REKLAMA

Bolesť vie nepríjemne prekvapiť z noci do rána, inokedy naberá na intenzite plíživo a pomaly. Nikdy by sme ju však nemali prehliadať. Je to signál tela, že niečo nie je tak, ako by malo byť a my by sme ho mali vedieť „prečítať“. Ako znepokojenie prinášajúce pichanie pri srdci, tak aj bolesti pod rebrami patria medzi pomerne časté, no niektoré z nich naznačujú závažnejší zdravotný problém. Špecifická bolesť pod rebrami vľavo môže mať hneď niekoľko príčin.

Odkiaľ prichádza bolesť?

Samozrejme, že príčinu ťažkostí najlepšie odhalí lekár, ku ktorému treba rozhodne ísť, keď bolesť pod rebrami vľavo sprevádzajú aj iné príznaky. Napríklad horúčka, problémy s dýchaním, vracanie, krvácanie. A tiež vtedy, keď ide o dlhotrvajúci problém. Aj laik by však mal pre svoje dobro vedieť, s akými orgánmi má bolesť v ľavej časti pod rebrami do činenia. A práve preto si to bližšie popíšeme.

Pokiaľ je bolesť presne lokalizovaná vyššie naľavo pod rebrovým oblúkom, teda nevystreľuje z oblasti chrbta či brucha, môže byť problémom slezina. Bolesť v ľavom boku a pod ľavými rebrami sa spája aj s inými orgánmi nachádzajúcimi sa na tejto strane tela. Je tu tiež umiestnená ľavá časť pečene, pankreas, ľavá časť žalúdka, ľavá oblička aj ľavý vaječník a vajcovod.

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Ako bolí slezina a čo stojí za jej bolesťou a zväčšením?

Slezina sa podieľa na krvotvorbe a tiež niektorých imunologických procesoch. Keďže slezina sama o sebe nebolí a bolesť je sprostredkovaná napnutím jej puzdra, tento príznak býva najčastejšie spojený s jej zväčšením. Za zväčšením sleziny môže stáť niekoľko príčin a vždy je veľmi dôležité si všímať aj iné príznaky, ktoré máme.

Príznaky zo samotného zväčšenia sleziny sú nešpecifické. Najčastejšie ide o brušný diskomfort, nafukovanie, pocit plnosti, nechutenstvo. Sú spôsobené útlakom žalúdka.

Pozri tiež: Ako sa prejavujú žalúdočné vredy a čo je ich skutočnou príčinou?

REKLAMA
pichanie a bolesť v ľavom boku

Infekčné príčiny bývajú sprevádzané teplotami, bolesťami kĺbov a svalov. Najčastejšie spôsobuje bolesť a zväčšenie sleziny mononukleóza alebo vírusy hepatitídy spojené s postihnutím, v ťažších prípadoch až cirhózou pečene.

Bakteriálne príčiny sa vyskytujú zriedkavejšie, najčastejšie ide o tuberkulózu. Zo závažnejších príčin môže ísť o leukémiu alebo nádory lymfatického tkaniva. Tieto sú zväčša sprevádzané vysokými horúčkami, nočným potením a stratou hmotnosti.

Zväčšenie a teda aj bolesť sleziny sa môže vyskytovať aj pri stavoch so zvýšeným rozpadom krvných buniek. Sprevádzajúcimi príznakmi býva slabosť, bledosť kože a slizníc, zvýšená tvorba modrín, bodkovité zakrvácania do kože. Poranenie sleziny býva sprevádzaná dotykovou citlivosťou, závratmi a zrýchleným tepom v dôsledku straty krvi. 

Bolesť pod rebrami vľavo, ktorá je situovaná vyššie

Okrem zdravotných ťažkostí so slezinou môže mať vyššie položená bolesť v oblasti rebier súvis s ich poranením – pomliaždením či zlomením. Rozptýlená bolesť v tejto zóne sa objavuje aj pri zápale pľúc. Býva sprevádzaná kašľom, pocitom sťaženého dýchania, slabosťou a horúčkou.

Štrajkuje vám zažívanie?

Objavuje sa vám bolesť v ľavej časti pod rebrami tesne po tom, čo ste konzumovali jedlo? Je to celkom bežný jav, keď sa napríklad po prejedení roztiahne žalúdok viac na ľavú stranu, prípadne preplnený žalúdok tlačí na črevo. 

Príčinou tlaku a bolesti sú neraz aj zastavené plyny v hrubom čreve. Práve pod ľavým oblúkom rebier sa ohýba hrubé črevo. Nadmerná plynatosť býva často sprevádzaná aj pocitom nafúknutého brucha.

Ak sa však v tejto časti vyskytujú kŕčovité a zvieravé bolesti, môže ísť o vážnejšie diagnózy, ako sú zápalové ochorenia žalúdka či čriev.

Pri zápalovom ochorení čriev sa však bolesť charakteristicky šíri v priebehu čreva a býva sprevádzané hnačkami a inými príznakmi zápalu tráviaceho traktu.

Neprehliadni: Trápi ťa bolesť pod rebrami vpravo? Pozor, môže to byť vážne!

V tomto prípade by bolo taktiež vhodné zistiť, či sa vo vašom organizme nenachádza Helicobacter pylori. Ten totiž dokáže skomplikovať život vo všeobecnosti, pričom mnohí ľudia ani len netušia, že túto pomerne rozšírenú pliagu majú.

DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>

Pichanie v ľavom boku

Pomerne bežná a neškodná je pichavá bolesť počas väčšej fyzickej námahy. Napríklad pri behu, keď sa zvyšuje prekrvenie pečene a sleziny. Objavuje sa najmä u ľudí, ktorí nie sú veľmi zvyknutí na pravidelnú športovú aktivitu.

Vystreľujúca bolesť pod rebrami či do boku

Zdrojom bolesti pod rebrami vľavo môžu byť i svaly či nervy. Vystreľujúca bolesť vyžaruje v mnohých prípadoch aj od chrbtice, napríklad keď platničky tlačia na zaseknuté nervy.

Bolesť môže smerovať pod ľavý rebrový oblúk až do ľavého boku a k chrbtici aj vtedy, keď ide o žalúdočný vred alebo zápal pankreasu. 

Z oblasti malej panvy vyžaruje do boku aj bolesť súvisiaca s gynekologickými problémami, ako sú cysty, zápal vaječníkov, mimomaternicové tehotenstvo. 

Zaujme ťa: Obklady na opuchnuté nohy: Úľavu prinesie kapustový aj bylinkový

bolesť na ľavej strane pod rebrami

No prejavovať sa tak môže aj ovulácia či príchod menštruácie. Pozornosť treba zbystriť najmä pri náhlej zmene intenzity alebo charakteru bolesti. 

V neposlednom rade sa nepríjemnými vystreľujúcimi a pálčivými bolesťami v ľavom boku prejavujú aj zápaly obličiek. Bolesti vyplývajúce zo zápalu obličiek bývajú sprevádzané teplotou, prípadne aj vracaním.

Tip od nás: Čo funguje na zápal močových ciest? Toto sa naozaj oplatí vyskúšať!

Obličkové či močové kamene spôsobujú neuveriteľnú bolesť, keď sa takpovediac „zaseknú“. Bolesť sa pri posune kameňov môže šíriť v priebehu slabín a príznakom môže byť aj prítomnosť krvi v moči. 

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.