REKLAMA

Každý už určite pocítil nejaký druh bolesti v okolí hrudníka. Nie každá bolesť v tejto oblasti, a teda ani pichanie pri srdci, priamo ohrozuje život. Bolesť vnímame ako nepríjemný subjektívny pocit a možno povedať, že je varovným signálom, ktorý má vyvolať okamžitú reakciu s cieľom vyhnúť sa poškodeniu alebo znížiť jeho rozsah.

V článku sa dozviete aj to, že nie každé pichanie pri srdci súvisí s týmto dôležitým orgánom, ale signalizuje iné zdravotné problémy. Ako sa uvádza v odbornej literatúre, len tretina prípadov bolesti hrudníka súvisí so srdcom, zvyšok sa týka problémov s chrbticou, pľúcami, svalmi, ale aj s oslabenou psychikou. 

Je však dôležité pripomenúť, že pri bolestiach v hrudníku, silných a opakovaných, je potrebné vyhľadať lekára, pretože iba odborník vie správne určiť diagnózu a pri niektorých ochoreniach ide o vážny stav.

Tiež si prečítaj: Trápi ťa bolesť pod rebrami vpravo? Pozor, môže to byť vážne!

bolesť na ľavej strane hrudníka pacient vysvetľuje a lekár počúva

Infarkt myokardu

Najväčšie obavy v súvislosti s problémami so srdcom vyvoláva infarkt myokardu. Ide o život ohrozujúci stav, pri ktorom dochádza k upchatiu alebo prasknutiu jednej alebo viacerých koronárnych artérií, ktoré nemôžu zásobovať srdce okysličenou krvou. To vedie k odumieraniu srdcového svalu a tento proces je nezvratný. 

Keďže 80 % prípadov sa stane doma, ľudia by mali poznať príznaky. Pri infarkte nejde o pichanie pri srdci. Bolesť je zvieravá, plošná, nie bodová, lokalizovaná za hrudnou kosťou (približne v strede hrudníka). Postihnutý má pocit veľkého tlaku na hrudníku s pocitom sťaženého dýchania. Bolesť môže vyžarovať do ľavej ruky, ramena, čeľuste alebo krku. Často sa objaví aj nevoľnosť, napínanie na vracanie, zvracanie, únava, točenie hlavy, pocit na odpadnutie, studený pot aj strata vedomia. 

Zaujme ťa: Výživový doplnok na podporu funkcie srdca

Aj keď sa v minulosti infarkt týkal vekovej kategórii nad šesťdesiat rokov, v súčasnosti sa čoraz častejšie posúva k hranici tridsať rokov. K rizikovým faktorom vzniku infarktu okrem veku a rodinnej anamnézy, teda keď niektorý z rodičov zomrel na srdcové a cievne ochorenie do veku 60 rokov, patrí aj vysoký krvný tlak, nadváha, fajčenie, vysoká hladina tukov v krvi a nadmerný stres.

Pichanie pri srdci ako príznak choroby srdca

Výraz pichanie pri srdci sa používa na označenie ostrej bodavej bolesti v hrudníku. Ide o krátkodobú bolesť, ktorá odoznieva. Dôvodom súvisiacim so srdcom môže byť perikarditída.  

Ide o zápal osrdcovníka, perikardu, čiže vonkajšieho obalu srdca. Jeho akútna forma sa prejavuje najmä bodavou ostrou bolesťou na ľavej strane alebo v strede hrudníka, ktorá sa zhoršuje hlavne pri hlbšom nádychu alebo kašli. Môže sa objaviť aj búšenie srdca, problémy s dýchaním, intolerancia námahy a horúčka. V prípade ťažkého zápalu sa môžu vyskytnúť až príznaky srdcového zlyhávania – opuchy dolných končatín, najmä členkov. Príčina zápalu osrdcovníka je často neznáma. Môže však vzniknúť po infekcii, operácii srdca, infarkte.

