Dioptrické okuliare vedia svojich nositeľov neraz nepríjemne prekvapiť, keď sa napríklad v chladných mesiacoch pri prechode z vonkajšieho prostredia do tepla domova, ale aj pri pití teplých nápojov alebo napríklad len pri otvorení umývačky riadu z čista-jasna zarosia a sťažia tak normálne videnie. Dosť nepríjemnou je aj kombinácia rúška a okuliarov, a to najmä v prípade, ak rúško nemá správnu veľkosť a človeku nepasuje v oblasti nosa. Rosenie okuliarov je naozaj nepríjemnosť znižujúca komfort a v niektorých situáciách dokonca i bezpečnosť človeka.

V zásade však je medzi vnútornou stranou skiel a očami je prirodzená vlhkosť a teplo z pokožky. Ak sú sklíčka na okuliaroch chladnejšie, vzniká zarosenie. Aby ste sa tejto nepríjemnosti vyhli, vyberte si z nasledujúcich super tipov, ako zamedziť zahmlievaniu okuliarov.

Všestranná pena na holenie

Asi by ste to na ňu ani nepovedali, no pena na holenie sa v domácnosti zíde vo viacerých prípadoch. Vedeli ste napríklad, že ju môžete použiť na dokonalé vyleštenie šperkov alebo aj na odolné škvrny? Rovnako je účinná aj proti zahmlievaniu, a to nielen sklíčok okuliarov, ale v podstate všetkých sklenených povrchov, napríklad zrkadiel v kúpeľni či okien na aute.

Pozri tiež: Pena na holenie na popáleniny? 7 netradičných tipov, ktoré vyrazia dych! 

Trochu peny len rozotrite po povrchu, nechajte chvíľku pôsobiť a následne bez oplachovania vyleštite suchou bavlnenou handričkou. Pena na holenie účinkuje na sklenených povrchoch tak, že vytvorí izolačnú vrstvu a zamedzí vode, aby sa na nich usádzala.

Pomôže aj mydlo či šampón

Tekuté produkty určené primárne na očistu tela či vlasov, ako je mydlo alebo šampón, sú podobne veľmi účinné proti roseniu okuliarov. Nanášajte ich na sklíčka v malom množstve, nechajte pôsobiť a neoplachujte, ale pomocou jemnej bavlnenej handričky vyleštite dosucha. Mydlo aj šampón pôsobia podobne ako pena na holenie, teda vytvárajú akýsi ochranný film, ktorý  sklíčka okuliarov zachová v nezarosenom stave.

Inšpiruj sa: Dezinfekcia octom: Vyrob si skvelý univerzálny čistič

Zaobstarajte si špeciálny sprej alebo si ho vyrobte

V optikách a v športových potrebách predávajú aj špeciálne spreje proti zaroseniu okuliarov. Vy si však môžete niečo podobné vyrobiť aj doma z jedného dielu vody a dvoch dielov liehu, pričom do tejto tekutiny pridáte aj pár kvapiek bežného saponátu. Aplikujte podobne ako vyššie spomínané čističe. Prostriedok si nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a môžete ho mať poruke aj na cestách.

Foto: Freepik 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.