REKLAMA

Aj vy si prinášate z prechádzok prírodou šišky? Všimli ste si ich podobu s ihličnatým stromčekom? Možno aj preto si ich často spájame s Vianocami. Pri troche snahy, zručnosti a fantázie si z nich dokážeme vyrobiť originálne a efektné vianočné dekorácie, aké v obchode nekúpime.

Navyše ide o prírodný materiál, takže po sviatkoch nebudeme produkovať zbytočný odpad. Ponúkame hneď niekoľko inšpirácií, z ktorých si určite vyberiete. Vianočné dekorácie zo šišiek vás chytia za srdce. 

Najskôr ich upečieme

Pokiaľ si chceme zo šišiek vytvoriť dekorácie do domácnosti, mali by sme ich upiecť. Prekvapuje vás to? Vysvetlenie je jednoduché. Určite si nechceme domov priniesť prípadné neželané mikroorganizmy.

Držme sa teda postupu. Plech vyložíme papierom na pečenie alebo alobalom a položíme naň šišky, ktoré predtým očistíme od prípadnej nečistoty. Rúru predhrejeme na 180 stupňov a plech so šiškami do nej vložíme na 20 minút. Po vychladnutí môžeme s nimi pracovať.

príprava šišiek
Zdroj: Pinterest

Voňavé šišky?

Aj to je možné. Ak máte chuť a čas, môžete si pripraviť materiál na dekorácie, ktoré rozvoňajú celý byt Vianocami. Do necelého dcl vody nakvapkajte po desať kvapiek éterického oleja s vôňou škorice alebo klinčekov. Nalejte do fľaštičky s rozprašovačom.

Šišky vložte do plastového obalu so zipsom, dobre nastriekajte vyrobeným vianočným sprejom, vzduchotesne uzavrite a odložte na dva – tri dni, aby šišky nasiakli vôňou.

DIY ozdôbky na stromček z prírodnín
Zdroj: Pinterest

Vianočné dekorácie zo šišiek – drobné ozdoby

Okrem pripravených šišiek stačí mať farebné stužky vo vianočných farbách, koráliky a iné drobné ozdoby, lepiacu pištoľ. Zlepením koncov niekoľkých šišiek môžeme vyrobiť ozdoby. Ak použijeme bielené šišky a biely alebo strieborný motúzik, budú zavesené na stromčeku alebo ako súčasť vianočnej girlandy pripomínať vločky.

vianočné dekorácie zo šišiek
Zdroj: Pinterest

Malé pevné šišky prilepíme na narezané plátky brezového konára s hrúbkou dva centimetre. Biele koráliky nalepíme na lupienky šišiek a necháme zaschnúť. Vznikne malá a milá dekorácia, ktorú môžeme použiť na dozdobenie sviatočného stola.

Neprehliadni: Vianočné dekorácie nielen na stôl a na okno: Efektné nápady pre čarovnú atmosféru

svetielka a sviečky z prírodnín
Zdroj: Pinterest

Vianočné svetlá

Bez vianočného osvetlenia nemôže byť tá správna sviatočná nálada. Na fotkách ponúkame niekoľko inšpirácií. Jednoduchú dekoráciu, lebo v jednoduchosti je krása, vytvoríme z drevených podložiek, sviečok a šišiek, ktoré dotvoria toto prírodné aranžmán.

Ďalšia inšpirácia: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

Pôsobivú prírodnú dekoráciu so svetielkami si vyrobíme tak, že na polystyrénovú guľu lepiacou pištoľou nalepíme menšie šišky a spodnú časť necháme voľnú tak, aby sme guľu mohli položiť na  črepník z terakoty. Guľu obvinieme vianočnými led svetielkami na baterku a dekorácia je hotová.

šišky ako dekorácia so svetielkami

Na elegantný svietnik použijeme väčšiu vázu alebo valec z čistého priezračného skla. Vložíme do neho šišky, vianočné gule zlatej farby a svetelnú reťaz na baterky. Je to časovo nenáročné a efekt vás veľmi milo prekvapí.

Závesné dekorácie zo šišiek

Na Vianoce s obľubou zdobíme dvere, steny aj okná. Okrem vetvičiek z ihličnatých stromov a šišiek využijeme stuhy z vrecoviny, farebné stužky a drobné vianočné ozdoby.

závesné ozdoby zo šišiek
Zdroj: Pinterest
REKLAMA

Ak nemáme vetvičky aj so šiškami, tak ich jednoducho dolepíme alebo pripevníme drôtikom, ozdobíme ďalšími dekoratívnymi prvkami podľa toho, čo máme k dispozícii. Pevne zviažeme a ukončíme ozdobne zaviazanou stuhou. Zavesíme na dvere, prípadne steny tak, ako to vidíme na obrázkoch.

vianočný stromček zo šišiek
Zdroj: Pinterest

Vianočný stromček musí byť

Niekto si Vianoce bez obrovského stromčeka nevie predstaviť. Pokiaľ však deti odrástli alebo máte ekologický postoj k prírode, vyberiete si minimalistickejší z prírodných materiálov. Symbolický si môžeme vytvoriť z veľkých šišiek. Také majú niektoré druhy borovíc.

Pozri tiež: Kreatívne recyklovanie: Ako využiť prázdne kávové kapsuly? 

DIY ozdoby z prírodného materiálu
Zdroj: Pinterest
...

Keď medzi lupene takejto veľkej šišky umiestnime kúsky z halúzok drobných ihličnanov, drobné guličky, hviezdičky a ďalšie ozdôbky, vznikne nám malá verzia ozdobeného vianočného stromčeka. 

ako vybieliť šišky
Zdroj: Pinterest

Ozdoby z vybielených šišiek

Nádherne vyzerajú ozdoby z vybielených šišiek. Pretože bieliace prostriedky môžu dráždiť sliznice, volíme radšej zafarbenie šišiek alebo len koncov ich lupienkov vodou riediteľnou farbou.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.