Bolesť vie nepríjemne prekvapiť z noci do rána, inokedy naberá na intenzite plíživo a pomaly. Nikdy by sme ju však nemali prehliadať. Je to signál tela, že niečo nie je tak, ako by malo byť a my by sme ho mali vedieť „prečítať“. Bolesti pod rebrami patria medzi pomerne časté, no niektoré z nich naznačujú závažnejší zdravotný problém. Špecifická bolesť pod rebrami vľavo môže mať hneď niekoľko príčin.

Odkiaľ prichádza bolesť?

Samozrejme, že príčinu ťažkostí najlepšie odhalí lekár, ku ktorému treba rozhodne ísť, keď bolesť pod rebrami vľavo sprevádzajú aj iné príznaky. Napríklad horúčka, problémy s dýchaním, vracanie, krvácanie. A tiež vtedy, keď ide o dlhotrvajúci problém. 

Aj laik by však mal pre svoje dobro vedieť, s akými orgánmi má bolesť v ľavej časti pod rebrami do činenia. A práve preto si to bližšie popíšeme.

Pokiaľ je bolesť presne lokalizovaná vyššie naľavo pod rebrovým oblúkom, teda nevystreľuje z oblasti chrbta či brucha, môže byť problémom slezina. 

Pozri tiež: Ako sa prejavujú žalúdočné vredy a čo je ich skutočnou príčinou?

pichanie a bolesť v ľavom boku

Slezina sa podieľa na krvotvorbe a tiež niektorých imunologických procesoch. Intenzívna bolesť naznačuje jej poranenie alebo zväčšenie. Za zväčšením sleziny môže stáť mononukleóza, cirhóza, anémia, sepsa či dokonca leukémia. 

Bolesť v ľavom boku a pod ľavými rebrami sa spája aj s inými orgánmi nachádzajúcimi sa na tejto strane tela. Je tu tiež umiestnená ľavá časť pečene, pankreas, ľavá časť žalúdka, ľavá oblička aj ľavý vaječník a vajcovod.

Bolesť pod rebrami vľavo, ktorá je situovaná vyššie

Okrem zdravotných ťažkostí so slezinou môže mať vyššie položená bolesť v oblasti rebier súvis s ich poranením – pomliaždením či zlomením. Rozptýlená bolesť v tejto zóne sa objavuje aj pri zápale pľúc.

Štrajkuje vám zažívanie?

Objavuje sa vám bolesť v ľavej časti pod rebrami tesne po tom, čo ste konzumovali jedlo? Je to celkom bežný jav, keď sa napríklad po prejedení roztiahne žalúdok viac na ľavú stranu, prípadne preplnený žalúdok tlačí na črevo. 

Príčinou tlaku a bolesti sú neraz aj zastavené plyny v hrubom čreve. Práve pod ľavým oblúkom rebier sa ohýba hrubé črevo.

Ak sa však v tejto časti vyskytujú kŕčovité a zvieravé bolesti, môže ísť o vážnejšie diagnózy, ako sú zápalové ochorenia žalúdka či čriev. 

V tomto prípade by bolo taktiež vhodné zistiť, či sa vo vašom organizme nenachádza Helicobacter pylori. Ten totiž dokáže skomplikovať život vo všeobecnosti, pričom mnohí ľudia ani len netušia, že túto pomerne rozšírenú pliagu majú.

DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>

Pichanie v ľavom boku

Pomerne bežná a neškodná je pichavá bolesť počas väčšej fyzickej námahy. Napríklad pri behu, keď sa zvyšuje prekrvenie pečene a sleziny. Objavuje sa najmä u ľudí, ktorí nie sú veľmi zvyknutí na pravidelnú športovú aktivitu.

Vystreľujúca bolesť pod rebrami či do boku

Zdrojom bolesti pod rebrami vľavo môžu byť i svaly či nervy. Vystreľujúca bolesť vyžaruje v mnohých prípadoch aj od chrbtice, napríklad keď platničky tlačia na zaseknuté nervy.

Bolesť môže smerovať pod ľavý rebrový oblúk až do ľavého boku aj vtedy, keď ide o žalúdočný vred alebo zápal pankreasu. 

Zaujme ťa: Obklady na opuchnuté nohy: Úľavu prinesie kapustový aj bylinkový

bolesť na ľavej strane pod rebrami

Z oblasti malej panvy vyžaruje do boku aj bolesť súvisiaca s gynekologickými problémami, ako sú cysty, zápal vaječníkov, mimomaternicové tehotenstvo. No prejavovať sa tak môže aj ovulácia či príchod menštruácie.

V neposlednom rade sa nepríjemnými vystreľujúcimi a pálčivými bolesťami v ľavom boku prejavujú aj zápaly obličiek, močových ciest i mechúra. Obličkové či močové kamene spôsobujú neuveriteľnú bolesť, keď sa takpovediac „zaseknú“.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.