Šupinky vo vlasatej časti hlavy a v obočí, ktoré sa ľudovo nazývajú mliečna chrasta, bývajú v prvých 3 mesiacoch veku bábätka pomerne častým problémom. Niekedy sa však toto zápalové ochorenie kože objaví aj u dospievajúcich a dospelých ľudí, pričom postihuje viac mužské pokolenie. Čo robiť a ako liečiť mliečnu chrastu?

Čo je to mliečna chrasta?

V prípade mliečnej chrasty u detí ide o menej závažný typ seboroickej dermatitídy. Vyskytuje na miestach so zvýšenou produkciou mazových žliaz, a to ako na hlave, tak aj v obočí či na čele, no dokonca i na slabinách a v záhyboch, ako podpazušie alebo plienková oblasť.

Medzi príčiny vzniku chrasty a šupiniek patrí okrem zvýšenej produkcie mazu aj premnoženie istého typu kvasiniek. Zimné bábätká majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa popasujú s týmto problémom skôr ako tie letné, keďže v teplom období tento problém ustupuje. Podobne sa stav mliečnej chrasty podľa ročného obdobia zhoršuje či zlepšuje i u dospelých.

Žltá až žltohnedá mazľavá chrasta, resp. šupinky vyzerajú na hlavičke či v obočí dieťatka nepríjemne, nehovoriac o tom, keď si mliečnu chrastu objaví dospelý človek, a to napríklad nielen vo vlasatej časti, ale pokojne i pod nosom či za ušami. Pokiaľ však zakročíte včas, problém dokážete vyriešiť pomerne rýchlo a nedôjde napríklad k druhotnej bakteriálnej infekcii, kedy už ložiská môžu začať mokvať. 

Zaujme ťa: Svrbiace dlane nemusia byť malichernosť: Kedy ide o život?

čo pomáha na mliečnu chrastu vo vlasoch a na obočí ako liečiť

Pri pretrvávaní tohto zdravotného problému upozornite lekára, aby nastavil, ak bude potrebné, účinnejšiu liečbu ako je tá, ktorú spomíname nižšie v texte.

Mliečna chrasta u dospelých

Priebeh a prejavy seboroickej dermatitídy sa môžu líšiť, čo do veľkej miery závisí na veku postihnutého. U bábätiek sa vyskytuje v priebehu prvých troch mesiacoch života, prípadne až do jeden a pol roka. V puberte či dospelosti sa môže tento zápalový stav opäť objaviť. 

V dospelosti okrem premnožených kvasiniek či zvýšenej produkcie mazu na už spomínaných miestach môže mliečnu chrastu spôsobovať i stres a nevhodné stravovanie. Nejde však o alergickú reakciu, ktorá je typická pre ekzém. Zatiaľ čo u detí sa objavujú až nánosy mastných šupín tvoriace krusty, v dospelosti sa mliečna chrasta prejavuje skôr jemnejšími šupinkami, ktoré sprevádza začervenanie a ostré ohraničenie.

Ako od seba odlíšiť seboroickú dermatitídu (do ktorej patrí aj mliečna chrasta) od atopickej dermatitídy, čo je v podstate ekzém? Seboroická dermatitída sa väčšinou neprejavuje výrazným svrbením. Ekzém sprevádza silné svrbenie a taktiež začervenanie a výsev. Ekzém je spájaný aj s opakujúcou sa rodinnou anamnézou. Zatiaľ čo u dojčiat mliečna chrasta zvykne prirodzene po treťom mesiaci vymiznúť, ekzematické prejavy sa začínajú ohlasovať po treťom mesiaci.

Jednoduchá liečba – o šupinky sa postará špeciálny šampón aj olej alebo gél

Odstraňovanie mliečnej chrasty nie je žiadna veda. Pamätajte však, že šupinky nikdy neodstraňujeme nasilu. Čo budete k tomu potrebovať a aký je postup? 

Postihnuté miesta natrite zhruba hodinu pred kúpaním olivovým olejom alebo lekárenskou vazelínou. Následne rozmočte v kúpeli a potom postupne vyčesávajte jemnou kefkou. Celý proces zefektívni aplikácia špeciálneho šampónu či iných prípravkov určených na mliečnu chrastu. Ich použitie je jednoduché a výsledok skvelý. 

Neprehliadni: Aké sú príznaky Helikobaktera? Spoznaj tráviace aj kožné symptómy

mliečna chrasta šampón

Dostupné sú okrem šampónu ideálneho na vymývanie šupiniek i gély a krémy, vďaka ktorým sa dospelý či dieťa zbavia mliečnej chrasty naozaj rýchlo. Vo väčšine prípadov je tento spôsob postačujúci. Ak problém pretrváva či dokonca dochádza k mokvaniu ložísk, treba už túto nepríjemnosť riešiť s doktorom. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.