Správna výživa a dostatočné dopĺňanie minerálov i vitamínov je dôležité pre zdravie každého človeka, no špeciálne by na to mali dbať tehotné ženy. Jedným z prvých vitamínov, ktorý je vo zvýšenej dávke odporúčaný najmä v prvom trimestri tehotenstva, je kyselina listová, čiže vitamín B9.
Tento vitamín si nedokáže vyrobiť telo samo, treba ho prijímať v strave či výživových doplnkoch. Informácie o tom, prečo zohráva kyselina listová v tehotenstve takú dôležitú úlohu, samozrejme, že v kombinácii s ostatnými vitamínmi a minerálmi významnými v gravidite. Aké sú zdroje tohto vitamínu i odporúčané dávkovanie, sa dozviete v ďalej v texte.
Podstatná úloha kyseliny listovej nielen v tehotenstve
Na začiatok si treba povedať, že príjem kyseliny listovej nie je dôležitý len v tehotenstve. Má význam pre každého v populácii, nakoľko zohráva významnú úlohu pri krvotvorbe, ale aj oprave DNA.
Taktiež nám napomáha udržiavať mozog aj náladu v dobrej kondícii. Pokiaľ ste sklesnutí, nadmerne unavení, máte problémy s imunitou, trpíte na zlé vstrebávanie živín či anémiu, je možné, že vám chýba práve vitamín B9.
Zaujme ťa: Hamiltonov hmat: Dôležité informácie o tom, prečo a ako sa robí
Ako hovoria mnohé výskumy, kyselina listová v tehotenstve podporuje zdravý vývoj embrya. Ide najmä o nervovú sústavu budúceho dieťaťa. Dostatočný príjem kyseliny listovej taktiež znižuje riziko spontánneho potratu, prispieva k správnemu rastu materského tkaniva (vrátane placenty).
Kyselina listová je dôležitá nielen v prvom trimestri, ale aj pred počatím, a to pre čo najlepší štart vývoja budúceho embrya. No úloha kyseliny listovej je významná počas celého tehotenstva.
Najmä v druhej polovici tehotenstva trpí vysoké percento žien na málokrvnosť, resp. anémiu, a tak sa stáva dôležitý ako zvýšený prísun železa, tak aj kyseliny listovej.
Dokonca má kyselina listová v tehotenstve vplyv aj na eklampsiu, resp. jej dostatočný prísun je preventívnym krokom proti tejto tehotenskej komplikácii, ktorá sa prejavuje aj zvýšeným krvným tlakom či napríklad opuchmi končatín.
Pozri aj: Tehotenstvo a opaľovanie: Riziká, o ktorých musíš vedieť
A čo by sa mohlo stať pri nedostatku kyselinovej v tele tehotnej ženy? V tomto prípade je zvýšené riziko porúch vývoja nervovej trubice plodu. Hrozí anencefália, pri ktorej sa dieťa rodí s chýbajúcimi časťami mozgu a lebky. Taktiež sa s nedostatkom kyseliny listovej v období tehotenstva ženy spája rázštep chrbtice či rázštep podnebia a pery u dieťaťa.
Koľko kyseliny listovej potrebuje tehotná žena?
Potreba kyseliny listovej na deň pre dospelého človeka je okolo 400 µg (mikrogramov). Počas tehotenstva sa však stupňuje potreba zvýšeného prísunu, a to až na 600 µg. Ak lekár nepovie inak, je horná hranica dennej dávky nastavená na 1000 µg.
Ideálne je prijímať kyselinu listovú najmä pomocou stravy. Tehotné ženy často siahajú aj po tabletkovej forme kyseliny listovej, čo je rovnako možnosť, ako mať naozaj dostatok tohto cenného vitamínu v čase jeho zvýšenej potreby.
Kyselina listová v potravinách a strave
Kyselinu listovú obsahuje predovšetkým zelená zelenina, ako je brokolica, špenát, hlávkový šalát, ružičkový kel, šalátové uhorky, špargľa.
Obsahujú ju však aj zemiaky reďkovka, cvikla či paradajky. V rozličnom množstve sa nachádza aj v ovocí, strukovinách, celozrnných produktoch, droždí. Zo živočíšnych zdrojov treba vyzdvihnúť najmä pečeň, tučnejšie ryby, vaječný žĺtok a mlieko.
Kyselina listová v tehotenstve – výživové doplnky
Pri konzultácii s lekárom dostávajú tehotné ženy odporúčanie od lekára, aby si dopĺňali kyselinu listovú vďaka doplnkom stravy, keďže dosiahnuť optimálnu dávku počas dňa prostredníctvom stravy môže byť problematické.
Pokiaľ však dá žena prednosť komplexnejšiemu výživovému doplnku, ktorý obsahuje aj ostatné významné látky pre správny vývoj dieťatka, nájde ho zaiste v produkte Femibion. Tu si možno vybrať na mieru šitú dávku potrebných vitamínov a minerálov podľa toho, v akom štádiu tehotenstva sa žena nachádza. Dokonca aj doplnky pre ženy snažiace sa o bábätko či ženy dojčiace.
Foto: Freepik