologicky testovaných produktov z lekárne , z ktorých je najznámejší DUOFILMmôžete využiť nasledujúce tipy, ktoré na sebe úspešne aplikovali už mnohí. Zozbierali sme tieto babské rady a ponúkame ich tu na jednom mieste.

  • Jablčný ocot je medzi babskými tipmi na odstránenie bradavíc voľbou číslo jedna. Ako ho použiť? Vatový tampón namočený v tomto octe, ktorý prelepíte či previažete na postihnutom mieste, nechajte pôsobiť počas celej noci a aplikujte pravidelne každý večer, kým bradavica neodpadne.
výrastok na nohe čo to je babské rady
  • Ešte účinnejšia je však kombinácia jablčného octu a antivírusovo pôsobiacich prírodných ingrediencií. Cesnak, cibuľa či citrónová kôra namočená na minimálne 12 hodín v jablčnom octe v podobe tenkých plátkov dokáže zničiť bradavicu ešte efektívnejšie. Octový plátok vybranej ingrediencie umiestnite na bradavicu, prelepte a rovnako nechajte pôsobiť celú noc. Opakujte, kým sa bradavíc na chodidle definitívne nezbavíte.
  • Ďalšími prírodnými zložkami, ktoré sa využívajú na odstraňovanie bradavíc, a to nielen na nohe, je tak trochu exotická dračia krv a tiež u nás bežne rastúci lastovičník, resp. žlté mlieko, ktoré z neho vyteká. Ideálnejšie je však siahnuť po produktoch s lastovičníkom, ktoré sú bezpečnejšie.

  • Jednou z ďalších prírodných ingrediencií, ktorá však účinkuje skôr na menšie a poddajnejšie bradavičky je ricínový olej. Aplikovať sa má na bradavicu po jednej kvapke, a to dvakrát denne.

Neprehliadni: Dračia krv: Účinky, ktoré zaberajú na rany, bradavice aj Helikobaktera

  • Bradavice na nohe sú naozaj rezistentné a tento posledný babský tip pôsobí skôr na bradavice na ruke, no pokiaľ je bradavica na nohe ešte len v počiatočnej fáze, mohol by na jej zlikvidovanie postačiť i priesvitný lak na nechty alebo lepiaca páska. Základom je pravidelné pretieranie alebo prelepovanie bradavice. A to každý druhý deň počas dvoch týždňov. Predpokladá sa, že dôjde k akémusi uduseniu bradavice.

Čo funguje na zmäkčenie zatvrdnutej plantárnej bradavice?

Toto je naozaj dôležitý tip. Bradavica na nohe zvykne kvôli svojmu umiestneniu a tlaku, ktorý je na ňu vyvíjaný, zatvrdnúť. Vtedy sa s ňou ale nepohnete, nech by ste si na ňu dali akýkoľvek prípravok. Je to aj veľká prekážka pri dermatologickom odstraňovaní plazmou či tekutým dusíkom. Preto je primárne dôležité zmäkčiť bradavicu a odstrániť zatvrdnutú kožu okolo nej.

Takto to urobíte najefektívnejšie. 15 minút si vymočte chodidlo v horúcej vode. Následne po vysušení natrite bradavicu a jej tesné okolie salicylovou masťou. Nechajte ju pôsobiť 15 minút, potom zotrite. Na záver si pripravte vankúšikovú náplasť a hlavnou pomocníčkou bude propolisová masť. Dobre si ňou postihnuté miesto potrite a prelepte na 24 hodín. Postup treba pravidelne opakovať.

Rada na záver kryoterapia, plazmové pero, CO2 laser, frakčný laser či chirurgická lyžičková metóda?

Pokiaľ nič z vyššie uvedeného na bradavicu na nohe nefungovalo, je čas na to najúčinnejšie riešenie. Podľa našich osobných skúseností to nie je kryoterapia ani bolestivá plazma, na ktoré môžete chodiť s odolnými bradavicami na nohe ako „na klavír“ a v konečnom dôsledku to vyjde aj celkom draho.

Plazmové pero funguje na princípe vytvorenia chrasty, ktorá sa má časom zlúpnuť s bradavicou. Ak ste túto procedúru absolvovali a nepomohla, je tu ešte ako možnosť frakčný laser s tým, že pri ošetrení ním vám bradavica nezostáva v tejto forme chrasty, ale hneď sa aj odstráni. Plazmové pero je vhodnejšie na bradavice umiestnené inde než na chodidle. Na miestach, kde požadujete, aby na pokožke nezostala ani malá jazvička, napríklad na tvári. A tiež v prípadoch menších a menej odolných bradavíc.

Čo ale fungovať určite bude a máme to osobne vyskúšané, je metóda, ku ktorej sa uchyľujú ľudia, ktorým už bradavica či bradavice na chodidle strpčujú život dlhodobo, pričom im nič nezafungovalo, a to dokonca ani z vyššie spomínaných dermatologických ošetrení.

Ide o chirurgické odstránenie bradavice lyžičkovou metódou. Áno, nebude to úplne bez krvi a bez odpočinkového režimu po zákroku to nepôjde, ale máte istotu, že bradavica bude celá von.

Môže tiež pomôcť: Zarastený necht na nohe: Prevencia, prvá pomoc a domáca liečba

vybratá bradavica lyžičkovou metódou

Ako prebieha chirurgický zákrok lyžičkovou metódou (exkochleáciou)?

Aká bola naša skúsenosť? Zákrok sme absolvovali v bratislavskej pobočke Chirkoz Medical Clinic. Po úvodnom vypísaní potrebných dokumentov a konzultácii, v rámci ktorej bolo pánom doktorom všetko podrobne vysvetlené, to išlo celkom rýchlo. Milá sestrička všetko pripravila, miesto na chodidle vydezinfikovala a po miestnom umŕtvení lekár (Miroslav Novota) odstránil bradavicu do hĺbky špeciálnou ostrou lyžičkou.

Samotný zákrok trval krátko (15 minút) a vďaka znecitliveniu nič nebolelo, prítomný bol len mierny tlak pri vyberaní bradavice. Rana po bradavici na chodidle, ktorá sa v tomto prípade nešije (v rane dorastie nové tkanivo), bola ošetrená antibiotickou masťou a dôkladne previazaná. Prvé dva dni treba dodržať pokoj a mať vyloženú nohu. No verte, tí, čo si už neviete s bradavicou nijako pomôcť, stojí to za to! 

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.