Každý už určite pocítil nejaký druh bolesti v okolí hrudníka. Nie každá bolesť v tejto oblasti, a teda ani pichanie pri srdci, priamo ohrozuje život. Bolesť vnímame ako nepríjemný subjektívny pocit a možno povedať, že je varovným signálom, ktorý má vyvolať okamžitú reakciu s cieľom vyhnúť sa poškodeniu alebo znížiť jeho rozsah.

V článku sa dozviete aj to, že nie každé pichanie pri srdci súvisí s týmto dôležitým orgánom, ale signalizuje iné zdravotné problémy. Ako sa uvádza v odbornej literatúre, len tretina prípadov bolesti hrudníka súvisí so srdcom, zvyšok sa týka problémov s chrbticou, pľúcami, svalmi, ale aj s oslabenou psychikou. 

Je však dôležité pripomenúť, že pri bolestiach v hrudníku, silných a opakovaných, je potrebné vyhľadať lekára, pretože iba odborník vie správne určiť diagnózu a pri niektorých ochoreniach ide o vážny stav.

Tiež si prečítaj: Trápi ťa bolesť pod rebrami vpravo? Pozor, môže to byť vážne!

bolesť na ľavej strane hrudníka pacient vysvetľuje a lekár počúva

Infarkt myokardu

Najväčšie obavy v súvislosti s problémami so srdcom vyvoláva infarkt myokardu. Ide o život ohrozujúci stav, pri ktorom dochádza k upchatiu jednej alebo viacerých koronárnych artérií, ktoré nemôžu zásobovať srdce okysličenou krvou. To vedie k odumieraniu srdcového svalu a tento proces je nezvratný.

Keďže 80 % prípadov sa stane doma, ľudia by mali poznať príznaky. Pri infarkte nejde o pichanie pri srdci. Bolesť je zvieravá, plošná, nie bodová. Postihnutý má pocit veľkého tlaku na hrudníku a bolesť môže vyžarovať do ľavej ruky, ramena, čeľuste alebo krku. Často sa objaví aj nevoľnosť, pocit na odpadnutie, potenie aj zvracanie.

Zaujme ťa: Výživový doplnok na podporu funkcie srdca

Aj keď sa v minulosti infarkt týkal vekovej kategórii nad šesťdesiat rokov, v súčasnosti sa čoraz častejšie posúva k hranici tridsať rokov. K rizikovým faktorom vzniku infarktu okrem veku a rodinnej anamnézy, teda keď niektorý z rodičov zomrel na srdcové a cievne ochorenie do veku 60 rokov, patrí aj vysoký krvný tlak, nadváha, fajčenie, vysoká hladina tukov v krvi a nadmerný stres.

Pichanie pri srdci ako príznak choroby srdca

Výraz pichanie pri srdci sa používa na označenie ostrej bodavej bolesti v hrudníku.  Ide o krátkodobú bolesť, ktorá odoznieva. Dôvodom súvisiacim so srdcom môže byť perikarditída. 

Ide o zápal osrdcovníka, perikardu, čiže vonkajšieho obalu srdca. Jeho akútna forma sa prejavuje najmä bodavou ostrou bolesťou na ľavej strane alebo v strede hrudníka hlavne pri hlbšom nádychu alebo kašli. Môže sa objaviť aj búšenie srdca, problémy s dýchaním a horúčka. Príčinou zápalu osrdcovníka je infekcia, predovšetkým neliečená, napríklad angína.

choroby srdca a pichanie pri srdci

Pichanie pri srdci, ktoré nespôsobujú choroby srdca

Pichanie pri srdci môže byť aj prenesenou bolesťou. Prenesená bolesť znamená, že ju pociťujeme v inej časti tela, než v tej, odkiaľ pochádza príčina. Napríklad pri ischiase, zápale sedacieho nervu, bolesť zasiahne nohu a chodidlo alebo pri infarkte bolesť vystreľuje do ľavej ruky. Pichanie pri srdci sa objavuje aj pri nasledujúcich zdravotných problémoch.

Kostochondritída

Kostochondritída je zápalové ochorenie kostrochondrálneho kĺbu, ktorý spája rebrá s hrudnou kosťou. Jej hlavným príznakom je ostrá, bodavá bolesť v prednej časti hrudníka, najčastejšie vľavo. Bolesť sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, kýchaní, kašľaní a tlaku na hrudníku. Hrudník je citlivý pri stlačení, stuhnutí a zápal spôsobuje teplo.

Zápal pľúc

Príznaky zápalu pľúc, čiže pneumónie závisia od príčiny, ktoré ho vyvolávajú. Sprievodným znakom je bolesť v hrudníku, ktorá v prípade bakteriálnej pneumónie je ostrá a bodavá a zhoršuje sa pri hlbokom nadýchnutí, ale tiež vysoká horúčka, zimnica, kašeľ, nevoľnosť.

Niekedy sú príznaky miernejšie, ale môžu sa rýchlo zhoršovať, preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. 

Čo funguje aj podľa recenzií na podporu zdravia srdca a normalizovanie krvného tlaku? Pozri SEM >>> 

bodavá bolesť pri srdci diagnostika

Gastroezofageálna refluxová choroba (GERD)

Pri refluxnej chorobe pažeráka, pálení záhy, sa obsah žalúdka vracia do pažeráka. Ide o veľmi častý zdravotný problém. Zhoršuje sa po jedle, pri polohe tela po ležiačky. Táto choroba môže mať aj mimopažerákové symptómy, ku ktorým patrí kašeľ, astma, ale aj nekardiálne bolesti na hrudníku.

Blokáda hrudnej chrbtice

Pichanie pri srdci môže byť sprievodnou bolesťou pri problémoch s chrbticou. Objavuje sa pri blokáde spodnej časti krčnej chrbtice blokáde hrudnej chrbtice, pri ktorej blokové postavenie stavcov tlačí na spinálne nervy, čo je príčinou vystreľujúcej bolesti pod lopatkou a do hrude.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.