Ohľadom trhania zuba múdrosti som si ešte pred mojou skúsenosťou vypočula rôzne strašidelné historky. Nemala som teda ružové okuliare, že všetko pôjde ako po masle. A psychicky som sa na to pripravovala dlhšiu dobu, keďže som mala problémy so svojimi osmičkami (hlavne jednou) odkedy sa „rozhodli, že vylezú na povrch“. Bolo to okolo 25. roku života. Ako prebehla celá moja štrapácia s trhaním osmičky? Čo mi pomohlo pri bolestiach a komplikáciách po trhaní? Pokúsim sa vám v skratke priblížiť, dúfam, že aspoň pre niekoho užitočnú skúsenosť. Ako prebehlo a napokon dopadlo moje trhanie zuba múdrosti?
Prerezávanie zubov múdrosti a komplikácie s tým spojené
Je vraj úplne prirodzené, že súčasní ľudia majú problémy so svojimi osmičkami. Predkovia pravdepodobne disponovali mohutnejšou čeľusťou. Taktiež to boli už ich tretie „záložné“ zuby v poradí, keďže vychádzali až v dospelosti, keď mali väčšinu osádky v ústach povypadávanú a pokazenú.
No nám sa už zuby múdrosti bežne nezmestia do úst/čeľuste. Prípadne si rastú, ako sa im zachce, napríklad do kriva až ležata. Teda tak, že vytláčajú svojho suseda, deformujú ho a poškodzujú. Alebo sú vylezené len tak trochu, aby mohli, čisto ironicky, svojou prítomnosťou urobiť priestor vzadu nedostupný na čistenie a spôsobovali zápaly a opúchanie na počkanie. A z týchto spomínaných dôvodov bývajú zuby múdrosti zlým snom mnohých.
Zaujme ťa: Snár: Zuby v sne – sú naozaj postrachom?
Aby som im zas úplne nekrivdila. Tie zuby múdrosti, ktoré sa „zmestia“ a nerobia šarapatu, plnia svoju žuvaciu funkciu a neskôr poslúžia v mnohých prípadoch ako „držiak“ na mostík. Pokiaľ ale rastú osmičky zle, vraj by mali byť v ideálnom svete (kde sa robia röntgeny chrupu u detí od 7 rokov), odstránené už okolo 13. roku.
Podľa špecialistov je už v tomto čase jasné, či narobia v budúcnosti problémy. Ich odstránenie je vtedy jednoduchšie a menej bolestivé.
Tiež si prečítaj: Vieš, čo najviac kazí zuby? Tieto potraviny sú pre chrup pohromou!
Môj problém so zubom múdrosti
Zápaly spôsobené osmičkou čiastočne pod ďasnom bez kúska priestoru navyše, aby mohla kompletne vyrásť, keďže bola aj pomerne veľká – to bol môj prípad. Niekedy bol s ňou na dlhší čas pokoj. No potom sa z ničoho nič rozhodla, väčšinou teda v úplne najnevhodnejšom čase, ozvať sa so svojou úpenlivou snahou o predratie sa na tento svet. Okolo 30. roku sa tak môj zubár rozhodol, že jej „urobí miesto“.
Vtedy narezal miesto v ďasne, na ktoré sa chcela dostať osmička. Nebol to úplne bezproblémový úkon. Následne som ešte dostala aj alergickú reakciu na antibiotiká Dalacin. Riešenie to však bolo len krátkodobé a vydržalo do mojich 40. rokov. Potom sa už muselo ísť na vec a trhanie zuba múdrosti bolo treba naplánovať skôr, ako by spôsobil ďalšie škody.
Aké škody? Okrem zápalu, ktorý mi zub múdrosti spôsoboval na pravidelnej báze, mi tiež stesnal zuboradie. Laicky povedané, ostatné zuby sa kvôli osmičke na seba natlačili, čoho dôsledkom bola aj moja neschopnosť dôkladne si vyčistiť medzizubné priestory. Pokiaľ by som problém neriešila, mohla mi osmička nepriamo spôsobiť hromadenie zubného kameňa aj bolestivú cystu.
Vybrali sme tiež: Starostlivosť o zuby
Príprava na trhanie (info. cena výkonu v súkromnom zariadení)
Pred tým, ako absolvujete trhanie osmičky, treba sa pripraviť na to, že s tým budete musieť ísť na stomatologické chirurgické oddelenie. Bežní zubári osmičky vraj netrhajú, možno len v špeciálnych prípadoch. Takže aj keď nejde o zub múdrosti, ktorý treba „vydolovať“ z čeľuste, lebo ešte nevyšiel, ale o zub, ktorý vyrástol, alebo len čiastočne vyrástol, budete musieť navštíviť chirurgické stomatologické oddelenie. A to či už súkromné, alebo štátne.
Ja som s problémom navštívila Nemocnicu s poliklinikou v Bratislave (Ružinov). Pred tým som išla na 3D röntgen chrupu, ktorý si odo mňa následne vypýtali spolu s odporučením od zubára. Prvá návšteva bola v podstate len dohodnutím sa na ďalšom termíne, kedy mala byť osmička vytrhnutá. Iba pre informáciu, v štátnom zariadení máte tento úkor hradený zo svojho štandardného poistenia, no súkromné kliniky si za trhanie zubu múdrosti vypýtajú aj 400 a viac eur.
Bolí trhanie zuba múdrosti?
V deň D som si na zákrok počkala pomerne dlho, keďže išlo o štátne zariadenie. Odporúčam (a ako som počula, odporúčala to i sestrička z oddelenia ostatným pacientom), aby ste sa pred trhaním zubu múdrosti dobre najedli. Jednak počítajte, že kým sa dostanete na rad, bude to chvíľu trvať, no v druhom a významnejšom rade následne po zákroku nebudete dosť dlho jesť. Takže najedzte sa.
