Tehotenstvo prináša do života ženy nové veci. Nebudeme si klamať, sú to aj mnohé obmedzenia či zákazy v oblasti stravovania či celkovo životného štýlu. Ale to nie je všetko. Ženy bývajú konfrontované s doposiaľ pre ne neznámymi lekárskymi vyšetreniami a metódami. Hamiltonov hmat je jednou z takýchto metód. Na Slovensku nie je ničím výnimočným, keď žene urobia „Hamiltona“ bez toho, aby vedela o tom, že sa na nej bude realizovať. A to napriek tomu, že podmienkou jeho výkonu by mal byť informovaný súhlas danej ženy. No a práve preto, ak očakávate bábätko, je naozaj dobré vedieť, kedy, ako a prečo sa Hamiltonov hmat vykonáva.

Čo to je a kedy sa vykonáva Hamiltonov hmat?

V situácii, keď ide všetko podľa normy, teda keď sa spustí prirodzený pôrod a dieťatko sa vypýta na svet samo, je Hamiltonov hmat bezpredmetný. Nie je však neobvyklé, ak pôrod neprichádza a treba tomu pomôcť. Vtedy Hamiltonov hmat prichádza do úvahy.

Tento odborný hmat, ktorý do praxe uviedol v roku 1810 škótsky lekár James Hamilton, sa vykonáva vo vysokom štádiu tehotenstva a jeho cieľom je podporiť procesy tela smerujúce k pôrodu. Inak povedané, Hamiltonov hmat má urýchliť pôrod. Pristupuje sa k nemu vtedy, keď žena „prenáša“. Teda keď sa prekročí 42. týždeň tehotenstva, resp. po očakávanom termíne pôrodu.

Ako prebieha úkon?

Ako Hamiltonov hmat prebieha? Vykonáva ho lekár počas gynekologického vyšetrenia, keď usúdi, že je vhodné jeho použitie. V zásade ide o mechanické (s pomocou prstov vykonané) oddelenie vaku blán od steny maternice. Toto oddelenie sa realizuje krúživým pohybom vnútri krčka maternice.

 Oddelením blán dochádza k uvoľneniu prostaglandínov vedúcich k pôrodu. Aktivuje sa tak činnosť maternice. No a do niekoľkých hodín by malo podľa správnosti dôjsť k prvým pôrodným kontrakciám. Zjednodušene povedané, Hamiltonovým hmatom dochádza k naštartovaniu celého pôrodného procesu. 

Zaujme ťa: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

hamiltonov hmat pôrod

Kedy je vhodné použiť túto metódu?

Lekári sa k realizácii Hamiltonovho hmatu dostávajú v týchto prípadoch.

  • „Prenášanie“ sa naťahuje, pôrod vychádza po termíne, a to 7 dní a viac.
  • Plod je väčší ako 4000 gramov.
  • Nastali komplikácie počas tehotenstva. Najčastejšími, keď sa Hamiltonov hmat odporúča, sú tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak či infekcie.
  • Plodová voda odtiekla, ale pôrod sa nespustil.
  •  Rodičke alebo bábätku hrozí infekcia.

Hamlitonov hmat ako reálna pomoc žene pred pôrodom?

Ako sa k tomuto úkonu stavajú ženy, ktoré ho absolvovali? Názory sa rôznia. Vyzdvihnúť však možno to, že ide v zásade (v porovnaní s inými metódami určenými na vyvolávanie pôrodu) o šetrný úkon. I keď prežívanie nepríjemných pocitov pri jeho realizácií môžu byť mierne i vyššie, čo je vysoko individuálne. Vyslovená bolestivosť je však ojedinelá.

Čo sa samotného vyvolania pôrodu týka, niektorým ženám Hamilton spustí prvé kontrakcie už za pár hodín, u iných nie je až tak efektívny. Tiež sú známe aj kontraidnikácie, kedy sa tento hmat nesmie realizovať. Ide napríklad o abnormality placenty, indikovaný cisársky rez či prítomnosť streptokoka skupiny B.

Fyziologické tehotenstvo trvá 38 až 42 týždňov a samozrejme, že ideálne je, keď sa pôrod v danom čase naštartuje sám, teda bez pomoci lekárskych zásahov. V podstate každý vonkajší zásah so sebou nesie nejaké to riziko. 

Neprehliadni: Malinové listy pomáhajú rozbehnúť pôrod

ako sa robí hamiltonov hmat

No pri zachovaní najvyšších hygienických štandardov, pri priravenosti tela ženy na pôrod a pri odbornom prístupe lekára je Hamiltonov hmat metódou, ktorá má svoje opodstatnenie. 

Pred jeho vykonaním však má byť v každom prípade žena informovaná o tom, čo sa ide diať, pričom sa  vyžaduje aj písomný informovaný súhlas s úkonom. No a práve v tomto máme na Slovensku podľa reálnych skúseností žien, ktoré rodili v našich nemocniciach, ešte značné deficity.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.