Žien, ktoré čakajú dieťatko, sa v mnohom týkajú rôzne obmedzenia. Či už ide o nápoje, jedlo, lieky a mnohé iné. Je toho dosť. Tehotenstvo a opaľovanie však nepatrí medzi diskutované témy do takej miery ako napríklad bylinkové čaje v tehotenstve či zlozvyk fajčenia v tehotenstve. Preto si na to posvietime v nasledujúcich riadkoch.

Opatrnosti v tehotenstve nie je nikdy dosť

Za to, že by sa mala tehotná žena vystavovať slnečnému žiareniu s opatrnosťou, hovoria aj výrazné hormonálne zmeny v jej organizme. V tomto období je totiž oveľa náchylnejšia na tvorenie pigmentových škvŕn na pokožke. Koža je citlivejšia a okrem tvorby pigmentových fľakov môže na slnko reagovať dokonca aj alergicky.

Vybrali sme: Zisti, aké má čaj rooibos účinky: Lahodný nápoj vhodný aj pre deti či v tehotenstve

Vysoký faktor v opaľovacom kréme, kvalitné slnečné okuliare či pokrývka hlavy však nie je zárukou, že slnenie sa nebude mať na vyvíjajúce sa dieťa negatívny vplyv. Na druhej strane to však neznamená, že by mala zostať tehotná žena zabarikádovaná medzi štyrmi stenami. 

Riziká opaľovania sa v tehotenstve

>  Asi ste už počuli o dôležitosti kyseliny listovej v tehotenstve, a to najmä v jeho začiatku počas prvého až trinásteho týždňa, keď sa tvorí nervový systém dieťatka. 

Jej nedostatok v tele ženy počas tohto obdobia môže plodu spôsobiť závažné vývojové pochuchy, napríklad spina bifida (rázštep chrbtice) či Downov syndróm. No a je dokázané, že nadmerné slnečné žiarenie stojí práve za poklesom tejto významnej kyseliny v organizme. Toto je len jeden z dôvodov, prečo lekári neodporúčajú tehotným ženám „vypekanie sa“ na slnku.

Zaujme ťa: Čo prezrádza farba jazyka? Pozri, ktoré zafarbenie znamená chorobu

opaľovanie v tehotenstve

> Rizikové je i samotné prehrievanie organizmu počas opaľovania sa, ktoré môže rovnako viesť k poškodeniu nervového systému plodu a telesnému poškodeniu. Preto napríklad nie sú pre tehotné vhodné ani sauny. Práve naopak. Tehotným ženám sa počas sparných letných dní odporúča ovlažovanie, primerané schladzovanie a určite by sa mali vyhýbať silnému slnečnému žiareniu medzi jedenástou a treťou hodinou.

> Mimoriadne škodlivá pre matku i dieťa je dehydratácia, ktorej riziko je vyššie pri pobyte na slnku. Ide vlastne ruka v ruke s prehriatím organizmu, na ktoré je telo náchylnejšie práve pri nedostatočnom príjme tekutín. Tehotná žena sa okrem toho viac potí a aj rýchlejšie dýcha, takže na to naozaj pozor.  Inak by mohlo dôjsť k fatálnemu zníženiu dodávok kyslíka k plodu. Na pravidelné a dobré hydratovanie organizmu však treba myslieť stále. Teda aj v čase, keď je žena v tieni.

>  Je nutné pripomenúť, že počas tehotenstva nie je vhodné ani opaľovanie sa v soláriách a rovnako ani používanie samoopaľovacích prostriedkov. V tom druhom prípade je problematickou látka, ktorú obsahuje tento typ kozmetiky. Ide o dihydroxyacetón (DHA), ktorý preniká cez pokožku. Je to sporná látka spájaná s negatívnym vplyvom na organizmus, čo je lepšie v druhom stave radšej neriskovať.

Neprehliadni: Prečo je kyselina listová v tehotenstve taká dôležitá a ako ju dopĺňať?

Tehotenstvo v lete má svoje špecifiká. Pokiaľ ste tehotné a boli ste doteraz zvyknuté na dlhé slnenie sa, mali by ste ho v záujme zdravia stopnúť. Na druhej strane však nezabudnite, že toto obdobie vám ponúka dostatok čerstvého ovocia a zeleniny. To treba rozhodne využiť a dopriať si ich v pestrom a vyváženom jedálničku.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.