Bolesťou na hrudníku sa prejavuje aj myokarditída, teda zápal srdcového svalu. Jeho najčastejšou príčinou je vírusová infekcia. V prípade mierneho zápalu môže pacient pociťovať len búšenie srdca. 

Vybrali sme: Kedy je bolesť pod rebrami vľavo vážnou výstrahou?

REKLAMA
choroby srdca a pichanie pri srdci

Ak sa infekcia nelieči, stav sa zhoršuje. Typickými príznakmi sú príznaky vírusového ochorenia, ktoré myokarditídu vyvolalo – kašeľ, bolesti hrdla, teplota, bolesti kĺbov a svalov a príznaky so samotného postihnutia srdca – bolesti na hrudníku a sťažené dýchanie najmä po fyzickej námahe. Najlepšou prevenciou je doliečenie infekcií a minimalizovanie fyzickej námahy minimálne 2 týždne po prekonanej vírusovej infekcii.

Pichanie pri srdci, ktoré nespôsobujú choroby srdca

Pichanie pri srdci môže byť aj prenesenou bolesťou. Prenesená bolesť znamená, že ju pociťujeme v inej časti tela, než v tej, odkiaľ pochádza príčina. Napríklad pri ischiase, zápale sedacieho nervu, bolesť zasiahne nohu a chodidlo alebo pri infarkte bolesť vystreľuje do ľavej ruky.

Prenesenú bolesť tohto charakteru spôsobuje to, že nerv, ktorý sa nachádza v mieste ochorenia, má druhé vlákno, ktoré je lokalizované v hrudníku. Tým pádom sa bolesť z postihnutého miesta prostredníctvom spoločného nervu prenáša. Pichanie pri srdci sa objavuje aj pri nasledujúcich zdravotných problémoch. 

Kostochondritída

Kostochondritída je zápalové ochorenie kostrochondrálneho kĺbu, ktorý spája rebrá s hrudnou kosťou. Jej hlavným príznakom je ostrá, bodavá bolesť v prednej časti hrudníka, v mieste postihnutého kĺbu a zväčša nikam nevystreľuje.

Bolesť sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, kýchaní, kašľaní a tlaku na hrudníku. Hrudník je citlivý pri stlačení, stuhnutí a zápal spôsobuje teplo. Na rozdiel od infarktu je pri kostochondritíde možné nájsť úľavovú polohu.

Zápal pľúc

Príznaky zápalu pľúc, čiže pneumónie závisia od príčiny, ktoré ho vyvolávajú. Sprievodným znakom je bolesť v hrudníku, ktorá v prípade bakteriálnej pneumónie je ostrá a bodavá a zhoršuje sa pri hlbokom nadýchnutí a kašli. Charakteristické sú sprievodné príznaky zápalového postihnutia pľúc ako je vysoká horúčka, zimnica, kašeľ, nevoľnosť.

Niekedy sú príznaky miernejšie, ale môžu sa rýchlo zhoršovať, preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. 

Čo funguje aj podľa recenzií na podporu zdravia srdca a normalizovanie krvného tlaku? Pozri SEM >>> 

bodavá bolesť pri srdci diagnostika

Gastroezofageálna refluxová choroba (GERD)

Pri refluxnej chorobe pažeráka, pálení záhy, sa obsah žalúdka vracia do pažeráka. Ide o veľmi častý zdravotný problém. Zhoršuje sa po jedle, pri polohe tela po ležiačky. Táto choroba môže mať aj mimopažerákové symptómy, ku ktorým patrí kašeľ, astma, ale aj nekardiálne bolesti na hrudníku.

Blokáda hrudnej chrbtice

Pichanie pri srdci môže byť sprievodnou bolesťou pri problémoch s chrbticou. Objavuje sa pri blokáde spodnej časti krčnej chrbtice blokáde hrudnej chrbtice, pri ktorej blokové postavenie stavcov tlačí na spinálne nervy, čo je príčinou vystreľujúcej bolesti pod lopatkou a do hrude.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.