REKLAMA

Ako ste si mohli všimnúť, v snovej ríši prevažujú nad pozitívnymi snami skôr tie negatívne. To však nevyhnutne neznamená, že sen o niečom zlom znamená pri jeho výklade aj zlú budúcnosť. Dnes sa pozrieme na pomerne traumatizujúce sny o zuboch. Teda predovšetkým o tých, ktoré nie sú v dobrom stave. Napríklad sa kývajú, vypadávajú, sú pokazené či trhané. Zuby v sne možno zaradiť do rovnakého kontextu, ako keď snívame o vlasoch alebo nechtoch. Snár o častiach tela hovorí o mimoriadne osobných záležitostiach.

Je naozaj pravda, že sa po snoch o zuboch treba pripraviť na zlé časy a kritické situácie? A čo zuby mliečne alebo ukážkové silné biele zuby? Odhaľte s nami ďalšie zákutia tajomna. Zuby v sne možno interpretovať nasledovne.

Symbolika zubov v sne

Zuby vo všeobecnosti odrážajú stav nášho zdravia a tak ich možno vnímať aj v snoch. Za vypadnutými, pokazenými až zhnitými či kývajúcimi sa zubami tak majú podľa všetkého stáť choroby a nebodaj i smrť.

Ide najmä o odstrašujúce interpretácie starých snárov. No nemusíte sa hneď báť najhorších scenárov. Napríklad na sen o vypadnutých zuboch sa možno pozerať aj z hľadiska medziľudských vzťahov. V tomto ohľade znamenajú stratu, pretŕhanie pút, koniec vzťahu. Áno, nie je to zaiste žiadna životná výhra, no nie je to ani smrť. 

Ako teda vo všeobecnosti vnímať sny o zuboch? Je takmer istotou, že sa ľudia s takto ladenými snami nezobudia s úsmevom na perách. A veru, treba sa bližšie pozrieť na to, prečo podvedomie zdvíha varovný prst. No nemusíte myslieť hneď na to najhoršie. Sny hovoria jazykom metafor, na ktoré sa pozrieme bližšie a dešifrujeme ich.

Pokazené, zhnité až rozpadávajúce sa zuby v sne?

Nočné mory, v ktorých vypadávajú zuby alebo je chrup v strašnom stave naozaj neveštia nič dobré. Výklad však nie je jednoznačný a do úvahy treba brať aj to, aké je množstvo pokazených, vytrhnutých či vypadnutých zubov.

Východiskovou interpretáciou je zvýšenie strachu či úzkosti v živote. Konkrétne je to najmä strach o zdravie či vzťahy. Vytrácanie vitality a príchod choroby si môže človek uvedomovať aj počas dňa, ale bez toho, aby si to vedome pripúšťal. V noci však podvedomie dodá k zlému pocitu niekoľko výkričníkov a pripomenie to, čo chce človek v bdelom stave „ututlať“.

Okrem spomínaného sú sny o škaredom chrupe možným odkazom na neistotu týkajúcu sa vlastného vzhľadu. Prítomné sú pochybnosti nielen vyslovene patriace k adolescentnému veku, ale zrelým ľuďom signalizujú tieto sny ich vnútorný strach zo starnutia a fyzickej zmeny k horšiemu.

Štrbavosť = naštrbené vzťahy

Okrem indikácie zdravotného problému a neistoty týkajúcej sa vzhľadu vypadnuté zuby v sne môžu naznačovať i naštrbené vzťahy. Do popredia vystupuje najmä myšlienka straty kontroly nad situáciou.

Napríklad keď druhý človek netúži po zmieri a urovnaní vzťahov alebo sa správa nepredvídateľne. Typický je práve pocit paralyzujúcej bezmocnosti. Keď sa jednoducho nemôžete do problému, metaforicky povedané, zahryznúť, lebo to nie je vo vašej moci. Je teda zrejmé, že kartami osudu miešajú ako samotné zuby v sne, tak aj bezzubosť. 

Super tip: Bielenie zubov či zubná hygiena za výnimočné ceny

Štrbavý mliečny chrup však naznačuje nedostatočnú zrelosť. Nemusí to byť pravdou, človek sa však môže cítiť nedostatočne zrelý na nejaké životné kroky, ale túži po tom, aby ich urobil.

REKLAMA

Mliečne zuby a pokazené mliečne zuby

Sny o mliečnych zuboch sa spájajú vo všeobecnosti s naivitou a detským pohľadom na svet a riešenie problémov. O to horšie, keď ich vidíte v sne pokazené, pretože to znamená, že v najbližšom čase bude táto naivita zneužitá, a to napríklad podvodníkmi.

Neprehliadni: Patríš medzi naivné znamenia zverokruhu? Dôverčivosť zrádza tieto 3!

