REKLAMA

Šupinky vo vlasatej časti hlavy a v obočí, ktoré sa ľudovo nazývajú mliečna chrasta a odborne novorodenecká seborea, bývajú v prvých 3 mesiacoch veku bábätka pomerne častým problémom. Niekedy sa však toto zápalové ochorenie kože objaví aj u dospievajúcich a dospelých ľudí, pričom postihuje viac mužské pokolenie. Ako sa prejavuje, čo robiť a ako liečiť mliečnu chrastu?

Tiež si prečítaj: Dešifruj plač dieťaťa a zisti, čo práve potrebuje tvoje bábätko

Čo je to mliečna chrasta?

Seboroická dermatitída, skrátene seborea, je neinfekčné kožné ochorenie sprevádzané zvýšenou produkciou a vylučovaním kožného mazu a tvorbou šupinatých ložísk na pokožke.

Objavuje sa v rôznom veku. Buď začína v období puberty, alebo u dospelých, a to prevažne medzi 20. a 40. rokom života. Seborea sa však zvykne objavovať aj v dojčenskom veku. Tento typ seboroickej dermatitídy bežne nazývame aj novorodenecká seborea, alebo ľudovo mliečna chrasta. 

Prípravky na mliečne chrasty TU >>>

Chrasty vo vlasoch u detí

V prípade mliečnej chrasty u detí ide o menej závažný typ seboroickej dermatitídy. Vyskytuje na miestach so zvýšenou produkciou mazových žliaz, a to ako na hlave, tak aj v obočí či na čele, no dokonca i na slabinách a v záhyboch, ako podpazušie alebo plienková oblasť.

Medzi príčiny vzniku chrasty a šupiniek patrí okrem zvýšenej produkcie mazu aj premnoženie istého typu kvasiniek z rodu Malassezia. Bežne sa vyskytujú na pokožke a živia sa mazom, no u niektorých jedincov môže dôjsť k poruche rovnováhy a ich premnoženiu.

Zimné bábätká majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa popasujú s týmto problémom skôr ako tie letné, keďže v teplom období tento problém ustupuje. Podobne sa stav mliečnej chrasty podľa ročného obdobia zhoršuje či zlepšuje i u dospelých.

Zaujme ťa: Svrbiace dlane nemusia byť malichernosť: Kedy ide o život?

čo pomáha na mliečnu chrastu vo vlasoch a na obočí ako liečiť

Žltá až žltohnedá mazľavá chrasta, resp. šupinky vyzerajú na hlavičke či v obočí dieťatka nepríjemne, nehovoriac o tom, keď si mliečnu chrastu objaví dospelý človek, a to napríklad nielen vo vlasatej časti, ale pokojne i pod nosom či za ušami. 

Pokiaľ však zakročíte včas, problém dokážete vyriešiť pomerne rýchlo a nedôjde napríklad k druhotnej bakteriálnej infekcii, kedy už ložiská môžu začať mokvať. Pri pretrvávaní tohto zdravotného problému upozornite lekára, aby nastavil, ak bude potrebné, účinnejšiu liečbu ako je tá, ktorú spomíname nižšie v texte.

REKLAMA
...

Mliečna chrasta u dospelých

Priebeh a prejavy seboroickej dermatitídy sa môžu líšiť, čo do veľkej miery závisí na veku postihnutého. U bábätiek sa vyskytuje v priebehu prvých troch mesiacoch života, prípadne až do jeden a pol roka. V puberte či dospelosti sa môže tento zápalový stav opäť objaviť. 

V dospelosti okrem premnožených kvasiniek či zvýšenej produkcie mazu na už spomínaných miestach môže mliečnu chrastu spôsobovať i stres a nevhodné stravovanie. Nejde však o alergickú reakciu, ktorá je typická pre ekzém.

Zatiaľ čo u detí sa objavujú až nánosy mastných šupín tvoriace krusty, v dospelosti sa mliečna chrasta prejavuje skôr jemnejšími šupinkami, ktoré sprevádza začervenanie a ostré ohraničenie.

Jednoduchá liečba – o šupinky sa postará špeciálny šampón aj olej alebo gél

Odstraňovanie mliečnej chrasty nie je žiadna veda. Pamätajte však, že šupinky nikdy neodstraňujeme nasilu. Čo budete k tomu potrebovať a aký je postup? 

1) Postihnuté miesta natrite zhruba polhodinu až hodinu pred kúpaním olivovým olejom, lekárenskou vazelínou či mandľovým olejčekom.

2) Následne šupinky rozmočte v kúpeli.

3) Na záver postupne vyčesávajte jemnou kefkou. 

Neprehliadni: Aké sú príznaky Helikobaktera? Spoznaj tráviace aj kožné symptómy

mliečna chrasta šampón

Celý proces zefektívni aplikácia špeciálneho šampónu či iných prípravkov určených na mliečnu chrastu. Ich použitie je jednoduché a výsledok skvelý.  

Dostupné sú okrem šampónu ideálneho na vymývanie šupiniek i gély a krémy, vďaka ktorým sa dospelý či dieťa zbavia mliečnej chrasty naozaj rýchlo. Vo väčšine prípadov je tento spôsob postačujúci. Ak problém pretrváva či dokonca dochádza k mokvaniu ložísk, treba už túto kožnú nepríjemnosť riešiť s doktorom. 

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.