Ale teraz k veci. Bolí trhanie zuba múdrosti? Podľa mojich osobných skúseností to nebola bolesť v pravom zmysle slova. Keďže vám napichajú injekcie, nebudete si cítiť ani ústa a jazyk. Pri samotnom trhaní som pociťovala viac-menej len nepríjemný tlak. Môj zub múdrosti nebol pokazený. Išlo o zdravý kúsok, ktorý sa len tak jednoducho nechcel vzdať.
Doktor z neho musel kus odvŕtať, no väčšinu práce urobili extrakčné kliešte a manuálna práca/hrubá sila. Bola to dosť nepríjemná skúsenosť, keďže doktorovi zlyhali fyzické sily (išlo o staršieho pána) a musel si zavolať pomoc na trhanie. Napriek tomu som bola asi ľahší prípad na trhanie osmičky, nakoľko bola čiastočne vyrastená. V iných prípadoch (ako sa to robí napríklad pri ležatej osmičke) sa musí zásah robiť chirurgicky, zub sa rozpíli, po častiach vyberie a miesto po ňom sa zašije. Neviem to síce porovnať, ale druhý prípad mi príde predsa len viac drastickejší.
No v každom prípade som pri samotnom trhaní zuba múdrosti necítila bolesť. Bol to skôr pocit tlaku, kmásania, páčenia. Horšie bolo to, čo prišlo po vytrhnutí zubu múdrosti, po odznení anestézie. Z Ružinova som odchádzala s gázou v ústach, ktorú som mala zubami pritláčať, bez antibiotík a s radou, aby som si v daný deň ústa nepreplachovala. To je dosť zásadná informácia aj pre vás. Znemožnili by ste totiž vytvoreniu krvnej zrazeniny (prípadne by ste ju preplachovaním odstránili). Táto zrazenina ale hrá významnú úlohu pri liečbe po vytrhnutí zuba. Ak by ste si ju odstránili (nielen vyplachovaním, ale napríklad aj tým, že by ste si do rany išli jazykom), mohli by ste si spôsobiť pridružené komplikácie.
Čo robiť po vytrhnutí osmičky?
Hojenie ďasna po extrakcii zuba múdrosti prebieha v dospelom veku, keď majú osmičky už svoje pevné korene a silné je aj previazanie s nervami, pomerne dlhý čas. Na to myslite. A ideálne si aspoň na pár dní zoberte PN alebo dovolenku, lebo je veľký predpoklad, že v tomto čase budete doslova nepoužiteľní.
Po odznení anestézie príde bolesť. S tým už predom počítajte a majte predpripravené voľne dostupné lieky proti bolesti. Bez nich sa pravdepodobne nezaobídete. Ani ja by som to bez nich nedala, a to mám pomerne nízky prah bolesti. Za celý život som asi nepojedla toľko prípravkov proti bolesti, ako v tomto čase.
Ďalej mám overené, že pomôže chladenie vreckom s ľadom cez uterák, aby ste nemali ľad priamo na koži. Na ďalší deň po vytrhnutí zuba múdrosti som pomaly začala s vyplachovaním, aby bol proces liečby urýchlený. Odporúčaný mi bol odvar z repíka, no ešte lepší mi príde Curasept.
Strava po vytrhnutí osmičky má byť kašovitá. Môžem vám ale povedať, že popri tej bolesti sa vám ani nechce veľmi jesť. Ďalšie rady, ktoré by vám mohli pomôcť po vytrhnutí zubu múdrosti, nájdete napríklad aj na blogu špecialistky zapisnikzubarky.
Bolesť po vytrhnutí osmičky a dlhotrvajúca necitlivosť úst a jazyka
Čomu sa chcem na záver špeciálne venovať, sú komplikácie po vytrhnutí zuba múdrosti. Tie ma totiž neobišli, podobne ako mnohých. Spomínala som už bolesť, ktorá bola fakt silná, no po dvoch týždňoch ustúpila. Najmä keď mi môj zubár (po prvom týždni ukrutných bolestí) predpísal antibiotiká, ktoré mi podľa mňa mali predpísať už priamo po zákroku. Takže po tom, ako som ich začala brať, ustúpila aj výrazná bodavá bolesť v mieste po vytrhnutí.
Čo bolo však možno ešte horšie ako bolesť? Podľa mňa to bola dlhotrvajúca necitlivosť úst, jazyka a priľahlých častí. Aj po tom, ako vyprchal účinok anestézie, som mala ústa akoby stŕpnuté. Napríklad som si necítila aj polovicu brady. A pri umývaní zubov som mala pocit, ako keby ani neboli moje. Tento stav má vraj dosť veľa ľudí, ktorí sú po vytrhnutí zuba múdrosti. Súvisí to s narušením nervov, ktoré sa nachádzajú pod koreňmi osmičiek. Jednoducho povedané, práve pod koreňmi zubov múdrosti je akási nervová križovatka, ktorej narušenie ovplyvní celú oblasť naokolo vytrhnutého zuba.
Keď som mala necitlivú polovicu úst už druhý mesiac, začala som pátrať po tom, čo mi konečne pomôže. A dostala som odporúčanie, ktoré zafungovalo. Pomohla mi, ako mnohým iným, Milgamma N. Aj keď je tento voľnopredajný prípravok určený skôr na bolesť chrbta, jeho úlohou je regenerovať nervy, a o to práve pri hojení po vytrhnutí zuba múdrosti ide. Pokiaľ vás postihne podobné znecitlivenie úst ako mňa, vrele odporúčam. Pomohlo!
Foto: Freepik