Pokiaľ v sne mliečne zuby vypadnú a nahradia ich nové (dospelácke), hovorí to už o „prebudení sa do reality“. Toto prebudenie nemusí byť veľmi príjemné, človeka k nemu môžu doviesť zlé skúsenosti. 

Rastúce zuby v sne – šťastena je vám naklonená

Jeden z mála pozitívnych výkladov spätých so zubami v sne je prípad, keď ich vidíte rásť. Rast zubov, a to najmä ak sú silné a biele, poukazuje na vzostup duševnej či fyzickej energie.

Je to tiež symbol novej životnej etapy a nových výziev. Teda ak vám v sne zuby najskôr vypadnú a následne narastú nové, silnejšie či belšie, je to pozitívne
znamenie o budúcom progrese a pôvodný negatívny význam sa ruší.

Ostatné výklady sna o zube, zuboch či bezzubosti

Bezzubosť okrem vyššie spomínaného napovedá aj o iných problémoch v živote, nielen o tých zdravotných alebo medziľudských. Hovorí sa, že pokiaľ je v sne o zuboch aj krv, teda človek o ne prišiel kvôli pádu či nehode, značí to aj nedosiahnutie či nedotiahnutie dôležitých cieľov. Človek bez zubov sa jednoducho cíti bezmocný, nedarí sa mu tak zahryznúť do úloh a tento neúspech prežíva aj v sne.

No a krvavý chrup sa spája aj s náhlou stratou priateľa a blízkej duše.

Krehké a ľahko sa lámajúce zuby môžu napovedať o precitlivelosti a citovom prepade dotyčného snívajúceho, ktorý túži podpore a pomoci. 

Krivé zuby sa dajú interpretovať aj ako neúprimnosť a neschopnosť vyjadriť navonok svoje túžby. Podobne si možno vykladať aj falošné umelé zuby, ktoré okrem iného značia aj neschopnosť dobrého odhadu. Vizuálne nepekné žlté povlaky na zuboch znamenajú veľkú dávku stresu a nepokoja.

Silné biele zuby – výklad, ktorý poteší

Kým sa vypadávanie zubov v sne a nepekný chrup spája s negatívnymi výkladmi, tak biele silné zuby značia naozaj pozitívne signály do budúcnosti. Aké? Zuby biele ako perličky predpovedajú veľmi pozitívnu zmenu v nadchádzajúcich dňoch.

Situácia sa vyvinie vo váš prospech. Je veľmi pravdepodobné, že pôjde o materiálne veci, o ich nadobúdanie a vlastníctvo. A tí, ktorí riešia bývanie, taktiež zavŕšia svoj cieľ.

Vybrali sme: Veštenie z kávy: Ktoré symboly a obrazce predpovedajú úžasnú a ktoré strašnú budúcnosť?

snár zuby zdravé biele silné krásne

Ak teda ide konkrétne o vaše biele silné zuby v sne, zahryznete sa do problému, ktorý zdarne vyriešite a dostanete k tomu bonus navyše. Pozor však na kontext tohto sna. Pokiaľ ste videli belobou žiariace zuby v tme, logicky, očakávajte skôr nebezpečenstvo.

Rovnako nepriaznivo možno vnímať aj biele tesáky zvieraťa či holywoodsky
úsmev cudzinca. Za nimi možno vidieť skôr faloš a trápenie. Tiež sa s falošnosťou a zradou spája i umelý chrup.

Boli ste u zubára?

Podobne ako vypadávanie zubov, ani trhanie zubov nepatrí medzi pozitívne vnímané sny. A sú dokonca ešte viac späté s nepriaznivou zdravotnou situáciou snívajúceho. A to teda v prípade, ak sú zuby trhané jemu.

Pokiaľ vidíte v zubárskom kresle na zákroku iného človeka, visí hrozba choroby práve nad dotyčným. V tomto kontexte nemožno očakávať bežnú chrípku, ale naozaj závažnejšie ochorenie.

No zubárske zákroky v snoch nemusia byť spojené len so zdravotnou katastrofou. Napríklad plombovanie chrupu môže byť celkom pokojne signálom na uľahčenie komplikovanej situácie, dokonca na chvíle oddychu a hlbšieho prežívania toho, čo sa okolo vás deje.

sen o zuboch zubár trhá zub

A čo čistenie zubov v sne?

Čistenie zubov ako symbol treba pri interpretácii ešte viac vnímať v kontexte detailov a konkrétnej životnej situácie. Na jednej strane je tu možnosť očisty, akejsi vnútornej obnovy, na druhej strane je i výklad o tom, že na seba a svoje potreby dostatočne nemyslíte a nenapĺňate ich.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.